Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prima oară prin condiţii de genul, cu orice maşină ai probleme. Trebuie să te obişnuieşti cu maşina, să-ţi dai seama ce poate şi cum. ESP şi ASR nu se poate dezactiva "oficial". Probabil că există soluţii, dar nu ştiu cât de indicat e.
    Noi suntem obişnuiţi cu autoturismele fără sistemele astea, să le balansăm, să săpăm şanţuri. Nu prea mai e cazul. Trebuie să înveţi ritmul maşinii, că de scos din zăpadă sau de pe gheaţă, te scoate săraca, doar că mai cu grijă şi mai în siguranţă.

    Aici e dovedidă destul de bine eficienţa acestui sistem:


    În prima parte, ASR activat, în a doua, dezactivat.

    Comment


    • Deci trebuie sa fiu atent la urcarea pe dumurile cu pietris, noroi, zapada topita, sau toate la un loc, daca rotile incep sa patineze, si se afunda, sa "rupt filmul". Am sa exersez, poate gasesc o solutie de manevrare a masinii si in aceste conditii, incepe sa fie clar: Logan/Sandero2 nu este facut pentru asa ceva, mergeti cu ea pe drumuri normale.....romanesti.

      gojira acolo este o situatie de drum normal, am sa exersez cand o sa am ocazia pana gasesc hiba, dar daca roata se afunda in zapada topita (nu inghetata) sau noroi pana la geanta situatia devine destul de nasoala.
      Last edited by Oti; 11 December 2014, 23:20. Reason: Automerged Doublepost
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • În principiu da, problema este să nu te afunzi, eventual să mai ţină zăpada şi pe dedesubt. Dacă n-ai aderenţă mai deloc pe nici o roată, rişti să-ţi taie atât de mult din puterea motorului, de nu te mişti. Depinde şi cum e reglat.

        Ia şi tu o lopată în portbagaj, că e foarte utilă iarna.

        Loganul să ştii că se descurcă bine iarna, datorită gărzii ridicate. Dar sunt situaţii şi situaţii. Nu te scoate din orice zăpezi, noroaie, cum de altfel cam nici o maşină sedan n-o poate face.

        Comment


        • Daca roata se afunda in noroi pana la nivelul jantei situatia devine nasoala.... cunosc avantajele ABS ESP ASR, m-am dat cu masina pe gheata, la 30-40km/h, Matizul se oprea in 20m, uneori cu rotiri de 180 grade, Sandero se opreste in 4m, cu pastrarea directiei pe care i-am dat-o...
          Cu Matizul sau Dacia 1300 am iesit si din situatii mult mai nasoale.... asta in legatura cu mersul offroad.....
          Last edited by Oti; 11 December 2014, 23:38.
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Da. Dar părerea mea e că nu prea găseşti drumuri de genul ăsta deschise circulaţiei. Logan, Sandero, Duster sunt, până la urmă maşini gândite pentru drumuri, nu pentru off-road. Că Duster se descurcă şi în situaţii de genul, e partea a doua, dar nu a fost gândit pentru pădure.

            Alta varianta ar fi lanţurile. Personal n-am folosit niciodată, dar, teoretic, ar putea ajuta maşina în situaţiile descrise mai sus. Poate ne dau un sfat colegii mai experimentaţi la capitolul ăsta.

            Comment


            • Originally posted by Oti View Post
              ... m-am dat cu masina pe gheata, la 30-40km/h, Matizul se oprea in 20m, uneori cu rotiri de 180 grade, Sandero se opreste in 4m...
              Cu tot respectul, dar hai totuşi să nu exagerăm!

              Comment


              • Nu exagerez, dar experimentele au fost facute in ani diferiti, drumuri diferite, stare gheata, temp ext, uzura cauciucuri, diferite....
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Uite un link cu câteva exemple de distanţe de oprire în metri, la diferite viteze de deplasare (şi nu sunt calculate pe un carosabil acoperit cu gheaţă).

                  Comment


                  • [QUOTE=gojira;1637085]Da. Dar părerea mea e că nu prea găseşti drumuri de genul ăsta deschise circulaţiei.

                    In orice oras de deal/munte sunt astfel de drumuri, de sat, drumuri cu pietris, balast de rau....cu inclinare de peste 40 grade, uneori si o curba de aproape 180 de grade, cam cum sunt cheile Bicazului ....cine a fost pe acolo stie ce spun.....mai ales iarna....

                    Originally posted by Ampt View Post
                    Uite un link cu câteva exemple de distanţe de oprire în metri, la diferite viteze de deplasare (şi nu sunt calculate pe un carosabil acoperit cu gheaţă).

                    http://www.politiarutiera.ro/forum/s...ctie-de-viteza

                    corect ....nu am avut ruleta la mine.... daca este vorba de cei 4m la Sandero....din masina asa mi sa parut, nici nu m-am dat jos sa vad urmele, acceleram rapid pana bagam a 3-a, a 4-a dupa care franam.... schimbam brusc directia, simulam situatii de urgenta....
                    Last edited by Oti; 12 December 2014, 00:07. Reason: Automerged Doublepost
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Originally posted by Oti View Post
                      Azi am mers pentru prima oara noaptea prin ceata cu masina si cu aceasta ocazie am vazut cum bat farurile pe faza lunga si scurta (reglate la reprezentanta!), am testat-o si cum merge offroad, comportamentul la urcarea unui drum cu zapada topita este prost, motorul statea sa moara, rotile se blocau in zapada....inclinarea rampei 30-40grade, ori intra in functiune ESP+ASR, ori eu nu fac bine jocul din pedale.... am fost nevoit sa dau cu spatele 20m si sa reiau tentativa de urcare, asta de trei ori pana am reusit cu greu.....
                      E nou motorul, inca nu ai terminat perioada de rodaj. In februarie a.c. am fost si eu la Sinaia cota 1400 m, si am urcat mai greu cu a I-a, a II-a si am ajuns cu bine. In vara, dupa ce am activat si hsa, drumurile de munte mi s-au parut mult mai usor de abordat. O seara buna!

                      Comment


                      • Originally posted by Oti View Post
                        Cu Matizul sau Dacia 1300 am iesit si din situatii mult mai nasoale.... asta in legatura cu mersul offroad.....
                        Păi nu ar trebui să te mire foarte mult. În cazurile astea greutatea mai scăzută a maşinii şi cauciucurile mai subţiri şi mai mici sunt în favoarea ta. Pe de altă parte, maşinile mici au probleme când stratul de zăpadă ajunge pe la prag. Aici ai un avantaj cu o maşină ca Logan, având garda mai înaltă. De exemplu, toate drumurile din fotografiile tale pot fi abordate fără prea mari probleme cu orice autoturism.

                        Nu prea eşti obişnuit cu maşina, mai dă-i timp înainte să spui că sistemele de siguranţă sunt nasoale. Iarna trecută am avut două cazuri care mi-au ridicat puţin pulsul, cu maşina veche, fără ASR sau ESP, în ambele aproape am ieşit de pe şosea.

                        Comment


                        • nu am sustinut ca ASR, ESP....sunt nasoale, in anumite situatii, cand urci un drum mai dificil, zapada , pietris, simti de parca esti legat cu coarda elastica, eu vreau sa dau bice si ceva ma trage inapoi, nu acelasi lucru se intampla cand mergi pe un drum plan, orizontal sau cobori, este vorba de acelasi drum, controlul este de 100%, ESP+ASR face treaba buna, am sa invat sa controlez masina mai bine, motorul de 1.2 este slab, masina grea, eu turez prea tare, vreau putere, si intra ASR+ESP in functiune.....bafta la experimente.....
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • pai si daca accelerai si iti patina? care mai era puterea? eu ma gandesc totusi ca s-ar putea sa fie mai bine cu ASR-ul acela atunci cand ramai impotmolit in ceva.
                            laureate 1.5l, albastru marin

                            Comment


                            • Si care e problema? Faptul ca ai ceva care functioneaza corect pe masina?
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Originally posted by gojira View Post

                                Aici e dovedidă destul de bine eficienţa acestui sistem:


                                În prima parte, ASR activat, în a doua, dezactivat.
                                Eram curios sa vad si cum se comporta cu ASR activat dupa ce a patinat si a "slefuit" gheata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google