Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca producatorul zice la 20.000 de ce sa se schimbe la 10.000? Tine cont ca la unele modele de renault cu motoare identice cu cele de la dacia, intervalul este de 30.000 km. Deci? Repet intrebarea, de ce sa schimbam uleiul la 10.000?
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • Oleaca de placebo...si aproape exclusiv placebo. Si eu urmeaza sa-l schmb (am 11.000 cu uleiul asta)....pur si simplu mai simt mai bine ca-i ulei mai proaspat

      Comment


      • daca n ai ce face cu banii... e ok... clar nu i face rau schimbul des de ulei, dar in cazul in care mai ai de facut altele cu banii respectivi, eu zic ca nu se strica motorul daca se face intervalul de revizie la cat spune producatorul...
        laureate 1.5l, albastru marin

        Comment


        • Eu fac revizia la 15k. Cu Dacia oil 5w30. Peste o luna urmeaza a doua revizie. La 30k. La 1 an i 1 luna. Motorul 1.2.

          Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

          Comment


          • Acum mai este un aspect. Majoriteatea circula in oras...situatie in care producatorul recomanda schimbarea la 1/2 din interval (adica in cazul nostru la 10k). Motivul este simplu: chiar dacas masina nu se deplaseaza, motorul functioneaza, prin urmare, apare o uzura a uleiului. Practic, 1 km in roas este echivalent cu 2km afara.

            Comment


            • daca producatorul zice la 20.000 de ce sa se schimbe la 10.000? Tine cont ca la unele modele de renault cu motoare identice cu cele de la dacia, intervalul este de 30.000 km. Deci? Repet intrebarea, de ce sa schimbam uleiul la 10.000?
              Nu e 20k batut in cuie, depinde de conditiile de utilizare. Vezi precizari carnet de intretinere.

              Comment


              • La VAG sunt 2 ani sau 30K Km, gluma mai buna nu am citit de mult in cartea de service.

                Comment


                • Pai? De ce-i gluma?

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    Pai? De ce-i gluma?
                    Sa stai 2 ani cu acelasi ulei prin Bucuresti, era exagerat 1 an si 30K km, dar 2 ani deja e trololol.

                    Eu fac revizia la 10K, 0 fudges given ce bate campul manualul. Bine nu ma fortez, oricum fac maxim 15K pe an cu fiecare masina.

                    Comment


                    • Sigur nu scria ca in cazul in care se circula mai mult in oras, uleiul se schimba la 15k sau 1 an?
                      Cel putin la mine, la vechiul logan scria calr: 7500km daca se circulam ai mult prin oras.

                      Comment


                      • Poi atunci propun sa se schimbe intervalul de km in interval de ore!! In X h de functionare, revizie! Cred ca e o gluma buna sa schimbi uleiul pana în 10k! Eventual la motoare care au peste 7ook 8ook de km la bord, regim taxi sau ambulanta salvare etc am impresia ca unii fac cartofi prjii în baia de ulei sau.... Ceva pulpe crocante de necesita sa schimbe uleiul asa des!

                        Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Snitel vienez fac in baia de ulei.
                          Bineinteles, scrie totul despre intervalele de schimb in carnetul de intretinere.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Nu e 20k batut in cuie, depinde de conditiile de utilizare. Vezi precizari carnet de intretinere.

                            stai linistit, am citit orice precizare, am avut si logan 1 si logan 2, nu se pune problema de citit, asta e recomandat pentru cei care isi cumpara acum primul logan, dar mersi de grija. Eu ma iau dupa ce zice OCS, iar ocs-ul imi spune sa l schimb undeva la 16.000 de km, deci sub acesti km, nici nu discut.
                            laureate 1.5l, albastru marin

                            Comment


                            • De ce crezi ca ma doare undeva de masina ta, ca sa nu stau linistit?
                              Poti sa nu schimbi niciodata uleiul, doar sa-l completezi.

                              Comment


                              • nici pe mine nu ma intereseaza parerea ta, am vazut ca mi porti de grija sa ma uit in caietul de intretinere, tine o pentru tine sau pentru invataceii tai. Poti sa schimbi uleiul din mie in mie, aia abia asteapta banii tai.
                                laureate 1.5l, albastru marin

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google