Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu am avut pe cel nou in mâna fizic
    Pozele cu cele doua lanturi au fost fcute de catre service
    sigpic

    Comment


    • Imi este teama ca prima data a fost pur ghinion...si a doua oara piesa contrafacuta. Faptul ca a fost in reprezentanta...nu inseamna ca nu exista riscul sa ajunga piesa contrafacuta. ce nu se spune...inclusiv in depozitul dacia exista sanse sa para piese contrafacute (daca la bloing au aparaut in depozit piese contrafacute...de fapt, au aparut in depozitul producatorului ce producea piesa respectiva)

      Comment


      • Originally posted by bolovan View Post
        ...cica de regula boltul se uzeaza...nu mult...cat sa faca 0.1mm joc...dar la 100 bolturi...deja avem 10 mm joc)
        P.S. In principiu, din cate am inteles, riscul de rupere este foarte mic...
        da @bolovan, ţi-ai dat seama perfect ce se întimplă, lanţ lung ~180 cm desfăşurat ( adică lungime totală desfăcut, nu pus în două cum se montează ), ~150 zale ( cam 1 cm lungime / za ), 150 bolţuri, după uzură in fiecare bolt apare un joc să zicem 20 sutimi mm = 2 zecimi mm, 150 bolturi uzură înseamnă alungire totală = 150x0.2 mm = 30 mm adică 3 cm, destul să sară de pe pinioanele distribuţie dacă nu ar fi întinzătorul care să preia alungirea de uzura, întinzator care face şi el faţă cît se poate.
        De rupt lanţuri nu prea se întâlnesc, de obicei cind întinzatorul nu mai face faţa lanţul sare de pe pinioane. Aşa s-a ajuns la curele de distribuţie care nu se lungesc ( au in interior armatură de fibră de sticlă ) dar curelele se rup din prima, mult mai rău decit la lanţ care când oboseşte începe să zdrăngane specific şi mecanicu îşi dă seama uşor ca lanţ trebuie schimbat. Cureaua nu avertizează, se rupe direct şi pa-pa ! În anii 70 cînd au inceput să apară multe motoare cu ax - axele cu came în chiulasă, distribuţie lungă, se dovedeşte că ţin cam la fel lanţ/curea, avantaj cum am zis pentru lanţ, avertizeaza prin zgomot specific, curea se rupe şi ajungi acasă la ştangă .

        Comment


        • Dar totusi de ce apare atata rugina la intinzator?

          Comment


          • @bogdan_cr aia era intuitiv...dar nu este cazul aici. Aici din cate mi-a fost explicat, se pare ca este roata care antreneaza lantul. Acolo este hiba.

            Comment


            • Originally posted by McDan View Post
              Dar totusi de ce apare atata rugina la intinzator?


              Intinzatorul are 2 ani de cand zace prin portbagaj
              Este de la primul kit de distributie
              @bolovan exact la bolturi m-am gandit si eu
              Latul de distributie are un joc mic intre Zale cel de la ulei nu are nici un fel de joc sa nu este sesizabil
              sigpic

              Comment


              • M-am tot uitat pe alte forumuri (dacia/renault)...cam nimeni nu se plange de lant. N-am gasit eu.
                Da, din cate am inteles, jocul ala poate sa fie indus de roata aia. Ti-am spus...profului parea ca are uzura foarte mare. Asa nu trebuia sa arate nici dupa 300k.

                Comment


                • Probabil de acolo putin de la lant putin
                  Si se aduna
                  sigpic

                  Comment


                  • Cred ca am citit peste 250 de pagini și m-am minunat cad am văzut câți se dau specialiști , cu scheme și informații de "specialitate" de pe net, dar niciunul nu știe nimic. Faceți comparații cualte mărci și modele. Dece? Aici ne referim la probleme apărute și garanții. Loganului duce muuult. Am logan 1.4 din 2007 cu gol din prima zi( nu fabrica) fără probleme. Am 500000km. Taxi😜. Gol nu strica nimic dacă este reglat bine. Are și el calculator și filtre și Garnituri care trebuiesc schimbate când simți ca nu mai merge ca la început. 1.0, 0.9 sunt foarte bune, Loganului are 1.07tone, da 1.07. Motorul e destul de puternic pentru el. Însă nu e motor de raliu și nici de 1300 turații cu a5a. Schimba la 2200-2500 turații și o sa țină. Fa schimbul de ulei și filtre la 10k km și o sa fiți Fericiți.

                    O sa îmi iau tot logan și o sa am grija de el tot așa. Și tot 10 ani o sa stea in taximetrie. Tot ulei elf 5w30 o sa ii bag și tot pe gaz o sa îl țin. Și apropos de rugina, spălați mașina in spălătorie și iarna mai des , și nu o sa aveți probleme decât după 7 ani câte puțin( foarte putin). Nu zic ca nu sunt probleme la piese , dar nu faceți din țânțar armăsar. După 200k km cred ca e bine sa dai 2000 lei la mașina. Merita și ea un răsfăț cu piese noi. După 5 ani schimbați și voi furtunile ca se coc și ce crapă.radiatorul mi sa spart stand pe loc. Altul. Scurt
                    Last edited by Chivu; 21 May 2017, 06:27. Reason: Automerged Doublepost
                    Braila

                    Comment


                    • L2 nu mai este atât de fiabil ca L1 și nici "ascutitorile" pe benzina nu o sa te mai tina 500000 km.

                      Comment


                      • Măcar 400k?

                        Motor 1.0 are consum de 6,2-6,5 in oraș. Eu zic ca merita
                        Last edited by Chivu; 21 May 2017, 06:45. Reason: Automerged Doublepost
                        Braila

                        Comment


                        • Eu știu, sa vedem lanțul și la 1,0 SCe. Poate e mai rezistent ca la 0,9 TCE.

                          Comment


                          • Investiție minima profit maxim. Dar trebuie îngrijit Loganului. In oraș 60 in afara 120-130. Și dacă are nevoie după 3-4 ani de segmentare eu zic ca merita. Un sfat: după 150k km încercați un flush oil. Și curățati tot sistemul de răcire începând cu vasul de expansiune. Și nu o sa aveți probleme. Măcar odată la 150k km. Merita

                            Depinde de cum bagi piciorul in acceleratie. Mi se pare normal dacă treci de 4000-4500 rpm sa se uzeze mai repede. Sunt frecari acolo. Dacă nu ai grija de logan nici el nu are grija de tine. La mine(taxi) e altceva. Mașina îmi da bani , m-a întreține , deci e normal sa aibe pretenții, iar eu sa i le satisfac.

                            După mine, 0.9 turbo nu e pentru taxi.deci nu m-a interesează , nu m-a duc la raliu cu el.si oricum nu e de raliu. Eu cred ca au vrut sa atragă clienții mai tineri cu turbo.
                            Last edited by Chivu; 21 May 2017, 07:00. Reason: Automerged Doublepost
                            Braila

                            Comment


                            • Normal ca este îngrijit, doar ca fiind era consumului în ziua de azi, majoritatea au counter sa se strice.
                              Un pic de off-topic, mașina de spălat, în august face 4 ani și deja da rate-uri la un program de spălare, posibil sa se fi stricat procesorul. Soluții, fie se reface softul plăcii electronice (165 lei - varianta ieftină) fie se înlocuiește placa electronică și costa cam 50% din prețul mașinii de achiziție (~ 600 de lei). In cel de al doilea caz, prefer sa cumpăr alt utilaj. E incredibil ca repede se strica.
                              Last edited by aris86; 21 May 2017, 07:05.

                              Comment


                              • Știu am pățit și eu:la o săptămâna după garanție sa stricat. Sunt făcute după norme ue și după o perioada de folosință. Electrocasnice maxim 5 ani, cred ca se aplica și la auto. Vom vedea.
                                Braila

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google