Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-a zis ca tabla e galvanizata si sa stau fara griji.
    Tabla galvanizata la Dacia?!!!! No way!!!
    Stai fara griji doar daca iti place rugina, primavara viitoare o sa ai o ferma de oxizi de fier acolo.

    Mi-a recomandat sa cumpar un marker corector de la Auchan.
    Eu iti recomand sa vorbesti cu directorul reprezentantei.

    Comment


    • Originally posted by danpetrovan View Post
      De asemenea şi eu am întâmpinat câteva probleme cu Loganul, de jumătate de an îmi curge rugină dintr-o uşă.. şi multe altele..
      Din ce an este maşina?

      Comment


      • Am fost la o alta reprezentanta Dacia. M-au intrebat daca a fost desfacuta fata de usa cand s-a montat folia, i-am zis ca da.I-am zis ca folia a fost montata in ianuarie, iar punctele acelea au fost observate acum o saptamana, timp in care eu am sters de cateva ori pragul. A zis ca poate atunci cand a dat geamul jos, s-a umblat si la macara si astfel a atins usa. Eu i-am urmarit pe baieti pe toata durata operatiei si nu s-a intamplat nimic de acest fel.A zis ca nu e nicio problema daca mai sta asa.La prima revizie, daca o fac la ei, vor face un retus local.A mai spus ca fac si poze sa le trimita la uzina, dar degeaba pt ca uzina va spune ca e din cauza montarii foliei, nefiind un defect de fabrica.

        Comment


        • Va salut dragi colegi. Intampin o mica problema la pedala de frana, de fiecare data cand iau piciorul de pe pedala se aude un trosnit metalic. Am tras cu mana de ea si se pare ca are un joc. Nu am mai avut pana acum logan si nu stiu daca asa face la toate.

          \Multumesc

          Comment


          • Originally posted by Crs. Sandel View Post
            Am fost la o alta reprezentanta Dacia. M-au intrebat daca a fost desfacuta fata de usa cand s-a montat folia, i-am zis ca da.I-am zis ca folia a fost montata in ianuarie, iar punctele acelea au fost observate acum o saptamana, timp in care eu am sters de cateva ori pragul. A zis ca poate atunci cand a dat geamul jos, s-a umblat si la macara si astfel a atins usa. Eu i-am urmarit pe baieti pe toata durata operatiei si nu s-a intamplat nimic de acest fel.A zis ca nu e nicio problema daca mai sta asa.La prima revizie, daca o fac la ei, vor face un retus local.A mai spus ca fac si poze sa le trimita la uzina, dar degeaba pt ca uzina va spune ca e din cauza montarii foliei, nefiind un defect de fabrica.
            Mergi la reprezentanta Dacia Meridian Sud si cere audienta la directorul de mecanica si general. Sunt destul de flexibili si saritori la problemele clientilor. In schimb angajatii si mecanicii vor sa scape rapid de tine. Ca reprezentant la receptie il recomand pe Valentin Gazibara, saptamana asta e in tura de dimineata, l-am sunat sa-l intreb de un pret la un accesoriu.

            Originally posted by Ipsy View Post
            Va salut dragi colegi. Intampin o mica problema la pedala de frana, de fiecare data cand iau piciorul de pe pedala se aude un trosnit metalic. Am tras cu mana de ea si se pare ca are un joc. Nu am mai avut pana acum logan si nu stiu daca asa face la toate.

            \Multumesc
            La mine nu este prezent, acel joc care l-ai mentionat.
            Last edited by aris86; 9 May 2014, 12:18. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Multumesc pentru raspuns m-am programat la Auto Cobalcescu.

              Comment


              • @ Crs. Sandel: Fara sa te superi pe mine, incearca sa te pui in pielea celui cariua ii prezinti problema ta cu usa: este lovita DIN INTERIOR si fata de usa A FOST DEMONTATA!
                De ce l-ai crede pe cel ce vine la tine cu o asemenea problema? Doar pe cuvant?
                Cineva a umblat acolo si a facut prostii. Simplu. Punct. Cel mai probabil la montarea foliei si tu nu ai vazut. Poate ca au strans prost un surub care s-a slabit intre timp si a dat voie macaralei sa se miste si...gata beleaua!
                Intelegi PUNCTUL DE VEDERE al celui din fata ta?
                Daca fata de usa era neatinsa era CLAR vina uzinei (montaj defectuos) si nu incapea nici o discutie sa iti repare usa, ba chiar sa o inlocuiasaca!
                In multe situatii, punerea in "pantofii" celuilalt arunca o cu totul alta lumina asupra unei probleme.

                Comment


                • Din poze se vede clar ca acea usa a fost lovita din interior.
                  Probabil a bantuit cineva prin ea.
                  Eu zic ca daca era o problema in usa ar fi trebuit si acum sa lovesca in acelas loc dar sunt numai cateva lovituri cea ce inseamna ca "defefectul" s-a remediat singur.
                  Semnele par a fi tutusi de macara de usa.
                  Eu cred ca totusi atunci cand s-a demontat fata de usa sa intamplat ceva sau asa ai luat masina si nu ai observat.
                  sigpic

                  Comment


                  • M-am pus si in postura celui caruia i se prezinta problema, am analizat situatia din toate punctele de vedere si am ajuns la concluzia ca nu stiam de unde au aparut acele puncte. Habar nu aveam ca in interiorul usii exista un fier, acum am aflat acest lucru.Iau partea pozitiva a lucrurilor.M-am dus mai mult la service-uri pt a afla daca e posibil sa apara rugina in acea zona.Pe langa asta, am vrut sa aflu de unde e posibil sa fi aparut acea problema.Se va rezolva cu un retus local si datul fetei de usa jos pt a vedea ce e pe interior.

                    Comment


                    • Originally posted by Ampt View Post
                      Din ce an este maşina?
                      iulie 2013

                      Comment


                      • crs.sandel ....sa fie aia cea mai maire zgaraietura a masinii tale ......aia nu se vede decat daca deschizi usa si stii unde sa urci ...dao cu cu un spray de culoare si lasa-o asa ... oricum e camuflata bine si tot raul e spre bine ca e in interior

                        Comment


                        • Originally posted by pilifida View Post
                          Cum s.a mai spus mai sus - injectia la 90cp este siemens. Eu am avut dacioiu vechi de 65 cp pana la 140000 km si nu am avut nici o problema cu partea de injectii. Totul este sa pui motorina sigura (petrom, gazprom, mol, omv) si nu vei avea probleme. Motoarele common rail sunt sensibile la carburant. Si sa nu mergi cu ea pe rosu. Sigur nu vor fi.probleme cu injectoarele. Niciunul din cunoscutii mei cu diesele de renault nu au avut probleme cat timp au alimentat din pompe sigure. Sporuri
                          Sa nu fie Siemens-uri piezzo electric din cele ce a folosit VW la o serie de motoare de 2,0 TDI (Passat, CC etc), de picau in draci.

                          Clientii de pe la noi au facut si-o petitie:



                          E plin si forumul VW pe tema asta.
                          Last edited by Catavencu; 10 May 2014, 22:54.

                          Comment


                          • @Catavencu Unde e problema tehnica?
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • @t0rquemada: La VW!

                              Comment


                              • Despre ce vorbim noi aici, domnilor?
                                Haideti sa vorbim DOAR despre problemele tehnice ale Loganului.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google