Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @madutu - stii necorespunzator, fara suparare. citeste carnetul de garantie daca il ai. daca nu, iti spun ca la renault scrie clar ca ambreiajul nu face obiectul garantiei. si la renault scrie la fel.
    @einstein - nu tine de cuplu sau de altele. e o problema cu modul in care ambreiajul face patinarea. parca patineaza in trepte...nu stiu cum sa iti spun.

    Comment


    • Originally posted by aris86 View Post
      Unde ai fost la dacoserv salaj? Mi se par un pic aerieni.Cand am comandat tubulatura aer spate, habar n-avea ca exista asa ceva.



      Lasa ca face el 1 an si apoi mai discutam :-D
      In mod normal eu la 2 ani sau 30000km ar trebui sa merg, dar am cerut expres sa merg la un an sa imi schimbe filtrele si uleiul. si la 2 ani voi avea revizia, unde cica se ia tare la puricat masina, si se inlocuieste pana si un bec ars pe garantie.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Originally posted by Madutzu25 View Post
        Eu stiu ca am garantie 3 ani sau 100k, nu diferentiata pe componente
        Ambreiajul si amortizoarele nu mai fac parte din garantie, nici macar 6 luni, din 2010. Restul de componente da.
        Am mail de la Dacia de prin 2011 cu privire la aceste doua aspecte.

        Comment


        • Originally posted by skd_ozenel View Post
          @madutu - stii necorespunzator, fara suparare. citeste carnetul de garantie daca il ai. daca nu, iti spun ca la renault scrie clar ca ambreiajul nu face obiectul garantiei. si la renault scrie la fel.
          @einstein - nu tine de cuplu sau de altele. e o problema cu modul in care ambreiajul face patinarea. parca patineaza in trepte...nu stiu cum sa iti spun.

          Unde ai gasit acest lucru ? Am studiat carnetul de garantie nu nu am gasit nimik legat de ambreiaj!
          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

          Comment


          • Archangel are dreptate si cu amortizoarele

            Comment


            • Archangel80 - Scuze !

              UPS! !
              Garantia Dacia nu acopera:
              filtre,bujii,curele,becuri,sigurante,lampi de iluminat si semnalizat,baterie,pneuri,lamele stergatoare,AMBREIAJ,discuri de frana,placute,saboti
              Pag.6 a doua *
              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

              Comment


              • Inteleg ca primele sunt consumabile, dar restul ?!
                Mai aveau sa specifice vopseaua si motorul si dadeam 2 stropi pe garantie
                In consecinta, se pot monta componente aftermarket fara probleme.
                My Ride sigpic

                Comment


                • nu vreti sa intelegeti ca si ambreiajul e tot un consumabil, chiar daca are o durata mai mare de viata. am mai spus-o si ma repet: in 10 minute fac praf un ambreiaj de masina noua la 0 km. asa ca in 90.000 nu stie nimeni de cate ori l-ai fortat sau l-ai incins.

                  Comment


                  • Îmi Pare rău dar este o piesa, un angrenaj. Am garanție și la pantofii cumpărați. Cum sa nu ai garanție la ambreiaj. Dacă merg pe logica ta daca-mi pica ușa din balamale nu mi se schimba pe garantie pt ca deja am inchis-o și deschis-o de cine știe câte ori. Ventilatorul din bord nu ar trebui sa aibă garanție pentru ca deja l-am folosit și pe rece și pe cald. Poate l-am utilizat și forțat numai pe treapta 4. Hai ca sunt paf la logica de genul asta

                    Comment


                    • Originally posted by skd_ozenel View Post
                      am mai spus-o si ma repet: in 10 minute fac praf un ambreiaj de masina noua la 0 km.
                      Aici are dreptate colegul @skd_ozenel. Însă acest lucru se poate observa foarte uşor la demontarea întregului ansamblu, când se constată dacă a fost proastă exploatare sau viciu ascuns.

                      Comment


                      • gutu1: nu te certa cu mine, nu sunt eu cel care a facut regulile.
                        de ce nu ceri garantie si pe benzina din rezervor, eventual sa ti-o schimbe cand se consuma. era o gluma, daaaar.... eram intr-un service skoda cand a venit un client cu bonul de benzina sa i se plateasca pentru ca adusese masina la o reparatie in grantie.
                        a facut un scandal de nu imi venea sa cred. genul de om artagos, "cetatean european si am drepturi"

                        Comment


                        • Originally posted by Ampt View Post
                          Aici are dreptate colegul @skd_ozenel. Însă acest lucru se poate observa foarte uşor la demontarea întregului ansamblu, când se constată dacă a fost proastă exploatare sau viciu ascuns.
                          Exact! S-au mai schimbat consumabile pe garantie datorita defectelor de fabricatie. De pilda, la vechiul logan, mi s-a schimbat distributia la 10k din cauza semeringului care pierdea ulei
                          My Ride sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Madutzu25 View Post
                            Eu stiu ca am garantie 3 ani sau 100k, nu diferentiata pe componente
                            Colegu, hai sa nu mai vorbim despre ce crezi tu ca ai pe masina ca pierdem timpul, citeste carnetul de garantie ca explica niste chestii pe acolo.

                            Originally posted by Madutzu25 View Post
                            Exact! S-au mai schimbat consumabile pe garantie datorita defectelor de fabricatie. De pilda, la vechiul logan, mi s-a schimbat distributia la 10k din cauza semeringului care pierdea ulei
                            Dar era o consecinta, nu o CAUZA a defectului. Daca pica simeringul cutiei de viteze si-ti umple ambreiajul de ulei, ti-l schimba . Daca albastresti placa de presiune la plecarea din rampa, e problema ta insa.
                            Incetam cu aberatiile pe subiectul garantiei ambreiajului?
                            Last edited by einstein1984; 15 April 2015, 08:33. Reason: Automerged Doublepost
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • @madutzu: incearca sa fii sincer cu tine si sa te gandesti de cand ai modificat softul pt motor pt a obtine putere in plus si de cate ori ai abuzat de masina

                              Eu am rupt cutia la Porsche, chiar daca avea ulei mai putin in cutie.
                              I-am dat de 7-8 ori Transfagarasan pana am ramas fara frane (si ramai greu la asta) + circuite in Ungaria, de schimbam uleiu, placutele de frana si anvelopele ce le-am luat special (Kumho) o data pe zi.
                              Evident ca s-a rupt cutia daca eu nu o verific. Nu o utilizez in standarde, la revedere.

                              Comment


                              • Dar si tu spuneai la inceput ca nu e voie sa pice cutia. si acu recunosti ca ai abuzat de masina... Asa si el, va recunoaste mai tarziu.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google