Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by MARIOARMARIO View Post
    si eu care voiam sa cumpar un logan nou.....casete de directie care cad in mai putin de un an , scurgeri de ulei ......acum am un focus din 2006 si doar am schimbat distributie & consumabile ...si are 160.000 km
    rugina ai?
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Originally posted by mumus View Post
      rugina ai?
      vezi ca e thread dedicat ruginii si e si alt forum dedicat fordului.
      sigpic

      Comment


      • aceeasi problema cu ambreiajul si la mine doar cand este cald si doar treapta 1..masina are 85000(martie 2013)...pana prin septembrie nu a facut...facut constatare la amat ..au dat si ei o tura cu masina ..au constatat ca are trepidatie..concluzie..se schimba dar nu in garantie(doar daca il da jos si descopera ca a fost un defect de fabricatie atunci se schimba)...asa cum am schimbat butucul de la contact pana acum de 2 ori(defect de fabricatie de care uzina stie)
        low....&.....slow

        Comment


        • La plecarea de pe loc in treapta 1 la mn trepideaza foarte rau dar numai cand masina este rece.

          Comment


          • Tureaz-o, nu e diesel sa ai cuplu mare la turatii joase sa pleci lejer de pe loc. La benzinara trebuie sa-i dau putin in gura la plecarea de pe loc

            Nu mai cita postul anterior, raspunde-i prin Post Reply!
            Last edited by 77sky; 21 April 2015, 22:52.

            Comment


            • Originally posted by Radu09 View Post
              La plecarea de pe loc in treapta 1 la mn trepideaza foarte rau dar numai cand masina este rece.
              La mine la cald dupa ce "frec"ambreiajul in coloana la semnafor incepe de trepideaza (1,5dci 90cp)
              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

              Comment


              • Originally posted by Madutzu25 View Post
                Iar 1.5 are cuplu prea mare pt ambreiajul ala, evident
                Aberezi grupa mare, daca patina ambreiajul de la cei 30 Nm cat dezvolta motorul la plecarea de pe loc la sarcina 15% si 1000rot/min, atunci la plina sarcina si 250 Nm ce mai facea, scotea fum?
                Am condus vreo 10 Loganuri diesel diferite si nu avea nici unul nici un tremurici.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Facea misto omu cu siguranta.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by mumus View Post
                    Facea misto omu cu siguranta.
                    Evident, insa putini si-au dat seama

                    Originally posted by einstein1984 View Post
                    Aberezi grupa mare, daca patina ambreiajul de la cei 30 Nm cat dezvolta motorul la plecarea de pe loc la sarcina 15% si 1000rot/min, atunci la plina sarcina si 250 Nm ce mai facea, scotea fum?
                    Am condus vreo 10 Loganuri diesel diferite si nu avea nici unul nici un tremurici.
                    Inainte sa te dai mare cunoscator pune mana si citeste niste "almanahe".
                    Motorul respectiv (1.5 DCI 90 Cp, DPF) dezvolta un cuplu maxim de 220Nm la 1750 rot/min. Vezi acum cine abereaza
                    Last edited by Madutzu25; 21 April 2015, 12:49. Reason: Automerged Doublepost
                    My Ride sigpic

                    Comment


                    • Mie mi se pare suspect cum trepideaza cand ii vine nu mereu,eu debraiez usor fara sa accelerez din prima,abia cand se misca rotile apas si acceleratia si uneori trepideaza alteori nu si numai la rece,cu motorul cald nu trepideaza.
                      Suspect e ca cel de 75 resoftat nu trepideaza,deci acelasi cuplu,poate chiar mai mare un pic.Initial am dat vina pe roti ca sunt mai mari poate si mai grele,am si distantiere de 20mm/roata fata spate dar din moment ce la cald nu trepideaza e clar o problema.
                      Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                      Comment


                      • pai cea remapata daca nu are cuplul marit binisor, atunci ce remap mai e? Eco ?
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Trepidatia apare si la masini stock, vezi colegii din paginile anterioare

                          Originally posted by mumus View Post
                          pai cea remapata daca nu are cuplul marit binisor, atunci ce remap mai e? Eco ?
                          Cea de 90cp ajunge la 240Nm; cea de 75cp la 218 Nm (stage 1). Evident depinde de soft
                          Last edited by Madutzu25; 21 April 2015, 13:05. Reason: Automerged Doublepost
                          My Ride sigpic

                          Comment


                          • @madutzu, poate 1.5 dci de 75 de pe loganul vechi, care are 75 de cai si 180 cuplu ajunge la 218, dciul de pe loganul nou de 75 are 200 cuplu.

                            Comment


                            • Daca patina ambreiajul la 30 Nm, va patna si la 200 si la 250.... Insa e greu sa inteleaga unii ca trebuie sa conduci ce ai nu sa faca altii masina pentru cum nu stii tu sa conduci.
                              Daca nu va place sa accelerati la plecarea de pe loc, luati-va cutii automate cu convertizor, alea nu tremura niciodata si pleaca si la ralanti.
                              Mie nu mi-a tremurat decat atunci cand am incercat sa urc un deal cu a5a la 50 la ora....
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Originally posted by hasserro View Post
                                @madutzu, poate 1.5 dci de 75 de pe loganul vechi, care are 75 de cai si 180 cuplu ajunge la 218, dciul de pe loganul nou de 75 are 200 cuplu.
                                Corect, conform fisei tehnice. Datele de tuning sunt gresite pe site-ul de unde le-am preluat (la varianta 75cp)

                                Originally posted by einstein1984 View Post
                                Daca patina ambreiajul la 30 Nm, va patna si la 200 si la 250.... Insa e greu sa inteleaga unii ca trebuie sa conduci ce ai nu sa faca altii masina pentru cum nu stii tu sa conduci.
                                Daca nu va place sa accelerati la plecarea de pe loc, luati-va cutii automate cu convertizor, alea nu tremura niciodata si pleaca si la ralanti.
                                Mie nu mi-a tremurat decat atunci cand am incercat sa urc un deal cu a5a la 50 la ora....
                                Iar vorbesti prostii. Am spus atat eu cat si ceilalti colegi care au probleme cu ambreiajul ca trepideaza la plecare de pe loc in treapta 1 cu acceleratie; NU FARA !
                                Colegii care au schimbat ambreiajul pe garantie probabil nu stiau sa conduca, in opinia ta
                                Problema ramane la calitatea pieselor ( disc, placa si/sau rulment) care se comporta sub parametri la temperaturi scazute.
                                Subiectul se considera incheiat
                                Last edited by Madutzu25; 21 April 2015, 16:25. Reason: Automerged Doublepost
                                My Ride sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google