Erori senzori presiune roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Erori senzori presiune roti

    Salut,
    Am si eu erorile astea 5a607b28

    5a846828, sunt legate de un senzor de presiune roata defect, dar diagnoza mea nu le citeste bine. Am doar renolink, dar nu stiu sa ma conectez la modelul meu, nu-mi gaseste tpms cand il selectez. Masina e benzina si e din 2016. Mi se aprinde si martorul zig-zag si cel de tpms
    .
    C1218728(asta e pe motor, deci nu cred ca are relevanta)

  • #2
    Originally posted by Zepelinul123 View Post
    Masina e benzina si e din 2016. Mi se aprinde si martorul zig-zag si cel de tpms
    Probabil ai TPW bazat pe senzorii ABS - unul din senzorii de turație de la o roată s-a defectat - sau mai mulți. Ai nevoie de o o diagnoză serioasă, pentru că nici ESC-ul nu mai funcționează corect.
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • #3
      Dacă martorul ESP nu e aprins încă are ESP. Problema e alta... dar când exprimarea e deficitară (#1 e dovada clară ) dialogul e imposibil.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        Si la ce va referiti prin exprimare deficitara? Vreti sa compunem o poezie ? @t0rquemada

        Comment


        • #5
          Lucrăm cu materialul clientului:

          Originally posted by Zepelinul123 View Post
          Salut,
          Am si eu erorile astea 5a607b28

          5a846828, sunt legate de un senzor de presiune roata defect, dar diagnoza mea nu le citeste bine. Am doar renolink, dar nu stiu sa ma conectez la modelul meu, nu-mi gaseste tpms cand il selectez. Masina e benzina si e din 2016. Mi se aprinde si martorul zig-zag si cel de tpms
          .
          C1218728(asta e pe motor, deci nu cred ca are relevanta)


          Nu există calculator dedicat TPMS pe Logan II.

          Concluzia, uneltele sunt mult prea avansate pentru utilizatorul care "crede" că știe să le utilizeze.
          Last edited by t0rquemada; 10 June 2021, 17:46.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #6
            Originally posted by t0rquemada View Post
            Lucrăm cu materialul clientului:



            Nu există calculator dedicat TPMS pe Logan II.

            Concluzia, uneltele sunt mult prea avansate pentru utilizatorul care "crede" că știe să le utilizeze.
            Da normal ca nu are calculator pentru porcariile alea, m-am referit la senzori pentru ca unul dintre ei este defect, dar diagnoza nu interpreteaza bine codurile de eroare fiind una multimarca

            Comment


            • #7
              Doar că diagnoza menționată e una la nivel de fabrică și multimarcă doar pe Dacia-Renault.

              O poză face cât 1000 de cuvinte... dar e mai simplu să comentăm.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #8
                Aceasta este eroarea
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 11 June 2021, 13:32.

                Comment


                • #9
                  Pe un alt forum s-a scris si asta (iar acolo nu s-a primit vreun raspuns):
                  TPMS LOGAN 2016, senzor defect
                  5a607b28
                  5a846828
                  Am aceste erori in stransa legatura cu un senzor de presiune roti defect, are cineva ce senzor ar fi dupa codul de eroare.
                  Ca erori in bord este acela de problema electrica(cel de zig-zag) si roti dezumflate, presiunea corecta este.
                  Pentru a obtine ajutor cred ca in primul rand trebuie oferite detalii concrete si mai ales corecte, mie cele doua insiruiri de litere si cifre nu imi ”spun” mai nimic iar in captura pare "altceva", plus ca ”diagnoza mea nu le citeste bine” si ” Am doar renolink, dar nu stiu sa ma conectez la modelul meu, nu-mi gaseste tpms cand il selectez”, etc.
                  Atasez totusi cateva capturi (doar ca ex., atat si nimic mai mult) din procedura de diagnosticare pentru senzorii TPMS.
                  Toate cele bune!
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Deci ne jucăm cu o petardă de clonă de delphi/autocom care oricum nu știe de Logan II cu ABS nou (ăla cu TPMS indirect), facem confuzii legat de denumirile corecte ale interfețelor și mai suntem și "indignați".

                    Pentru TPMSindirect
                    TPMS aprins+alte defecțiuni electrice = (adică verificare și dacă e nevoie schimbare, atenție că ABS și ESP sunt funcționale)

                    - roată neconformă/desumflată
                    - rulment pe roata aia
                    - senzor ABS pe roata aia
                    - cablaj integral
                    - schimbat bloc ABS

                    Succesuri.

                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #11
                      Deci senzorii sunt integrati? Cum se schimba ?

                      Comment


                      • #12
                        Masina e 2014

                        Comment


                        • #13
                          renunta definitv la senzori

                          fara batae de cap

                          Comment


                          • #14
                            Pana acum in doua locuri s-a scris ca masina "e din 2016", acum de fapt "masina e din 2014", cred ca devine din ce in ce mai interesant , ramane de vazut ce "surprize" mai aflam

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Zepelinul123 View Post

                              5a846828
                              .
                              TPW Wheel Rear Right
                              The wheel size does not conform, the wheel does not match the technical configuration of the vehicle.
                              Originally posted by Zepelinul123 View Post
                              Am si eu erorile astea 5a607b28

                              TPW Under Inflated
                              Last edited by eastcowboy; 11 June 2021, 22:36.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google