Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Corect, nu observasem ca Aris are 1.2
    My Ride sigpic

    Comment


    • inca nu am vazut K9K cu 16valve.... sau K9K MP3...
      berlina face mai des ca mai mult cu ea o ard prin oras. nu vad rostul sa ma plimb aiurea cu sandramaua de mcv dupa mine.

      Comment


      • Originally posted by chivualex View Post
        Am descoperit o mica problema cu airbag-ul din volan, are un pic de joc si atunci cand dau in gropi mai serioase face zgomot si ii simt vibratia in volan.
        A mai patit cineva? Cred ca se rezolva usor prin scoaterea airbag+capac si pus un burete cu adeziv, dar as vrea sa stiu daca a rezolvat cineva pe garantie asa ceva.
        Am fost azi la garantie pentru problema descrisa. Au miscat de capac si mi-au zis ca nu e normal sa faca asa.
        Am o programare pentru maine. Voi reveni cu detalii.

        Comment


        • Eu am 20100 km intr-un an jumate. Sa vedem cum se comporta mai departe.

          Comment


          • In mod normal, la plecare cu fata in treapta 1 nu ar trebui sa vibreze chiar daca pleci fara acceleratie (evident presupunand ca stii sa tii madina din ambreaj)
            Ai cititi asta intr-un caiet de sarcini sau e doar ce ai vrea tu sa faca masina ta de 9000 de euro?
            La beninzare raportul total de demultiplicare e mai mare in trepata 1, ca si la diesel la mers cu spatele fata de treapta 1.
            Daca demultiplicarea e mica in treapta1, cuplul la roata e mic. Daca cuplul rezistent e foarte aproape de cuplul motor (care de altfel e mic , ca nu aplica soferul sarcina motor), apar vibratii torsionale cand motorul e aproape ingenunchiat (idem cu demarajul cu a 2a la benzinar de exempu).
            Solutii:
            sarcina mai mare la motor, asta e simpla si tine de sofer, sa apese gazul corect.
            treapta 1 mai scurta ca la duster 4x4, asta e naspa daca nu ai 6 trepte
            amortizare vibratii torsionale mai buna gen volant dubla masa. Asta e groaznic de scumpa
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Mi-ai făcut tu calculul cât am dat pe mașină?
              Și da, am pretenții indiferent ca dau 9000 sau 90000
              Cred ca ai vrut sa spui treapta mai lunga ca la duster. Am 4 în firma 4x4 115cai
              My Ride sigpic

              Comment


              • Am observat si eu problema la mine, 0.9 TCe.

                Comment


                • Ce naiba ma, acu pe toti va apucat tremuratul la ambreaj !
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Mumus la tine nu?
                    My Ride sigpic

                    Comment


                    • Azi am fost la service in legatura cu petele de ulei pe rampa de admisie.
                      Dupa ce i-am aratat inginerului uleiul si i-am spus ca pe sub acea tubulatura de la turbo care scapa vapori mai sunt un copex si inca o tubulatura metalica care sunt perfect uscate, a fost foarte vehement si a spus ca nu are cum sa fie de la garnitura capacului culbutorilor.A comandat tubulatura turbo la uzina si acum astept sa ma cheme pentru inlocuire si sa curete uleiul de pe acolo.
                      Eu unul suspectez ca ar fi garnitura de la capacul culbutorilor si daca am dreptate abia astept sa i-o fac guler inginerasului de acolo.
                      Captain of the black pearl

                      Comment


                      • Unde ai fost la dacoserv salaj? Mi se par un pic aerieni.Cand am comandat tubulatura aer spate, habar n-avea ca exista asa ceva.

                        Originally posted by Madutzu25 View Post
                        Mumus la tine nu?
                        Lasa ca face el 1 an si apoi mai discutam :-D
                        Last edited by aris86; 14 April 2015, 18:50. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by GFN View Post
                          Azi am fost la service in legatura cu petele de ulei pe rampa de admisie.
                          Dupa ce i-am aratat inginerului uleiul si i-am spus ca pe sub acea tubulatura de la turbo care scapa vapori mai sunt un copex si inca o tubulatura metalica care sunt perfect uscate, a fost foarte vehement si a spus ca nu are cum sa fie de la garnitura capacului culbutorilor.A comandat tubulatura turbo la uzina si acum astept sa ma cheme pentru inlocuire si sa curete uleiul de pe acolo.
                          Eu unul suspectez ca ar fi garnitura de la capacul culbutorilor si daca am dreptate abia astept sa i-o fac guler inginerasului de acolo.
                          Fabrian,Sper sa ai noroc cu tubulatura respectiva la mine a tinut fix 3 luni am pus poze pe My ride deja a inceput sa piarda iar vapori de ulei .
                          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                          Comment


                          • Din cate stiu eu, garantia la ambreiaj e de 6 luni

                            Comment


                            • Eu stiu ca am garantie 3 ani sau 100k, nu diferentiata pe componente
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Adica vrei sa mergi 90.000 km apoi sa schimbi ambreiajul in garantie ? Pai asta nu prea e in regula...sau e ?
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google