Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stiu ca este veche postarea

    Sau atunci avea doar 300.000 km
    Last edited by stoicanu; 30 May 2017, 23:26. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic

    Comment


    • buna.
      am un logan de 1,2 benzina, la care am facut schimb ulei si lacrimeaza la busonul de la baia de ulei. Am schimbat saiba de cupru dar tot lacrimeaza. Care ar putea fi problema?

      Comment


      • Pai depinde cu ce ai schimbat vechea garnitura si cum ai pus-o si strans-o!
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Originally posted by calinx View Post
          Are cineva idee ce piesa e in imagine?
          De vreo luna am observat ca pierde ulei in jurul piesei. Motor 0.9 tce
          La fel este si la mine. Se schimba pe garantie, daca mai ai.

          Comment


          • Originally posted by JNic View Post
            La fel este si la mine. Se schimba pe garantie, daca mai ai.
            Multumesc.
            Ai idee ce cod are piesa?

            Trimis de pe al meu F5321 folosind Tapatalk

            Comment


            • Originally posted by calinx View Post
              Multumesc.
              Ai idee ce cod are piesa?

              Trimis de pe al meu F5321 folosind Tapatalk
              Nu stiu codul.
              Am fost in service pentru revizie, am reclamat problema, s-au facut poze si am fost anuntat ca va fi inlocuita.

              Comment


              • In legatura cu lantul lu' Stoicanu:
                @stoicanu daca tin minte, spuneai ca un prieten al tau a avut probleme cu lantul. Motorul avea puterea urcata la 100CP cumva?
                Am discutat cu un prof universitar in materiale (facultatea de mecanica) si un inginer in motoare termice.
                Motorul 0.9 este un motor construit la limita....el prin defintie este la limita (asta-i reversul medaliei la downsizing). Prin urmare, chiar daca se poate creste puterea...rezistenta motorului in timp sufera foarte mult. Si mi-au dat un exemplu: suruburile ca sa tina, se strang pana in punctul de rupere. Acolo au rezistenta maxima. Dar punctul ala de rupere este destul de ingust (de asta se strange cu cheia dninamometrica)...daca se trece doar cu putin de punctul ala...surubul se rupe. Dar pana acolo rezistenta creste. La fel si la masina (in cazul nostru lantul). El rezista foarte bine la o solicitare de 95%...si poate rezista si 1 mil km...dar la o solicitare de 105%...poate sa reziste si doar 1% din dimpul pentru care a fost proiectat. La motoare, se pune problema fortei de apasare pe supapa de evacuare...care-i o forta violenta adica in impluls: se apasa pe supapa de evacuare cu X Newtoni...iar in fractiunea de secunda urmatoare, pentruy ca scade presiune in cilindru...scade presiunea, supapa are inca inertie...si apare un mic joc undeva (nu, nu de ordinul a 1-2 cm...ci aici vorbim de microni)...dar tinand cont ca un motor are si 200.000 evacuari/100Km... se strange. De asta, ei sunt de parere ca tunatul motorul a dus la asta...si mersul la limita.
                Apropos de asta, motorul in general este conceput sa functioneze la un 60-70% din puterea lui maxima. Mai mult, motorul intr-o exploatare normala...rar sare de 50% din puterea maxima...si in exploatare normala...se situieaza undeva pe la 20% din sarcina maxima

                Comment


                • @bolovan, lui stoicanu i-a picat primul lant la 10000 km dupa tuning, putin probabil sa se strice lantul si al doilea a picat cam la acelasi interval de timp ca primul, putin peste 100000 km.

                  Comment


                  • Are puterea maxima la ~5200 de ture, la 2000 de ture cat merg 90% din posesori e foarte relaxat.

                    Nu e neaparat o problema de motorul asta, majoritatea motoarelor pe lant din ultimii ani au probleme, vezi VAG, vezi BMW. Totul se reduce la cost reduction, daca crapa lanturi la 1% din masinile care le fac pentru ca proprietarii trag de el, este okey pentru ei. Oricum pe forum o sa vei mereu problemele, nu vine nimeni sa zice ca l-a tinut lantul 500 000 si ca e multumit.

                    Eu zic ca daca schimbi uleiul la 10K si nu tragi de ea (taxi style) te tine mult si bine lantul asta.

                    Si daca servisezi masina cu Dacia Oil (tocmai am facut revizia dupa 10K era negru ca la diesel uleiul) e clar de ce se uzeaza lantul.

                    Comment


                    • el prin defintie este la limita (asta-i reversul medaliei la downsizing)
                      Afirmatia asta nu este adevarata. De acord cu 0.9/Dacia ca poate din considerente economice e construit la limita dar nu poti generaliza.

                      Sunt multe exemple de motorare 1L cu putere si cuplu mult superior (vezi EcoBoost-ul de la Ford).

                      El rezista foarte bine la o solicitare de 95%...si poate rezista si 1 mil km...dar la o solicitare de 105%
                      Nu cred ca un constructor se bazeaza pe o marja de diferenta atat de mica.

                      ~~~~

                      In cazul lui @stoicanu probabil doar unele piese au avut ceva probleme. Nu cred ca acea marire mica de putere/cuplu afecteaza chiar asa mult.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Primul poate sa fie un accident.

                        Comment


                        • La VAG au fost probleme si cu 1.2-'u de 86 CP si cu ala de 105 CP, diferenta de 29CP in minus ar fi trebuit sa faca lantul de pe motorul de 86CP mai fiabil, doar ca n-a fost asa.

                          Comment


                          • @darksun culoarea uleiului nu are foarte mare importanta. Nu asta-i important la el. Ci capacitatea de formare a peliculei/spalare. Daca-i inegru, inseamna ca spala bine. Atat. Da, 10k daca o freci exclusiv prin oras (sau in mare parte). De fapt...si cartea spune asta. Dar altfel...este inutil.

                            @Silviu toate sunt construite la limita (altfel n-au profit)...dau faliment etc. Cilindreea nu este singura componenta impunsa la limita. Materiale din care sunt facute supapele/scaunele/bolturile etc).
                            Nu, multi se bazeaza pe o o limita de 0%. Si asta pentru simplul fapt ca in cazuri extrem de rare si doar accidental se poate duce la limita respectiva. Tu folosesti motorul la 20% din cat poate el. Este o diferenta intre ce poate si cat poate. O crestere de putere de 10% duce la o crestere de tensiune in supapa cu 30-40%. Totusi...oamenii cu care am discutat lucreaza cu asta. Au studiat asta...s-au specuializat pe asta
                            Mi-au dat un exemplu foarte fain: Aparatele de sudura. Toata lumea se uita la putere etc. Dar nimeni nu vede bulina care-i marcata ceva gen: AD sau DA...cu un procent...care de fapt reprezinta cat timp din 10 min se poate suda. Si de regula este 60%. Adica, el poate sa scoata 10Kw....dar la feicare 6 min trebuie 4 pauza

                            @mr.K nu stim acolo cauzele ce duceau la probleme (ma rog...nu m-am interesat). Aici avem ceva hint-uri (ca din poze multe nu se intelege...trebuie masauratori acolo...)

                            Comment


                            • Originally posted by calinx View Post
                              Are cineva idee ce piesa e in imagine?
                              De vreo luna am observat ca pierde ulei in jurul piesei. Motor 0.9 tce
                              Vezi poze:







                              Limita H4B e vreo 120CP pe Daimler(SMART4-2) deci 100-105CP duce fără probleme, problema e modul în care se merge cu mașina și intervalul de schimb ulei.

                              Aia cu durata de utilizare e de fapt cât poate merge la max, gen 3min din 10 apoi pauza de 20min
                              Last edited by t0rquemada; 9 June 2017, 10:03.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Sunet ciudat

                                Buna ziua,
                                Va deranjez cu o intrebare si v-as fi recunoscator, in masura in care timpul va permite, daca imi puteti raspunde. Sunt posesorul unui Logan 2 (Prestige, oct. 2015) si de vreo saptamana de fiecare data cand deschid usile din telecomanda se aude un bazait timp de vreo 7 secunde. Mentionez faptul ca acelasi sunet se aude si daca las masina descuiata timp de 15 minute, iar apoi deschid usa. Pana in momentul de fata nu producea zgomotul in cauza ....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google