Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by t0rquemada View Post
    Stiu supotul de numar cu camera,
    DAR
    1 suportul e vizibil si poate fi sustras
    2 pe unde tragi firele, atat in fata cat si spate

    Solutia lampa+camera e mai discreta, si la nevoie mai anti vandal.

    Alternativ, cumparata alta lampa numar pe care se adapteaza asta.
    Mă lipesc şi eu la comandă!
    Stimate domn, sincer... m-aş risca un drum de Bucureşti pentru ca să vă cunosc, cu alte cuvinte pentru a mă ajuta să-mi montez camera !
    Stimă

    Comment


    • Mici teste
      Attached Files
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Salutari prieteni,
        Citeva intrebari as avea si eu pentru cei experimentati cu MediaNav-ul de pe Logan II, am citit tot topicul si nu m-am lamurit de niste lucruri. Practic ma pregatesc pentru un Sandero II ( in cel mai scurt timp, spre toamna ... )
        Un sistem GPS e absolut necesar pe masina pentru cei care merg in occident, reteaua de autostrazi e asa complicata ca e practic imposibil sa nu gresesti traseul. Deci am hotarit : masina sa aiba GPS.
        Acum exista variantele :
        1) MediaNav original, 300e + 100e europa cu inca 100e /6 luni
        2) MediaNav original 300e + 50e MenavRus + complicatii... ( instalare, posibile probleme de blocaje fw > n-am nimic cu autorul dar totusi e un fw scris in casa ...)
        3) un Gps 2Din > cu RadioCD ( cumparat de pe net ) ~ 1000 RON, sw Igo + HERE maps, posibilitati mult mai mari de conexiune ( USB+SD/MMC card etc ) care sa intre in spatiul 2Din de pe masina si sa nu arate ca o improvizatie
        4) o tableta de min 8", preferabil mai mare spre 10" cu optiunile pe care le ofera o tableta Android, dimensiune mare, sw Igo+harti, si tot ce ofera o tableta de nivelul zilelor noastre ( RAM, ROM, entertainment, net, GSM ) GPS+3G+ etc de citi bani ai...problema e ca nu prea isi gaseste locul prin masina, atirnata peste bord si agatata de parbriz
        Uite ca au iesit in ordinea costurilor si preferintelor mele, as alege dintre 3) si 4), de-asta va rog sa dati si voi un sfat, parca 3) totusi decit 4)...
        Asta ar fi problema, daca nu deranjez as vrea pareri... Daca vi se pare aiurea problema va rog ignorati..
        Respect

        Comment


        • Doar o intrebare am ... ai facut un calcul de costuri cu tableta (costul ei initial, costul unui abonament decent de internet, costul acelui abonament de internet in roaming - ziceai de concedii in afara). Deci pentru mine daca nu vrei menavrus iti iei navigatia originala si te duci linistit in cocendiu (o data pe an presupun) in afara tarii. Infrastructura occidentului nu se modifica ca cea de la noi (saptamanl sauchiar zilnic) si deci poti merge linistit cu harti si din 2010 ca nu o iei pe aratura.
          Plus ... oare cum arata o tableta de 10" (23 de cm daca nu gresesc) pusa in parbriz? ... si daca lasam esteticul la o parte ... ce o sa mai vezi prin parbrizul ala? Eu am facut proba cu tableta din dotare (de 10") ... arata horor in parbriz, vibreaza de iti cade din loc si in plus cand iei cate o curba etc te ridici de pe scaun sa vezi ceva pe drum ...
          'Bafta.
          sigpic
          This is My Ride!
          !Visit and enjoy!

          Comment


          • Daca vrei updateuri la trimestru pretul e 119euro x 4 pe an.
            Menavrus e inca 40e si il poti folosi doar pentru adaugat harti in navi original, altfel spus folosesti fw original cu RVC (on/off).
            Cat despre probleme sunt multi care nu citesc manualul de utilizare si alti care se joaca pe unde nu trebuie.

            Daca vrei doar GPS standalone, in opinia mea ai doar Garmin.

            Strict din punctul meu de vedere as cumpara Medianav doar cu RO, apoi pus menavrus.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Da, am inteles... sigur ca o tableta trebuie sa fie de 8", 7" e cam mica, diferenta de pret nesemificativa, asta pentru atirnat pe parbriz, 10" e foarte mare, blocheza vizibilitatea exterioara rau de tot. Am vazut pe o masina o tableta de 10" dar pusa intr-un suport prins in fata airbag-ului pasager, nu statea in geam, dar nu-mi imaginez cit semnal sateliti prinde GPS-ul incorporat. Ar fi o varianta cu o antena GPS separata - externa, daca se poate conecta.
              Si un GPS 2Din cu radioCD ar fi bun, merge si ala ( daca are loc in spate tot cubul ala 2Din ) si cum se adapteaza pe consola originala fata de la 2Din cel nou, sa nu ramina spatii intre cele 2 piese. Antena externa normal, conectivitate superioara fata de MediaNav plus cheltuielile similare, mai mici chiar fata de original Dacia, socotind ca radioCD bluetooth original al masinii se vinde cu un pret corect
              Bineinteles ca varianta MediaNav + Menavrus este o varianta corecta, trebuie tinut cont de ea, totusi pe locul 3 intre cele expuse.
              Asa le vad eu in momentul asta. Multumesc, colegi !

              Comment


              • Originally posted by bogdan_cr View Post
                pentru cei care merg in occident, reteaua de autostrazi e asa complicata ca e practic imposibil sa nu gresesti traseul
                GLUMESTI NU ?

                Eu am optat pentru
                2) MediaNav original 300e + 40e MenavRus
                Complicatiile le-am lasat celor care, vorba lui torquemada, nu citesc manualul sau îi mănâncă în dos să se bage unde nu cunosc.

                Si am Here maps 2013 q3 pe un singur device integrat in bord fara fire trase de aiurea, fara sa trebuiasca sa demontez totul cand fac un popas si sa ma apuc de sters parbrizul de urmele laste de ventuze ca sa nu atrag atentia hotilor, fara sa dau muzica mai incet cand vorbeste tanti de pe gps etc.

                Comment


                • Firmware oficial 4.0.3 via Dacia MediaNAV Toolbox
                  (NU si pentru Menavrus, noi asteptam indicatii)

                  20140423_Renault_Dacia_OS_Update.tgz

                  majoritatea fisierelor 21.01.2014
                  nngnavi.exe 9.4.6.320818
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Ai idee ce schimbari aduce?
                    sigpic

                    Comment


                    • Se vedem ce modificari ne aduce ...
                      sigpic
                      This is My Ride!
                      !Visit and enjoy!

                      Comment


                      • Originally posted by t0rquemada View Post
                        Firmware oficial 4.0.3 via Dacia MediaNAV Toolbox
                        (NU si pentru Menavrus, noi asteptam indicatii)

                        20140423_Renault_Dacia_OS_Update.tgz

                        majoritatea fisierelor 21.01.2014
                        nngnavi.exe 9.4.6.320818
                        ce varianta de harti?

                        Comment


                        • Probabil ceva imbunatatiri pe partea de Bluetooth. Cum aflu ceva concret postez si aici.
                          Din despachetare si o privire rezulta ce am scris mai sus.

                          @mflorea Fara suparare, dar pana acum ati fi aflat ca hartile nu vin print-un astfel de update.
                          Update-ul e doar pentru sistemul propriu-zis(interfata+program navi) nu pentru harti.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Am actualizat si eu ceva mai devreme media nav-ul ... nu am vazut nimic semnificativ dupa actualizare. Asa cum spune si Bogdan, probabil ceva imbunatatiri pe parte de conectivitate BT.

                            @mflorea ... iti recomandam cu incredere sa citesti mai intai manualul de utilizare media nav si mai apoi ceea ce s-a scris pe aici. Astfel ai sa iti dai seama ca hartile nu se actualizeaza in mod automat ci doar contra cost - actualizarea asta o poti face oricand vrei tu - important este sa o platesti ... asta daca vorbim de media nav; situatia sta putin altfel in cazul menavrus.
                            Bafta.
                            Last edited by M.FLORIN; 26 April 2014, 09:56. Reason: Automerged Doublepost
                            sigpic
                            This is My Ride!
                            !Visit and enjoy!

                            Comment


                            • Originally posted by M.FLORIN View Post
                              Am actualizat si eu ceva mai devreme media nav-ul ... nu am vazut nimic semnificativ dupa actualizare. Asa cum spune si Bogdan, probabil ceva imbunatatiri pe parte de conectivitate BT.

                              @mflorea ... iti recomandam cu incredere sa citesti mai intai manualul de utilizare media nav si mai apoi ceea ce s-a scris pe aici. Astfel ai sa iti dai seama ca hartile nu se actualizeaza in mod automat ci doar contra cost - actualizarea asta o poti face oricand vrei tu - important este sa o platesti ... asta daca vorbim de media nav; situatia sta putin altfel in cazul menavrus.
                              Bafta.
                              multumesc de sfat, cunosc acest lucru, eram curios daca ai facut update-ul de soft si harti in perioada de gratie si daca acestea sunt Q3 2013

                              Comment


                              • Eu am facut update de harti in perioada de garantie ... dar asta era acum doi ani.
                                P.S. ... nu mai cita postul anterior, se intelege cui ii raspunzi. Foloseste direct optiunea raspuns rapid.
                                sigpic
                                This is My Ride!
                                !Visit and enjoy!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google