Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E posibil sa fie de la intinzator. Si la Kia Ceed 1 au fost probleme cu lanturile, tot pe la 100k sareau de la punct din cauza intinzatorului si ramaneai cu masina in drum
    Deci se mai intampla si pe la alte case, chiar mai grav - oricum acolo au patit-o mult mai multi si nu cred ca s-au vandut mai multe decat Logan 0,9

    Comment


    • E adevărat, dar nu trebuie căutate scuze, sa pună mana sa remedieze și sa înlocuiască la oameni lanțul, dar la 200 euro/buc profit, ma cam îndoiesc ca vor face rechemare.

      Comment


      • Originally posted by stoicanu View Post
        Rulajul este aproape de 150.000 km
        Saptamana viitoare sper sa fac o programare
        Eu as vrea sa stiu la cati km ai facut schimbul de ulei si ce model la al doilea lant, la primul lant a fost Dacia oil 5w30 la 20000km. Sa ma corectezi daca gresesc

        Comment


        • Rulajul cu accesoriile este de 150000 km, cu lanțul cred ca este aproximativ 110-115000 km. Din cate a relatat, a schimbat uleiul mai repede și mai calitativ. Ca și în cazul Easy-R, încep sa iasă la suprafață problemele.

          Comment



          • Tot primul lant
            A fost constata faptul ca intinzatorul era deschis maxi iar lantul a devenit din ce in ce mai slab pana a inceput sa bata in patina
            De aia am spus ca la momentul respectiv bataia era neregulata
            Acum se aude ca un rulment stricat
            E tare greu sa imi dau seama
            La primul lant am folosit Dacia oil
            La al doilea de trei ori elf 5w40 si ultimile doua dati politron 5w40
            Înclin sa cred ca uleiul nu are nici o treaba cu aceasta problema
            Si poate Dacia da garantie pe viata ca nu se rupe [emoji848][emoji848][emoji848]
            Ideea e ca iar nu au pe stoc acele nenorocite de Garnituri si nu stiu ce suruburi
            Asta nu am inteles niciodata
            Ti un lant pe stoc dar nu ti si garniturile care sun absolut necesare in momentul schimbarii lantului
            Exact acelas lucru am patit si prima oara
            Au demontat masina si a trebuit sa stea in service 2 saptamani sa vina garniturile din "Congo " (Franta)
            sigpic

            Comment


            • Am vorbit cu un tip care se pricepe foarte bine la materiale (metale)...despre lantul asta si mi-a spus asa:
              Uleiul nu are treaba, daca era problema in ulei...facea jocuri in imbinari...si exista riscul de rupere.
              Ca lantul sa se intinda...trebuie supus unei temperaturi mari (5-600 grade)...si atunci in timp se poate intinde. Iar o combinatie intre lant incins si intinzator care forteaza prea mult intinderea lui...in timp se intinde (nu mult..si nu rapid)
              Indiferent cat este de prost uleiul...tot il raceste suficient (poate doar o problema ca nu prea ajunge ulei pe el...dar daca apare problema asta...sunt si urme vizibile pe lant (se schimba culoarea lui). Deci temperatura mare este cam exclusa.
              Cel mai probabil este o problema in material (de regula se baga mai mult carbon si nu's cum se caleste...care-i micsoreaza elasticitatea). Probabil acolo este o problema. O idee este ca unele elemente din lant sa aibe defect de fabricatie (si nu se intinde tot uniform).
              Dar mai multe detalii imi da mine cand ma vad cu el.

              Comment


              • Sper sa nu gresesc dar Dacia 1310/1410 avea tot pe lant distributia. Tatal meu a dat masina la remat in 2008 fara sa se fi atins de acel lant si trecuse lejer de 100.000 km...era mai bun calitativ sau a avut noroc?

                Comment


                • Cred ca era cu totul alta calitate... Lucrurile erau facute sa dureze.

                  Comment


                  • d1300 ax came în bloc, lanţ scurt ~40 cm desfăşurat
                    Tce 0.9, 2 axe cu came pe chiulasă, ~180 cm desfăşurat,
                    mult mai multe zale şi bolţuri supuse la uzura,, diferenţe mari între cele 2 lanţuri ...

                    Comment


                    • Cu alte cuvinte, Dacia/Renault trebuie sa se concentreze pe lucruri simple, cum le complica, incepe sa dea cu virgula.
                      Cu benzinarele vechi, la un tulaj mediu de 15-20k/an, tineai masina si 30 de ani, daca nu ruginea.

                      Comment


                      • @Gaby20045 la dacia mea veche, zornaia lantul ala. Dar fiind scurt si nu avea intinzatoare etc...nu facea zgomot. Atat. Dar uzura era mai mare (eu am schimbat lantul pe la...nu mai stiu...dar stiu ca am schimbat cel putin o data lantul...cand s-a rupt)
                        @mr.K tinea 3 ani...fix cat tineau 4-5 seturi motoare
                        @stoicanu poti sa-mi trimit poze la o rezolutie si calitate mai buna a lantului? Mai exact cat mai focusat pe zale si pe locul in care calca roata? Pentru ca-i foarte nedumerit. De regula lanturile nu au foarte multe probleme...si sunt destul de tolerante la uzura (frecarile sunt mici). Cu atat mai mult cu cat lanturile noastre sun tip "sadwich" facute din mai multe straturi...prin urmare nu au prea multe miscari/puncte de frecare. Mai mult, tensiunea in bolt este uniforma pe toata lungimea lui (cica de regula boltul se uzeaza...nu mult...cat sa faca 0.1mm joc...dar la 100 bolturi...deja avem 10 mm joc)
                        P.S. In principiu, din cate am inteles, riscul de rupere este foarte mic...

                        Comment


                        • @mr.K tinea 3 ani...fix cat tineau 4-5 seturi motoare
                          Vorbeam de 1.4/1.6 mpi.

                          P.S. In principiu, din cate am inteles, riscul de rupere este foarte mic...
                          Riscul de a sari, in schimb, e mai mare.

                          Comment


                          • Lanțul se slăbește și bate în patina, aia se rupe și exista riscul sa sară de pe punct?

                            Comment



                            • Astea sunt piesele vechi


                              L-am gasit si pe asta de la pompa de ulei
                              Last edited by stoicanu; 19 May 2017, 09:57. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic

                              Comment


                              • Discutie cu un tip de specialitate:
                                Din cate se vede in poze, problema nu este in lant. Cel mai probabil problema este in roata dinstata care antreneaza lantul (care s-a si schimbat). Are uzura mare (s-a si mirat ce mare uzura are). Cand se uzeaza asa, lantul nu mai cade corect pe roata, ci cade usor inclinat...micsorand suprafata de contact. Cand se micsoreaza suprafata de contact, apare uzura mai mare pe suprafata respectiva, uzand mai tare lantul...(respectiv zaua)...prin urmare apare senzatia ca este mai larg....si intinzatorul ajunge la capat.

                                @stoicanu ai comparat lanturile? cu cat este mai lung cel vechi?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google