Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oameni buni...e 20.000 km SAU un an - cand se atinge una din conditii, se face revizia. Nu 20.000 km ( pe care ii faci mai tarziu de 1 an, poate 2 sau 5 ). Ce e asa de greu de inteles ?! Si tot o ardem cu Vestul, ca acolo se fac altfel lucrurile. Pai, ce grad de poluare, exploatare, intretinere fac dansii ? Cu tot felul de compromisuri ( piese aftermarket, low cost, ulei la promotie ) ? Vreti calitate ca in Vest, la preturi ca in Est. Terminati cu prostiile si mai cititi un manual de utilizare al masinii ( poate si conditiile de garantie )

    Comment


    • Originally posted by claudius_log View Post
      N-ar risca dacia/renault sa schimbe mii de motoare in garantie facand recomandarea de revizie la 20.000/un an.

      Pai tocmai asta e problema: dupa garantie e posibil sa apara problemele.

      Comment


      • Sa nu exageram, parerea mea . Ce, dupa ce se termina garantia, fix la o zi sau o saptamana uleiul din motor nu mai e bun? Sau incepe motorul sa consume ulei?! Sau daca te duci la reprezentanta sa iti faci revizia si iti pun ulei contrafacut??

        Comment


        • De exemplu la un 0.9 tce cedeaza lantul de distributie
          Fix la 105.000 km
          Am renuntat la Dacia oil care se inegrea dupa doar 500 km in favoare lui Elf 5w40
          Reviziile le fac dupa cum spune CB-ul


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Midnighte View Post
            ... Vreti calitate ca in Vest, la preturi ca in Est. ...
            Din pacate la noi este exact invers. "Preturi europene" la calitate "las' ca merge si asa".

            Comment


            • DaciaOIL e produs la Brasov, la fostul Lubrifin, sub sigla Total. Total, la randul sau, face parte din acelasi grup cu ELF France.
              Eu cred ca Dacia oil e cel mai bun compromis calitate/pret pentru logan, atata timp cat producatorul Dacia il recomanda.

              Comment


              • La aceeasi motorizare dar pus pe Renault recomanda ELF
                Deci care este treaba ?
                sigpic

                Comment


                • Astept remarca aia cu DaciaOil = Elf.

                  Comment


                  • Originally posted by stoicanu View Post
                    La aceeasi motorizare dar pus pe Renault recomanda ELF
                    Deci care este treaba ?
                    Treaba e asa, zic eu:
                    Renault Clio = 12.000 e
                    Dacia Logan = 8.000 e


                    ELF = 80 lei/litru (aprox)
                    DaciaOIL = 50 lei/litru (aprox)

                    Renault recopmanda ELF
                    Dacia recomanda DaciaOIL

                    Renault Clio > Dacia Logan
                    Renault > Dacia
                    Corect?

                    Comment


                    • Nu, nu e corect. Motoarele sunt cam aceleasi.

                      Comment


                      • Si daca Dacia recomanda Daciaoil, de ce m-ar interesa ce recomanda Renault??

                        Comment


                        • Ca parca pe noi ne intereseaza ce crezi si faci tu.
                          Baga ce vrei/ce crezi si lasa si pe altii sa aiba propriile convingeri, nu le mai indesa pe ale tale cu forta aici.
                          Daca lucrezi la/pentru Dacia, zi-le ca nu-s pe drumul cel bun, contrar sloganului lor.
                          Sau nu le zi nimic, oricum nu conteaza, decat daca te numesti Ghosn.
                          Last edited by mr.K; 16 July 2016, 17:36.

                          Comment


                          • Nu ti se pare ca esti cam agresiv in limbaj, mr. K??
                            Unde vezi tu ca impun ceva, cuiva?
                            Eu mi-am exprimat o opinie, ca tu ai inteles altceva - cum vad, dealtfel, ca ai obiceiul - e doar problema ta!

                            Fiecare face ce vrea cu banii si masina lui, suntem aici sa discutam civilizat.

                            Pe scurt, voi folosi DaciaOIL in continuare pentru ca asa recomanda producatorul masinii mele. Asa am folosit si la fosta masina, 200.000 km, si totul a fost OK.

                            Comment


                            • Insisti cu DaciaOil schimbat la 20k, contrazicandu-i pe toti.
                              Cad iti spun 3 ca esti beat, e vremea sa te duci la culcare.
                              Last edited by mr.K; 16 July 2016, 18:00.

                              Comment


                              • Originally posted by claudius_log View Post
                                ELF = 80 lei/litru (aprox)
                                DaciaOIL = 50 lei/litru (aprox)
                                Diferenta nu e chiar asa de mare, au fost situatii, atat in reprezentanta, cat si in magazinele online unde DaciaOil era la acelasi pret cu Elf sau chiar mai scump. Plus ca elful pus pe 1.2 a scazut considerabil zgomotul motorului in comparatie cu DaciaOil.
                                1 an mi-a fost de ajuns cu DaciaOil. Am trecut la Elf si voi merge in continuare tot cu el, din moment ce reprezentantele il agreeaza.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google