Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1,5 dci 75 cai

    Comment


    • 1.5 dci...

      Comment


      • Si la 0.9 udeva pe la 110 km/h tr5 are un fel de dezechilibru in mers .
        sigpic

        Comment


        • ce intelegi prin dezechilibru? sau poti sa descrii cat de cat in scris dezechilibru, daca seamana ca si cand ai merge subturat?

          Comment


          • Să fie oare de vină etajarea foarte lungă a cutiei, mai ales în treapta a V-a?

            Comment


            • nu stiu ce inseamna etajare, dar face si in treapta a 4-a, drept urmare cred ca ar iesi din discutie etajare, parerea mea de nepriceput. zic si eu nush, cei drept cum am mai zis, mai accentuat e in treapta a 5-a

              Comment


              • Nu stiu cum sa explic dar in jurul acelei viteze motorul rezoneaza intrun fel anume.
                Sub acea viteza sau peste tot in tr 5 nu are nici un fel de problema.
                Deci se exclude cutia lunga in tr5
                sigpic

                Comment


                • a 5-a la diesel este foarte lunga, tine loc cam de a 6-a... incearca sa o lasi pe a 4-a mai mult si apoi sa o bagi pe a 5-a
                  laureate 1.5l, albastru marin

                  Comment


                  • In alte trepte de viteza nu are nici o problema pe toata plaja lor de lucru.
                    sigpic

                    Comment


                    • Încearcă să schimbi treapta a V-a de viteză, numai la o turaţie a motorului cuprinsă între 2.800-3.000rpm şi vezi după aceea dacă se mai manifestă acel tremurat ca de motor subturat.

                      Comment


                      • ten, asta am facut si da merg mai mult cu a 4-a si apoi schimb a 5-a si aj la peste 2250 de ture, buba nu mai este prezenta. dar daca tin cont de ce zice martoru ala din bord ca sa schimb cand zice el, desi nu fac asta, efectiv il ignor, iar ma pune sa schimb pe uneva pe la 2000-2300 si iar dau de "buba"
                        am fost si la service si ei au zis ca intra ceva in rezonanta in momentul ala, au facut o reprogramare ca sa vina si nu stiu cine, dar faza este ca pana la anul in februarie nu pot sa ajung la ei. drept urmare am vrut sa intreb si eu pe aici poate mai are cineva un asemnea pitic la masina

                        Comment


                        • Eu cred ca este vorba de o etajare prea lunga, motoarele fiind slabe, la turatia aia se chinuie. Ia dati voi talpa in tr4 atat cat sa picati in 3000rpm in tr5, mai rezoneaza ceva?

                          Comment


                          • ampt corect, daca schimb mai tarziu nu se mai simte, da si daca schimb muuult mai devreme, de ex sa am in treapta a 5-a 1500 de ture, si asta am facut-o ca experiment sa vad ce se intampla, de la 1500 pana la 2000 merge perfect si iarasi intre 2000 si 2250 apare piticu

                            Comment


                            • @vasile la 2600 rot/min la 0.9 tce este in cuplu maxim nu ai cum sa spui ca motorul este subturat
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by NadgobSuiram View Post
                                ampt corect, daca schimb mai tarziu nu se mai simte, da si daca schimb muuult mai devreme, de ex sa am in treapta a 5-a 1500 de ture, si asta am facut-o ca experiment sa vad ce se intampla, de la 1500 pana la 2000 merge perfect si iarasi intre 2000 si 2250 apare piticu
                                1500 ture in tr5? dupa ziceti ca pica nu stiu ce la ea. Schimba peste 2500 de ture si monitorizeaz-o ca atunci cand ai cazut sa cazi peste vreo 2300 ture. Sau vezi si tu la ce turatie "zvacneste" cel mai bine masina si la turatia aia mergi. Am si eu diesel si chiar NU se simte bine la 1500 de ture. Undeva la 2400-2500 de ture e cel mai ok pentru ea. Cat despre indicatorul ala de shcimbat viteze, aia e o tiganie. Nu ii inteleg sensul. Fie deal, fie vale, fie apesi tare pe acceleratie fie incet tot pe la 1900-2000 de ture arata sa schimbi viteza. Ignora-l
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google