Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parca imi este aiurea cu navigatie in masina sa folosesc un display micut de telefon, atunci de ce am mai platit dotare suplimentara?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • Eu am facut asta sa verific daca hartile gasite pe internet isi fac treba in medianav.Oricum ghidarea vocala a fost doar a medianavului.
      Fiecare e liber sa si cheltuie banii cum vrea dar astia de la Dacia au preturi cam piperate.Poate gasesti pe cineva din sevice sa ti updateze hartile la negru pe mai putini bani.
      Last edited by 77sky; 7 April 2018, 11:33.

      Comment


      • Originally posted by danut.benghiu View Post
        Parca imi este aiurea cu navigatie in masina sa folosesc un display micut de telefon, atunci de ce am mai platit dotare suplimentara?


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        rationamentul (cel) mai corect ar fi: "am deja un dispozitiv functional si performant, oare chiar imi mai trebuie inca unul?"

        de acord, arata bine "televizorul", e datator de impresii pozitive... da' oare chiar trebuie, cu adevarat?
        Last edited by devreg; 6 April 2018, 21:49.

        Comment


        • Adevarul este ca trebuie doar pentru camera de marsarier, in rest navigatia e nefolositoare.

          Cam asta e concluzia.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Rationamentul cel mai corect ar fi: este egal cu 0 sa am un dispozitiv la care nu pot modifica nimic. Le era asa de greu celor de la Dacia sa puna un amarat de Android SO pe navigatia asta?(exista Android pe deviceuri muult mai slabe ca specificatii tehnice).

            Comment


            • Una peste alta, eu sunt multumit de hartile medianav, doar ca trebuie actualizare. Cred ca ne-am obisnuit cu sisteme de operate pline cu tot felul de setari care se pot face si avem pretentia ca atunci cand urcam in masina sa ne simtim piloti in nu stiu ce aeronava...


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • Da dar exista mașini care vin cu Android SO din fabrică? Nu cred...

                Apropo de MediaNav si utilitate, așa cum zicea și Silviu, eu am ales MediaNav doar ptr a avea un ecran calitativ pentru o camera de spate calitativa(comparat cu soluțiile aftermarket), odată cu montarea multiplexorului a devenit cu inca o chestie utilă. Mai nou, folosesc Spotify, deci ascult muzică prin BT și apeluri telefonice prin BT,am renuntat la cască sau la speaker pentru conversații. Dar se plânge lumea de microfon, ca sunt auzit încet, înfundat. Se poate face vreo îmbunătățire? Un al doilea microfon OEM, de la frații mai mari din familia Renault?

                sigpic

                Comment


                • @Sonykel, da exista. R-link 2 de exemplu de pe modelele Renault.

                  Legat de microfon eu m-am obisnuit sa vorbesc putin mai tare.

                  Legat de navigatie: e ok navigatia actualizata dar totusi prefer waze sau gmaps in locul iGo, imi place mai mult si cum arata si posibilitatea de a avea informatii in timp real despre trafic sau incidente.
                  Last edited by Silviu; 7 April 2018, 09:39. Reason: Automerged Doublepost
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • De cand am izolat plafonul sunt auzit foarte bine. Inainte imi era reprosat ca se aude incet sau sunt anumite zgomote de fond. Telefonul este acelasi si fara un update de cand am insonorizat pana acum.

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Si eu vorbesc ceva mai tare la microfon aplecandu-ma putin peste volan dreapta . La urma urmei nu facem conferinta de presa din masina.

                      Comment


                      • Aceeași discuție:

                        offline la zi,pe bateria mașinii vs online, pe bani(internetul) și device compromis(baterie consumată când îți e lumea mai dragă) bonus problema suportului+poziționare

                        waze = zero barat (nu va înlocui niciodata troica gps la zi cu speedcams + detector radar + CB27Mhz)

                        Microfonul mașinii e dependent de implementarea BT în softul telefonului
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Multumesc Torque pentru răspunsuri. Dar nu am înțeles ce ai vrut să zici referitor implementarea BT in softul tefonului.

                          Modul, in care pui problema cu navigație, ai mare dreptate, din modul in care privești problema. Si referitor la waze, si aici ai dreptate tot stația CB+detector rămân baza.

                          Apropo de MediaNav, in colțul din stânga sus, ecranul meu se mișcă, la apăsare se simte cum se afunda 1-2mm, și nu nu e doar impresia mea, testat in toate 4 colțurile, se si aude când revine pe pozitie, asa e si la voi? E motiv de unitate nouă pe garanție?

                          sigpic

                          Comment


                          • Softul telefonului e responsabil cu gestionarea Bluetooth, iar bluetooth-ul gestionează microfonul din mașină, via medianav.

                            În 99% din cazurile cunoscute, telefonul sau softul lui e de vină, testarea e simplă, alt tip de telefon care în 100% din cazuri merge brici
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Originally posted by t0rquemada View Post
                              Aceeai discuie:

                              offline la zi,pe bateria mainii vs online, pe bani(internetul) i device compromis(baterie consumat când îi e lumea mai drag) bonus problema suportului+poziionare
                              Internetul e aproape gratis in ziua de azi. Nu vad asta ca fiind o problema in 2018.

                              Deviceul se incarca tot la bateria masinii...

                              waze = zero barat (nu va înlocui niciodata troica gps la zi cu speedcams + detector radar + CB27Mhz)
                              Pentru cine e foarte atent sa fenteze radarele ai dreptate.

                              Eu ma refeream la informatiile im timp real referitoare la trafic (de exemplu in oras sau pe autostrada pentru incidente).

                              Microfonul mainii e dependent de implementarea BT în softul telefonului
                              Asta nu o inteleg nici eu. Microfonul e legat la medianav iar intre el si telefon e conexiunea BT. Ce legatura exista cu implentarea BT? Te referi la versiunea de BT? Ca protocolul audio e acelasi (se negociaza codecurile la imperechiere).
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Fiind fan waze vreau sa va contrazic. Acum 2 ani ( 2016) am plecat in Corfu.Prin Bulgaria o singura camera fixa activa, la intoarcere dupa 8 nopti erau 8 -10 camere fixe active. Nici medianav + statie + detector nu faceau fata
                                Eu navi de la medianav il vad precum un backup pt waze, alti poate invers.

                                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google