Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Wader, eu am 1.2.

    Comment


    • @hasserro acolo nu este ulei sunt numai vapori e un fel de recuperatot de gaze.
      sigpic

      Comment


      • Mergi la garantie ca iti schimba furtunul si se rezolva ...cel putin la mine asa au procedat ....

        Comment


        • La mine este asa de nouo.
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • O sa merg cu ea la reprezentanta. Pana una alta eu am sters acolo, se vedea urat.

            Comment


            • Asta seara am observat ca franele tin mai greu si au inceput sa scartaie (cu 4 persoane in masina). Am 11.600 km, asa repede sa se duca. Nici nu am facut raliu cu masina, precum hassero, fiind incepator poate am abuzat cam mult de frane.

              Comment


              • ....

                in mod sigur ai abuzat de frane.
                recordul in mod negativ pana acum este detinut de un taximetru primul set l-a schimbat la 18.000 iar urmatorul set la 15.000

                Comment


                • Originally posted by planetara View Post
                  in mod sigur ai abuzat de frane.
                  recordul in mod negativ pana acum este detinut de un taximetru primul set l-a schimbat la 18.000 iar urmatorul set la 15.000
                  Eu am mai parcurs niste km pe munte, pe transalpina, transbucegi, transfagarasan. Asta e, o sa le schimb si o sa incerc sa merg mai cu grija. Se gasesc altele mai groase, fata de cele originale.

                  Comment


                  • Eu am 6000 si nici o problema cu franele )

                    Comment


                    • eu am schimbat placutele de frane la 35.000km ( si asa mai aveau vreo 3mm de "carne").
                      Motivul schimbului a fost ca urma sa fac un drum de 5.000km, prin alpi, si nu vroiam surprize.
                      Si recunosc ca am un stil de condus mai vitezoman.
                      Sunt suprins ca altii schimba asa repede placuta de frana. Ma gandesc daca abuzeaza asa de placute de frane (ca mi se pare ca intradevar este vorba de abuz (doar daca ai sta in munti, si zilnic ai trece prin serpentine)) atunci ce fel de consum are?
                      Dupa franare, urmeaza accelerare, ceeace duce la un consum mai mare.
                      Nu e mai bine sa anticipezi un pic traficul? Daca vezi ca urmeaza sa opresti, nu mai apesi acceleratia, schimbi viteza intr-o treapta inferioara. Nu?
                      cel putin asa mi se pare logic.
                      Poate gresesc, poate nu... cine stie. (-:

                      Comment


                      • Tocmai ca stilul meu nu este vitezoman, de aia ma mir si eu ca s-au dus naiba asa repede. Daca as fi mers sportiv nu as mai fi scos consum atat de mic. Oricum cand vad ca semaforul este rosu de la distanta, coloana in fata, evident ca numai accelerez si trec intr-o treapta inferioara. Aseara am mers cam bara la bara, am fost la aeroport si o coada infernala, la intoarcere usor aglomerat pe calea victoriei.

                        Comment


                        • Mai bine pierzi 20 min langa masina si te lamuresti: pui cricul, dai o roata fata jos, arunci un ochi la placute...si vezi daca sunt uzate. Mai bine asa decat supozitii.
                          Dupa care...montezi roata la loc .

                          Comment


                          • Daca franele scartie nu inseamna ca nu mai sunt bune. Asta zic doar mesterii de dacii 1300. Sunt placute mai dure care scartie de la primul km pana cand se duc de tot. Si sunt placute care nu scartie nici cand nu mai au carne deloc. Verificatul placutelor se face dand roata jos, la unle masini se vede chiar prin janta. Cu greutate e normal ca masina sa franeze mai greu pentru ca are o greutate mai mare si trebuie sa depuna o forta mai sa opreasca masina.

                            Comment


                            • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                              Mai bine pierzi 20 min langa masina si te lamuresti: pui cricul, dai o roata fata jos, arunci un ochi la placute...si vezi daca sunt uzate. Mai bine asa decat supozitii.
                              Dupa care...montezi roata la loc .
                              Merci de sugestie, asa o sa fac. Azi am fost pana in Targ Vitan si nu am mai sesizat acel scartait si au fost franele ok.

                              Comment


                              • Originally posted by aris86 View Post
                                Tocmai ca stilul meu nu este vitezoman, de aia ma mir si eu ca s-au dus naiba asa repede. Daca as fi mers sportiv nu as mai fi scos consum atat de mic. Oricum cand vad ca semaforul este rosu de la distanta, coloana in fata, evident ca numai accelerez si trec intr-o treapta inferioara. Aseara am mers cam bara la bara, am fost la aeroport si o coada infernala, la intoarcere usor aglomerat pe calea victoriei.
                                nu trebe sa fi vitezoman ca sa iti topesti franele. Niste drumuri gen bucegi sau transalpina - cum ai zis tu ca a facut - si coborat fara frana de motor. Sunt indeajuns pentru a le topi
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google