Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by shutulica View Post
    ..., de alte 3 ori pentru curatarea balamalelor portierelor (scartaie din cauza prafului, probabil), ...
    De curiozitate, cum au procedat la curăţarea balamalelor?

    Comment


    • am vazut ca sunt momente, foarte rare dar se intampla sa intre greu sau sa nu vrea sa intre in viteza 1, la semafor , in oras, cand motorul si cutia sunt rulate, adica nu dimineata
      cand nu vrea sa intre in viteza 1, scot pe neutru ,si mai incerc odata, cand intra
      am impresia ca se blocheaza cand dai in fata putin, si acolo nu mai vrea mai departe, sa intre sa cupleze
      si intotdeauna apas ambreiajul pana la capat
      s a mai confruntat cineva cu simptomul acesta?
      cred ca s a intamplat de vreo 4 - 5 ori de cand am masina, de un an si 16500 km

      Comment


      • Sigur nu e masina in miscare cand vrei sa bagi 1a?
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Originally posted by Ampt View Post
          De curiozitate, cum au procedat la curăţarea balamalelor?
          Vedeti ca s-ar putea sa nu fie balamalele de vina, ci chederul de pe caroserie. Eu unul patesc asta, in momentul in care sta masina in soare, scartaie portiera cand o deschid. Am incercat cu solutie pentru chedere, insa nu tine decat 2-3 saptamani ( daca nu mai putin in cazul in care masina sta direct la soare, la temperaturi de peste 28 grade ).

          Originally posted by Midnighte View Post
          As avea si eu cateva intrebari, sa stiu daca sunt probleme...
          Masina e un Stepway 1.5 dCI 90CP

          1. Cateodata, cand ridic ambreiajul complet ( usor, nu plecare cu "scart" ), la 1 secunda dupa ce masina se pune in miscare, se accelereaza din nou ( ca si cum as avea 2 accelerari succesive, doar la o ridicare de ambreiaj ). Asta am vazut ca se intampla foarte rar.

          2. Cand misc de volan complet dreapta/stanga ( in timpul rotatiei ), se aude un sunet, gen un fier/tabla se atinge foarte usor si fin cu un alt fier/tabla

          3. Cand dau de volan complet dreapta/stanga ( cand sunt aproape de maxim ), simt cum "tremura" volanul

          4. In momentul in care iau complet dreapta/stanga, cursa volanului nu e 1.5 ( o cursa si jumatate ), ci 1.75-1.8 ( o cursa si 3/4 ).

          Imi cer scuze daca par "incepator" !
          Am fost in service pentru problemele de mai sus :
          1. Ramane sa se "agraveze" ( sa se poata reproduce mai usor )

          2. Datorita panglicii de la airbag, se aude acel sunet. Perfect normal

          3. Datorita cauciucurilor + drumului ( se reproduce mult mai bine in momentul in care stationez )

          4. Datorita faptului ca servodirectia este electronica, cursa volanului completa ( stanga sau dreapta ) este 1.75

          Comment


          • Pt chedere, balamale, am gasit in Lidl un spray cu ulei siliconic, este si acum, nu am probleme cu zgomotul, scartait etc, iarna nu se lipesc.
            dau cu uleiul repectiv si pe tija telescoapelor de la haion si capota (nu ataca plasticul si cauciucul).
            @Midnighte - zgomotul de la panglica de la airbag nu este normal, poate trebuie dat cu spray ungere si pe acolo, nu sunt sigur.....poate trebuie rearanjat, fixat pe acolo.....a mai avut cineva probleme cu airbagul volan, tot zgomot in timpul mersului......
            Last edited by Oti; 27 April 2015, 12:11.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • NU DA CU SPRAY PE CABLAJUL DE AIRBAG!!!!!!!!!!!
              . In momentul in care iau complet dreapta/stanga, cursa volanului nu e 1.5 ( o cursa si jumatate ), ci 1.75-1.8 ( o cursa si 3/4 ). de ce ar fi asta o problema?
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Originally posted by einstein1984 View Post
                Sigur nu e masina in miscare cand vrei sa bagi 1a?
                Daca masina este in miscare, nu poti sa dai din a II in tr I.

                Comment


                • Corect aris, asta se invata la scoala....
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Originally posted by Oti View Post
                    Pt chedere, balamale, am gasit in Lidl un spray cu ulei siliconic, este si acum, nu am probleme cu zgomotul, scartait etc, iarna nu se lipesc.
                    dau cu uleiul repectiv si pe tija telescoapelor de la haion si capota (nu ataca plasticul si cauciucul).
                    @Midnighte - zgomotul de la panglica de la airbag nu este normal, poate trebuie dat cu spray ungere si pe acolo, nu sunt sigur.....poate trebuie rearanjat, fixat pe acolo.....a mai avut cineva probleme cu airbagul volan, tot zgomot in timpul mersului......
                    Oti, am avut si eu aceeasi problema la capacul de la airbag sofer si mi-a fost desfacut pentru fixare mai buna. Oricum, sunetul este foarte fin si aproape insesizabil.

                    Originally posted by einstein1984 View Post
                    NU DA CU SPRAY PE CABLAJUL DE AIRBAG!!!!!!!!!!!
                    . In momentul in care iau complet dreapta/stanga, cursa volanului nu e 1.5 ( o cursa si jumatate ), ci 1.75-1.8 ( o cursa si 3/4 ). de ce ar fi asta o problema?
                    Pai, dupa ce am condus masini ce nu aveau servodirectie electrohidraulica ( VW Bora 1.9 TDI, Octavia 1.9 TDI ) , unde aveam doar o cursa si jumatate ( si atat ! ), mi s-a parut ciudat...

                    Comment


                    • Ziua buna, am si eu o problema sacaitoare. Desi usile, inclusiv cea de portbagaj se inchid, nu mi le blocheaza din telecomanda. Face sunetul acela de usi deschise si se aprinde si martorul rosu din bord . Stie cineva cum pot remedia inainte de a ma duce la garantie? ( ni prea am timp de asta) . Multumesc.

                      Comment


                      • Sunt doua variante.
                        Ori un buton de la vre-o usa sau portbagaj este defect, ori nu il apasa usa cat trebuie sa deschida contactul.
                        Captain of the black pearl

                        Comment


                        • Nu stiu daca e valabil si pe logan,nu am apucat sa testez inca dar pe sandero stepway II in momentul in care stergatoarele sunt la maxim si stai la semafor masina se misca stanga dreapta,am sa fac un video ptr ca pare ireal,radeam singur la semafor si in acelasi timp era oripilat,cat cuplu sa aiba motorul ala de stergator si ce arcuri moi are stepway?
                          Am distantiere de 20mm pe fiecare roata fata/spate nu stiu daca inainte sa le montez facea la fel dar acum pe viraje nu se apleaca la fel de tare,bine,tot barca e.
                          Si nu stiu ce fac cei cu fara AC dar cand ploua e jale,se abureste instant fara aer,e drept am tot timpul setat aerul sa bata pe parbriz.
                          Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                          Comment


                          • Asa pateam la peugeotul 107, avea 800 de kg, un singur stergator imens pe fata, in schimb amortizoarele erau super dure, totusi cand il dadeam la maxim se bataia masina stanga dreapta )
                            Daca ai stergatoare normale, adica inguste pe masina, si le dai la maxim o sa vezi ca arunca apa/lichid de parbriz cam jumatate de metru inspre stanga. La revizie am pus stergatoare late si astea nu mai arunca apa in lateral si sunt si mai silentioase.

                            Comment


                            • Originally posted by masinamica View Post
                              Nu stiu daca e valabil si pe logan,nu am apucat sa testez inca dar pe sandero stepway II in momentul in care stergatoarele sunt la maxim si stai la semafor masina se misca stanga dreapta,am sa fac un video ptr ca pare ireal,radeam singur la semafor si in acelasi timp era oripilat,cat cuplu sa aiba motorul ala de stergator si ce arcuri moi are stepway?
                              Am distantiere de 20mm pe fiecare roata fata/spate nu stiu daca inainte sa le montez facea la fel dar acum pe viraje nu se apleaca la fel de tare,bine,tot barca e.
                              Si nu stiu ce fac cei cu fara AC dar cand ploua e jale,se abureste instant fara aer,e drept am tot timpul setat aerul sa bata pe parbriz.
                              Sterge geamul pe interior cu lichid de parbriz sau IPA (alcool izopropilic) si nu se mai aburesc. E din cauza grasimii sau cu ce dau cei din spalatorie si ramane pe geam.

                              Comment


                              • Am stergatoare valeo silencio plate,e drept ca nu am decontaminat vreodata parbrizul pe ext si nici stergatoarele nu sunt chiar noi,au cam 6 luni,o sa le inlocuiesc.dar tot e dubios sa se miste masina.
                                Stiu ca se abureste mai tare daca e murdar,am sticlute cu alcool izopropilic,le voi dilua cu apa distilata si urmeaza sa sterg parbrizul pe interior.
                                Mersi
                                Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google