Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • de la 1.2 ce te asteptai? Luai un 1.5 de 90 de cai si cred ca era mai ok si la consum si la altceva
    Avea alte scaune sau ce? Nu e tot acelasi forash, cu alt motor?
    Las' ca va explica angajatii Dacia postaci pe forum ca trebuie sa fiti multumiti, ca e masina noua, cu garantie, l-ati prins pe Dumnezeu de un picior, e cea mai buna decizie din viata voastra.

    La treaba cu uleiul, din cate am inteles, nu e vorba despre o scurgere, ci de un fel de particule ce trec efectiv prin conducta.
    Poti sa ne explici cum masina a devenit generator de particule uleioase? Benzina nu genereaza?
    Last edited by mr.K; 23 September 2015, 19:46.

    Comment


    • Probabil, nu m-am exprimat corect! Nu stiu exact care e explicația pentru fenomen. Stiu doar ca s-a mai discutat pe forum si ca nu e o problema extrem de grava. Sper sa nu greșesc...

      Poate ne lămurește cineva mai avizat.

      Comment


      • Nu e grav, Dacia o sa-ti spuna chiar ca asa e normal.
        Mai ramane sa spuna ca asa au proiectat ei masina, ca sa nu plictiseasca proprietarul.

        Comment


        • Originally posted by fallax View Post
          Cat priveste scaunul, chestiunea nu are decat o rezolvare si anume ridicarea lui la pozitia maxim. Acel joc apare doar cand scaunul e coborat.La inceput m-am enervat foarte tare pe chestiunea aceasta, dar ulterior m-am calmat...
          daca era in USA azi imi luam logan nou si dadeam DACIA in judecata. e ceva foarte grav. iti pune siguranta pe drumurile publice in pericol. daca te zgaltaie cand pui frana si nu mai dozezi pedala corespunzator ?
          sa vad atunci explicatia : "Asa face toate" daca mai tine.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • 1. problemă moștenită e la X90, se pare rezolvată la euro6.
            2. lot de glisiere neconforme, se schimbă
            3. Becul din portbagaj se balangane, oare? becul stă destul de fix, poate lampa are probleme - mai ales dacă tragi de ea, fără a citi manualul.
            4. la montaj nu s-a degresat suficient/corect parbrizul și banda adezivă a cedat de la căldură.

            Cât despre sua, ue , forash, etc poate era mai bine dacă era forum închis - ai marca și modelul ok, nu ai marca și modelul stai afară.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Problema scaunului e intr-adevar grava din punct de vedere al sigurantei circulatiei.
              Poti schimba glisierele, problema e sa nu o faci dupa ce comiti un accident grav din cauza scaunului instabil.
              Explicatii sunt destule, dar scaunul in sine e prost proiectat si fabricat. Si nu se rezolva de ceva vreme.
              Cred la testele EuroNCAP aveau un scaun bun, de vreme ce l-au trecut, deci si astia triseaza fix ca VW, oferind spre test masini "aranjate".
              Last edited by mr.K; 23 September 2015, 21:48.

              Comment


              • B52 are 4 stele în 2013 și prin analogie și L52. Ulterior au schimbat regulile, vezi doamne indicatoare de centuri spate, furnica de preerie &co.

                Lotul cu probleme e de la apariția tpms-ului pe Dacia, deci scaunul e bine proiectat, executat corect dar din materiale proaste. Care e vina Dacia? că nu testează fiecare scaun în parte ?!
                Piesele arată la fel dar comportamentul e diferit.

                Sau cineva de pe aici visează la scaune cu tetieră inclusă și nu știe cum să păcălească Dacia.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Dacia nu are nicio vina, decat ca a comandat scaunul intr-un anume buget ce a impus folosirea materialelor de proasta calitate.

                  Comment


                  • Originally posted by andreir23 View Post
                    Vreau sa va impartasesc cele 4 probleme aparute la Dacia Logan II, benzina 1.2, dupa 3 luni si 5800 de km, model Laureate.
                    1. Curge ulei pe la furtunul in forma de T de la capacul de aer (la service se rezolva cu varianta taraneasca, imi pune un colier)
                    2. Scaunul de la sofer, in pozitia maxim in jos, se balangane scaunul cu totul, chiar si la franare mai tare sau la accelerare mai tare se simte (cica se schimba nu stiu ce sistem)
                    3. Becul din portbagaj se balangane (a fost prins mai bine in service)
                    4. Bandoul negru de sub stergatoare s-a dezlipit pe o portiune de 5 cm (am fost lasat in aer daca se va repara sau nu)
                    Problema cu scaunul si becul din portabagaj le-am sesizat din ziua 2 dar nu am avut timp sa ajung in service si ca sa fiu sincer imi era si sila de ei.

                    Si pentru toate astea trebuie sa astept o saptamana ca nu sunt piese ) Jalnic, nu aveau un colier.

                    Sfatul meu, evitati marca Dacia: motoare pe benzina ce consuma foarte mult, zgomotoase, puturoase, materiale slabe, antifonare 0, vopsea proasta si multe altele.
                    Si eu am aceleasi probleme cu scaunul!!

                    Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Dacia nu are nicio vina, decat ca a comandat scaunul intr-un anume buget ce a impus folosirea materialelor de proasta calitate.
                      Un drive test nu ai facut si tu inainte sa te ia dezamagirea prin surprindere?
                      Sau prin show room pe acolo nu aveau nici un tomberon din asta cu fitil ca al tau ca sa vezi ce scaune naspa are?
                      Last edited by Ionut Ciprian; 23 September 2015, 22:12.

                      Comment


                      • Originally posted by andreir23 View Post
                        ..........................................
                        Sfatul meu, evitati marca Dacia: motoare pe benzina ce consuma foarte mult, zgomotoase, puturoase, materiale slabe, antifonare 0, vopsea proasta si multe altele.
                        Cam ciudat mesajul de sfarsit, esti sigur client Dacia? Inainte de a cumpara aveai tot forumul pt informare. Nu neg problemele, ce masina ai avut inainte? Eu daca eram in locul tau prezentam problemele si ceream sfaturi, asa pici un pic de fraier.

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

                        Eu am rasp in particular la cei care m-au intrebat de plusuri si minusuri inainte de achizitie, ca erau din Piatra sau din alta parte a tarii. Toti au multumit pt sfaturi. Forumul a fost recomandat ca sursa principala de informare, pt a fi nepartinitor.

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

                        Daca ar fi sa prezint un procentaj, 80% multumit, cu tendinta de crestere, masina este de banii pe care i-am dat. Timpul va hotari daca tendinta ramane sau va scadea.

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                        Last edited by Oti; 23 September 2015, 22:28. Reason: Automerged Doublepost
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • La voi se aude un zgomot când rabatati oglinda? Asta seara am constatat ca scartaie rau de tot, a si când ai deschide o usa pe care nu ai mai unso cu vaselina de mult timp?

                          Comment


                          • Fabricarea componentelor pentu Dacia-Renault,materialul care intra in fabricatie si producerea lor,respecta normele tehnologice de fabricatie si control impuse de Renault.Asta nu inseamna ca nu apar unele probleme de tot felul!

                            Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                            Comment


                            • @aris86: Îşi revine dacă o pliezi mai des.

                              Comment


                              • Ce nu inteleg multi e faptul ca loganul e o masina low-cost. E normal sa existe mici probleme legate de calitatea materialelor; insa e anormal sa ai pretentii de calitate mertz la pretul asta. Am mai spus, raportul calitate pret e bun, tinand cont de faptul ca dacia a evoluat mult in ultimii ani. Sa intalniti aceleasi probleme sau mai grave la masini de 20-30 mii si atunci sa vedeti cum sta treaba; exemple sunt destule
                                Si ca sa inlatur orice urma de indoiala: nu lucrez in grupul dacia si nu am lucrat canva, nu promovez nimic si nu pun pe un piedestal loganul; imi expun parerea propie si personala
                                Nu exista masini fara probleme. Propun sa discutam strict la obiect, despre probleme si rezolvarea lor
                                My Ride sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google