Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut. Vineri de black Friday ma uitam pe net ca tot omul pasionat de masini. Cand colo vad o reclama la emag cum ca sunt reduceri mari la dacia. Intru acolo si observ reducere de 1800E la logan. Hopa, stai asa ca suna interesant. Ma uit eu, ma invart si dau un telefon dealerului Serus din Ploiesti, de unde am luat si actualul black line. In cele din urma sunt invitat la discutii in showroom (nu de alta, dar trebuie sa te prinda). Zis si facut.
    Ma duc eu acolo (apropos, pe emag stocul era deja epuizat) si imi spune consultantul ca mai au ei cateva bucati tot asa cu respectiva reducere de 1800E. Totodata eu aveam nevoie sa imi preia si vechea masina. Intr-un final am hotarat sa bat palma cu ei si am bonul de comanda plus hartia pentru banca pentru plata avansului. Ma voi duce maine dimineata sa platesc.
    Ce am comandat: Logan 1.2 16v , Laureate plus navi, pachet look, pachet secure, vopsea metalizata bleu persan.
    Probabil am sa ma duc si cu vechiul logan sa-l predau tot maine daca nu voi fi inghesuit cu serviciul si mai trebuie sa iau si un voucher.
    Sincer sa fiu nu aveam nevoie de aceasta schimbare, dar cand te mananca trebuie sa te scarpini.
    Ce vroiam sa va intreb este daca imi poate spune cineva cum se comporta noul logan cu aceasta motorizare fata de vechea generatie pe care o detin, nu de alta dar toata lumea vorbeste doar despre noul 0.9 TCE care sincer sa fiu si fara sa jignesc pe cei care il detin nu mi se pare extrem de reusit in materie de consum. Sunt curios daca intr-adevar se simte o imbunatatire la capitolul insonorizare, capitol unde generatia precedenta nu statea prea bine la acest motor si am observant ca si noua generatie vine fara protectii antifonice.
    Va tin la curent cu pareri obiective in momentul in care o voi lua, masina fiind pe stoc ar trebui sa o pot ridica in vreo doua saptamani.
    Last edited by black_line; 24 November 2013, 12:46.

    Comment


    • Sa o stapanesti sanatos!! Pasul de la ph2 la logan 2 este tehnologic foarte mare, si nu poti sa le compari din nici un punct de vedere. Inainte am avut 1.6 mpi, acum dci, deci nu pot sa-ti spun de benzinare, dar parerile aici pe forum sunt pozitive. O sa fii multumit, o sa vezi.
      Cat ti s-a oferit pe loganul vechi si din ce an era ?
      Inca o data sa o stapanesti sanatos !

      Comment


      • Motorul de 1.2 e ok in limitele legale(60-90), insa daca o turezi motorul se aude foarte tare si daca o si incarci pina la refuz cind vei merge la deal o sa pomenesti ziua in care ai ales 1.2 in locul altui motor mai puternic.
        In rest se comporta normal consum ok de 6-6.5 mediu in mers legal.

        Comment


        • Vechiul logan era dec. 2010 varianta black line 38.000km si mi-au dat 4000E. Daca as vinde-o catre cineva as lua cu siguranta in jur de 4500E, dar nu sunt genul care sa ma tiganesc. Sper sa vina ziua in care toti romanii sa gandeasca precum in Germania unde se duce omul odata la 3 ani, lasa vechea masina, plateste diferenta si pleaca cu noua masina. Eu unul de principiul acesta sunt.
          Sincer sa fiu eu am gandit altfel problema si anume, merita 3000E plus un tichet si vechiul logan pentru a lua noul logan care are in plus ASR-ESP, airbaguri laterale, media-nav, pilot automat si limitator de viteza, senzori de parcare spate, jante aliaj, geamuri electrice spate, bancheta rabatabila, termometru si multe alte chestii de finete care nu imi vin acum in minte, gen duze stropitoare cu perdea in loc de tasnitoare.
          In concluzie am tras linie si am considerat ca merita, acum o sa vedem, eu voi fi foarte correct si am sa va spun si bilele albe , dar si cele negre (una care imi vine in minte acum este faptul ca nu avem indicator de temperature motor, important din punctul meu de vedere). Deci sunt si inconveniente.
          Legat de motorizare sunt constient ca este slabuta, dar eu nu fac prea multi km ( am masina de servici), iar ca sa dau 1000E in plus pt 0.9 TCE si sa consum daca nu mai mult cel putin la fel eu zic ca nu merita, e drept, trage ceva mai bine. Cel mai bun e dieselul de 90 cp, dar din nou vin si spun, fac prea putini km ca sa merite.
          Aaa, si apropos de consum, eu am consumat si 4.7% cu vechiul 1.2 pe traseul Breaza - Busteni si retur, mers in coloana ca liber nu prea este niciodata si fara AC. Deci nu pot spune ca era rau din punctul asta de vedere.
          Va tin la current cu pareri in momentul ridicarii masinii.
          Last edited by black_line; 24 November 2013, 13:37.

          Comment


          • in ce bani e masina?
            Keep walking...

            Comment


            • Ai gandit impecabil din punctul meu de vedere, felicitari pt achizitie. Daca nu mergi mult.... eu am dci-ul de 90, si urban, Bucuresti, consum cam 7. E drept, cand o calc uit sa respir..... Dar eu fac cam 20.000 km urban pe an. Pentru nevoile tale e fix ce-ti trebuie.

              Comment


              • Originally posted by black_line View Post
                Vechiul logan era dec. 2010 varianta black line 38.000km si mi-au dat 4000E. Daca as vinde-o catre cineva as lua cu siguranta in jur de 4500E, dar nu sunt genul care sa ma tiganesc. Sper sa vina ziua in care toti romanii sa gandeasca precum in Germania unde se duce omul odata la 3 ani, lasa vechea masina, plateste diferenta si pleaca cu noua masina. Eu unul de principiul acesta sunt.
                Sincer sa fiu eu am gandit altfel problema si anume, merita 3000E plus un tichet si vechiul logan pentru a lua noul logan care are in plus ASR-ESP, airbaguri laterale, media-nav, pilot automat si limitator de viteza, senzori de parcare spate, jante aliaj, geamuri electrice spate, bancheta rabatabila, termometru si multe alte chestii de finete care nu imi vin acum in minte, gen duze stropitoare cu perdea in loc de tasnitoare.
                In concluzie am tras linie si am considerat ca merita, acum o sa vedem, eu voi fi foarte correct si am sa va spun si bilele albe , dar si cele negre (una care imi vine in minte acum este faptul ca nu avem indicator de temperature motor, important din punctul meu de vedere). Deci sunt si inconveniente.
                Legat de motorizare sunt constient ca este slabuta, dar eu nu fac prea multi km ( am masina de servici), iar ca sa dau 1000E in plus pt 0.9 TCE si sa consum daca nu mai mult cel putin la fel eu zic ca nu merita, e drept, trage ceva mai bine. Cel mai bun e dieselul de 90 cp, dar din nou vin si spun, fac prea putini km ca sa merite.
                Aaa, si apropos de consum, eu am consumat si 4.7% cu vechiul 1.2 pe traseul Breaza - Busteni si retur, mers in coloana ca liber nu prea este niciodata si fara AC. Deci nu pot spune ca era rau din punctul asta de vedere.
                Va tin la current cu pareri in momentul ridicarii masinii.

                Sa o stapanesti sanatos!

                Respect pentru atitudine, pentru cum ai gandit!

                Daca toti ar judeca la fel, am avea un parc auto mai sigur si mai putin poluant.

                In multe situatii nu banii sunt problema ci mentalitatea.

                Din pacate mentalitatea este cel mai greu de schimbat, de multe ori e mai usor sa castigi banii.

                Comment


                • Originally posted by black_line View Post
                  ...
                  Intr-un final am hotarat sa bat palma cu ei si am bonul de comanda plus hartia pentru banca pentru plata avansului. Ma voi duce maine dimineata sa platesc.
                  ...
                  In primul rand felicitarile mele pentru achizitie.

                  Ce vroiam sa va intreb este daca imi poate spune cineva cum se comporta noul logan cu aceasta motorizare fata de vechea generatie pe care o detin, nu de alta dar toata lumea vorbeste doar despre noul 0.9 TCE care sincer sa fiu si fara sa jignesc pe cei care il detin nu mi se pare extrem de reusit in materie de consum. Sunt curios daca intr-adevar se simte o imbunatatire la capitolul insonorizare, capitol unde generatia precedenta nu statea prea bine la acest motor si am observant ca si noua generatie vine fara protectii antifonice.
                  Atat cat am avut eu ocazia sa il testez (un drum de vre-o 60 de km) ti-as putea spune asa: insonorizarea este la fel de buna ca la 0.9 tce, insa din pacate motorul de 1.2 este mult mai galagios; la turatii ridicate se aude destul de strident in habitaclu. Iar, tot din pacate, acest motor de 1.2 trebuie turat destul de bine. Aici diferenta intre un aspirant clasic si unul cu turbina.
                  In privinta consumului - si aici depinde cu ce comparam, insa - desi consumurile sunt asemanatoare sa nu uitam si de cuplu sau de rapoartele cutiei de viteze. Poate ca in oras nu se simte atat de mare aceasta diferenta insa la un drum extraurban, fie el si de 10 km spre exemplu, acolo unde trebuie sa mai depasesti cate un tir, sau acolo unde mergi si cu ceva mai multe bagaje dupa tine, se simte diferenta.
                  Ca tot spuneam ca am mers 60 de km cu un 1.2 ... la un moment dat am cam adunat husa sub mine cand pe la jumatatea tirului mi-a aparut unu la orizont, iar pedala de acceleratie era la "blana" ... sa nu fiu inteles gresit, nu sunt vitezoman de fel, insa parca nici asa nu e prea ok; ceea ce vreau sa spun este ca trebuie sa mergi in turatii mai mari cu acest motor,fapt care la un moment dat va da si un plus de consum evident.

                  Ce am comandat: Logan 1.2 16v , Laureate plus navi, pachet look, pachet secure, vopsea metalizata bleu persan.
                  Felicitari si pentru optinalele comandate - vei vedea cat de utile iti sunt in trafic.
                  Cat despre culoare ... foarte frumoasa dar si foarte pretentioasa - si crede-ma ca de un an stiu cat de greu se intretine ... insa ai si satisfactii pe masura.

                  Bafta si sa nu uiti se ne-o prezinti si nou.

                  Originally posted by budaipmihai View Post
                  .... eu am dci-ul de 90, si urban, Bucuresti, consum cam 7. E drept, cand o calc uit sa respir.....

                  mihai, relax ...daca se deschide vre-un geam in timp ce accelerezi, se depresurizeaza si iti cade masca de oxigen in fata ... migu' 21 lancer e invidios pe loganu asta nou deja
                  Last edited by M.FLORIN; 24 November 2013, 20:19. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic
                  This is My Ride!
                  !Visit and enjoy!

                  Comment


                  • Lol Florine..... am ras cu hohote..... fac 5G lejer in acceleratie.... auzi, tare mi-ar place sa bem o bere intr-o zi.... cred ca ne-am distra copios !
                    Ca sa ma intelegi de ce am zis asta, eu vin de pe 1.6 8V, direct pe dci. Deci la mine s-a dublat cuplul.

                    Comment


                    • Cu prima ocazie la capitala promit sa dau un semn. Sau poate ajungi tu pe la munte ...

                      Stiu cum e senzatia si de la dci-ul de 90 de cai. Intr-adevar plusul de cuplu e evident fata de un benzinar fie el si tce. Sunt curios in schimb cum se comporta motorul de 1.2 tce de la duster.

                      ... dar sa revenim la subiect, nu ?
                      sigpic
                      This is My Ride!
                      !Visit and enjoy!

                      Comment


                      • Poate organizam o intalnire, ... la un vin fiert pe partie la Poiana Brasov.
                        sigpic

                        Comment


                        • Spune-mi te rog, "M.FLORIN" , la ce anume te-ai referit cand ai spus despre vopsea ca se intretine greu? Se zgarie frecvent sau pur si simplu se vede murdaria imediat pe ea?

                          In alta ordine de idei azi am fost de am achitat avansul, am predate vechea masina, acum astept sa fac rost de un voucher (se ocupa dealerul) dupa care mai vedem ce urmeaza, daca reusesc pe la sfarsitul saptamanii sa o achit si poate saptamana viitoare sa o pot ridica.
                          Apropos de voucher, acum trebuie si o declarative notariala pentru cine cumpara auto cu voucher , ca am inteles sunt samsari care cumpara masini cu voucher si le revand imediat fara a le inmatricula, fac si ei un ban. Asadar statul s-a gandit ca de aceste cupoane sa beneficieze cel care cumpara si inmatriculeaza efectiv acea masina si nu vor sa incurajeze specula, deci am fost si am scos si o astfel de declaratie, 25ron.

                          Comment


                          • Nu vorbesc de zgarieturi ... cel putin acum (chiar daca la aproape un an de la achizitie) am gasit solutia. Vorbesc in general de murdaria ce se vede destul de repede pe culoarea asta. Dar cu putin de pasiune si o minina investitie se pot reduce considerabil aceste "simptome" de murdarie pe masina.
                            sigpic
                            This is My Ride!
                            !Visit and enjoy!

                            Comment


                            • Fiind primul meu post as vrea sa profit de ocazie sa va salut.
                              @black_line: Felicitari pentru 'demers' si, de ce nu, pentru inspiratie. Am comandat aceeasi masina cu doar o saptamana mai devreme. Daca stiam ca pot iesi la ~6500euro nu ma mai grabeam.
                              Acuma, daca exista printre noi colegi care au mai predat rable, intrebarea mea ar fi: pe langa voucher, cati bani ar mai trebui sa primesc? In seara asta, cel de la dealerul local, care se ocupa de dosarul meu, mi-a spus ca maine imi va da si 10ron, valoarea masinii de la centrul de dezmembrari care imi elibereaza adeverinta ca masina a fost/va fi casata. Asa "multi' bani? Ma asteptam macar la vreo 2-300ron.. La voi cum a fost, ce stiti?

                              Comment


                              • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                                Poate organizam o intalnire, ... la un vin fiert pe partie la Poiana Brasov.
                                Eu sunt pentru - dar parca in poiana e prea aglomerat - daca aveti vre-o idee
                                sigpic
                                This is My Ride!
                                !Visit and enjoy!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google