Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am stat langa ei pe tot parcursul reviziei. Nu mai curgea ulei in momentul cand au dat la o parte dispozitivul de colectare si au pus filtrul. Poate daca stateai cateva minute tot mai curgea o picatura ... Mi-au pus 4L, asa scrie si-n fisa tehnica, pana acum nu supureaza absolut nimic, totul perfect si uscat la motor, am verificat si tot verificat, ati bagat frica-n mine cu petele alea de ulei, ma astept oricand sa apara si la mine
    Pusor, ai putini km dar cine stie pe unde ai umblat de l-ai innegrit Eu aveam mai multi km la prima revizie si nu mi l-au schimbat, suflat putin si pus la loc
    Last edited by GuGu21; 10 May 2016, 14:10.

    Comment


    • Este evident că nu se scurge tot uleiul, dar... a determinat cineva cât ulei se scurge la prima golire(a se citi revizie) folosind o dispozitiv mai bun ca "ochiometrul"? Nimeni și totuși venim cu idei trăznite : 3,6L 3,7L. De ce nu 3,689L ?

      P.S. La TCe e 4,1L(manual), 4,2L(dialogys) și 4,1L(fișă întreținere)
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Originally posted by MIPusor View Post
        Desi am putini km parcursi, aprox. 2800, mi-au schimbat si filtrul de polen. Filtrul nou era alb ca laptele, cel vechi era cenusiu spre negru.
        Filtrul vechi era cenusiu spre negru pentru ca banuiesc ca era filtrul cu care a venit masina echipata din uzina si este filtru activ cu carbon din cate stiu. Cel nou era simplu si de aceea era alb.

        Comment


        • Ghici acum la cine este filtrul tau cu carbon activ.....
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Și asta alb, tot asa de negru se face. Stați liniștiți, ca din fabrica nu mai pun ei cu carbon activ. La câteva zile după ce am luat masina, mirosurile se simteau.

            Comment


            • Originally posted by Oti View Post
              Ghici acum la cine este filtrul tau cu carbon activ.....
              Filtrul vechi a ajuns la gunoi, am vazut cu ochii mei cum l-a aruncat mesterul.
              Cand l-a scos din lacasul lui, a tras de el mai viguros si una din margini s-a destramat, erau niste pliuri dezlipite. Habar nu am daca acel filtru era cu carbon activ, ce am vazut eu era murdarie, indesata neuniform in filtru.

              In Iasi sunt doua service-uri Dacia, la unul din ele am sunat si mi-a zis domnisoara de la telefon ca nu vor umbla la acel filtru (din cauza kilometrilor putini); la service-ul unde am fost sa fac revizia ideea a fost sa vedem starea lui de fapt si sa luam impreuna decizia in consecinta.

              Revizia am facut-o dis-de-dimineata, la ora 10:00 masina era deja in parcare.
              Cand am iesit de la serviciu, m-am dus si am verificat joja de ulei (masina parcata pe loc drept, cu motorul oprit de cel putin 6 ore) si nivelul uleiului este in treimea superioara a bandei de masurare.
              Chiar daca mesterul nu a pus tot uleiul, restul ramas (estimat de mine la ~ 300ml) mi l-a dat acasa si a zis sa completez daca este nevoie.
              Last edited by MIPusor; 11 May 2016, 15:05. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Am facut astazi revizia, pretul a fost destul de aproape, adica 579 de lei. Si al mine filtrul de habitaclu era imbacsit si plin de frunze, desi filtrul de aer al motorului era intr-o stare excelenta, aproape ca nou!
                Au fost foarte OK cei de la Serus, am putut sta langa mecanicul care mi-a facut revizia fara probleme.
                Era cat p-aci sa-mi faca cadou (involuntar) manopera pentr revizie! Adica la sfarsit m-am dus la punctul de facturare si tipa de acolo zice:
                -Aveti de plata 465 de lei.
                Eu zic:
                -Dar pe devizul provizoriu e o suma mai mare!!
                Tipa:
                -Asta imi apare in calculator, asta va spun!
                In fine, platesc, ma urc in masina, dau o tura pe A1 , dupa vreo doua ore, cand ajung acasa, ma suna cel de la Receptie Service:
                -Va rugam sa ne scuzati dar am uitat sa va trecem manopera in factura!! Daca sunteti amabil sa veniti sa achitati si manopera!!
                M-am dus bineinteles si am platiti diferenta...

                Comment


                • Se mai întâmplă, important este ca s-a rezolvat.

                  Comment


                  • Sigur, oricine poate gresi, am relatat intamplarea doar pentru ca mi s-a parut amuzant! Oamenii au foarte in regula, si-au cerut de cateva ori scuze ca m-au pus pe drumuri, chiar am ramas cu impresie placuta in urma vizitei!
                    Si inainte de revizie au fost singurii care mi-au trimis un deviz estimativ pe mail, restul nu s-au obosit sa-mi raspunda!
                    Last edited by DannyMC; 14 May 2016, 11:53.

                    Comment


                    • ...se poate amana prezentarea pentru revizie , intarziere de maxim 1 luna , fara a pierde garantia ?
                      ...mentionez ca masina are un numar de km. circulati , mult mai putini fata de limita maxima impusa pana la revizie.
                      ...in ce conditii (cerere scrisa sau doar discutie verbala/telefonica cu cei din reprezentata) se poate amana aceasta revizie (este vorba de a-2-a revizie) ?
                      ...multam fain !

                      Comment


                      • Dai un telefon la o reprezentanta si intrebi. Nu crezi ca e cel mai corect asa!
                        sigpic

                        Comment


                        • Mai bine citesti conditiile din certificatul de garantie.

                          Comment


                          • Eu am intarziat odata cu doua saptamani si nu au fost probleme.
                            sigpic

                            Comment


                            • Zici ca ai fost plecat din tara la revizia în sine ( când o vei face ), în cazul în care te vor întreabă... 1 lună nu moare nimeni...

                              Comment


                              • eu zic ca cel mai bine e sa-i suni si sa-i intrebi daca sunt de acord

                                nu e sa zici ca ai fost luat pe nepregatite, ca sa ti se acorde o perioada de ”gratie”, se presupune ca stiai cu mult timp inainte când trebuie sa mergi la revizie. te poti trezi cu o intrebare de genu ”dar de ce nu ati venit cu 1 luna sau 2-3 sapt inainte daca stiati ca in data de... (de revizie) nu erati disponibil?” si n-ai ce sa le spui, e o intrebare legitima

                                termenul e de 1 an SAU 20 de mii de km, care se atinge primu. nu-i intereseaza pe ei ca ai numai 7 mii de km in loc de 20, daca unu din termene nu s-a respectat esti la mana lor cu garantia. daca au chef sa te pasuiasca bine, daca nu nu

                                la rovinieta de ex tot asa se intampla? daca ai intaraziat plata cu 2-3 zile, nu cu 1 luna si te prinde o camera , tot as anu e nici un bai? )
                                Last edited by cristi....; 15 May 2016, 20:18.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google