Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Detaliaza ... GPL montat de fabrica ? cat ulei consuma la x km etc etc.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Din fabrica e montat GPL. Probabil ca trebuie sa o vinzi, e prea costistor segmentarea motorului.

      Comment


      • Sunt curios la ce rulaj a sesizat consumul de ulei ca fiind foarte mare.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Logan II din 2014 cu GPLdin fabrica.
          Parcursi 55805 Km , 98% cu GPL, viteza, cand conditiile permiteau ,110Km/h.
          -2713 Km parcursi de la ultima completare cu ulei.
          -consum ulei 250 ml...
          -ulei folosit elf 5w40
          De 3 ani, e totusi noua...
          In manual scrie ca e bine, nu e o problema daca nu consuma 1l ulei la 1000 Km...


          La ce km are, nu are voie sa consume ulei.

          In manual scrie ca e bine, nu e o problema daca nu consuma 1l ulei la 1000 Km...
          Poate scrie 1 litru la 10.000km, nu la 1000 km.
          Last edited by mr.K; 25 April 2017, 21:41.

          Comment


          • asa da firma asta > Renault se numeste < , 1litru / 1000km consum ulei normal, mostenire de la dacia 1300 tot asa scriia in carte,
            jocul piston/segmenti<>cillindri asa le iese lor rectificarea la fel de precis de aia si fumega si curge uleiul prin motor , furtune, filtru de aer

            am evoluat nu gluma
            Last edited by anton.dan; 26 April 2017, 09:30.

            Comment


            • Eu nu inteleg de ce ...chipurile evolueaza tehnologia...si cu toate astea...parca tot mai "proaste" sunt. Am un prieten cu skoda..luata acum un an...consuma cam 1L la 12000 km (benzina). Aia veche nu consuma strop. La renault iar la fel...Mercedes...la fel. Bine...aici este si devina consumatorul: 1L de ulei/4-5000 km nu-i mare paguba...merge. Vrem rapid, ieftin ceva nou. Disperati dupa nou (sa-ti schimbi masina la 2-3 ani este o tampenie). Normal...producatorii incep sa produca mult si ieftin. Cu cat ieftinesti...cu atat trebuie sa tai din costuri...ceea ce se vede si in calitate.

              Comment


              • Si ceea ce este mai ciudat este ca reprezentantul de vanzari spune ca asa este conceptul tehnic si este normal sa consume ulei.
                „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                Comment


                • la volxvagin golf 1.2tsi am bagat 800ml ulei dupa un drum de 1100km. masina cu 8000km rulati. niste petarde pe roti, toate astea noi, de la renault la bentley...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Da, dar un consum de ulei inseamna o sigilare necorespunzatoare (indiferent ca-i vorba de segmenti, semering, supape...garnituri). F**k totusi...nu mai suntem in 1920 unde se facea slefuirea pasla/bucata de piele...si avea abateri de 2Km.
                    Am discutat cu mai mult colegi...care au masini relativ noi (si luate de noi)...si la toti in manuale scira ca pana si 1L/1000Km este normal...dam...La dacia veche...daca consuma 1L/1000Km o segmentam...ca erau morti segmentii

                    Comment


                    • e facut motorul din fabrica sa bea ulei. cand depasesti niste zeci de cp/litru, mai pui si turbina pe un motor de navomodel, ca sa-l pui pe o masina de 1200 de kile, deja nu se mai poate fara consum de ulei, ca pui motorul pe butuci in cateva mii de km.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Originally posted by Seba View Post
                        la volxvagin golf 1.2tsi am bagat 800ml ulei dupa un drum de 1100km. masina cu 8000km rulati. niste petarde pe roti, toate astea noi, de la renault la bentley...
                        La vw passat variant, motorul diesel cu pompe-duze, masina de cca 30000 euro.
                        Ma duc sa ridic masina noua de la dealer si imi spune ala ca trebuie sa am in permanenta un litru de ulei de motor in portbagaj, ca este absolut normal pentru acel concept!
                        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                        Comment


                        • Sunt curios cum o fi noua minune, 1.0 sce.

                          Comment


                          • O sa incepi sa contabilizezi consum mixt: benzina/motorina/GPL + ulei si o sa ajungi la consumuri mari si emisii CO2.......

                            Comment


                            • Tot vor astia sa bage impozit pe venitul de gospodarie... toate cheltuielile astea le faci deductibile!
                              „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                              Comment


                              • Pai cine de la ANAF te crede ca tu consumi 10 litri de ulei la fiecare 10.000 km parcursi?
                                Plus uleiul de la revizie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google