Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Efectuat astazi revizia de 3 ani la Nesti.
    19200 kilometri parcursi
    Piese cumparate de mine - 215 lei (filtre origine + elf 5w40)
    Manopera - 115 lei (discount ca am luat piesele de la piesenet si fara manopera inlocuit filtru polen)
    Ieri am igienizat instalatia de climatizare si implicit am inlocuit filtrul de polen.

    Edit: filtrul aer are 5000 km, iar cel de polen 7800
    Attached Files
    Last edited by Crs. Sandel; 16 September 2016, 10:52.

    Comment


    • De ce ai luat elf w40? Producătorul nu recomanda w30?
      sigpic

      Comment


      • Producatorul recomanda Dacia oil 5w30 si corespondentul este elf 5w40, ca sa te incadrezi la norme.

        Comment


        • Originally posted by MihaiiahiM View Post
          De ce ai luat elf w40? Producătorul nu recomanda w30?
          Producatorul recomanda Dacia Oil 5w30, insa am pus elf pentru ca zgomotul la 3000 ture si peste este mai mic. Elf 5w40 respecta norma data de producator, pe cand Elf 5w30 nu respecta acea norma.

          Comment


          • Si care sunt normele

            Comment


            • Acea a3/b4

              Comment


              • Si 5w 30 si 5w 40 merge fara probleme


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                sigpic

                Comment


                • 1) Soriceii, zdranghi zdranghi din habitaclu fac obiectul garantiei ? Am a 2 a revizie programata in noiembrie si vroiam sa le zic la baieti, am soricei in usa dreapta fata sau unde se prinde centura, n-am reusit sa identific exact locatia zgomotului ...

                  2) Doar de verificare, franare zdravana => pocnituri sub masina ( destul de tare se aude ) ABS'ul isi face treaba corect ?

                  Comment


                  • - normal fac si greierii obiectul garantiei. Eu le-am zis de usa si ei s.au chinuit sa regleze ceva pe acolo. Acum imi face simfonii usa stanga spate, dar doar la torsiuni (gen coborat denivelari mari)
                    sigpic

                    Comment


                    • de sters...

                      Comment


                      • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                        Producatorul recomanda Dacia Oil 5w30, insa am pus elf.... Elf 5w40 respecta norma data de producator, pe cand Elf 5w30 nu respecta acea norma.
                        La mine in foaia de intretinere de la logan 2 nu e recomandat niciun W30, doar W40 (0, 5 si 10).

                        Comment


                        • La mine este trecut Elf 5W30
                          Prowd of my new wheels!

                          Comment


                          • ce ti-e si "recomandarile" astea... la acelasi motor, intr-un caz ai voie w30, in celalalt nu. de aici se poate deduce f clar ca habar n-au de uleiurui, e totu un marketing

                            eu cred ca nici nu testeaza uleiurile astea, in caz de ceva dau vina pe "partener"

                            cu toate astea, au totusi pretentia sa urmezi "recomandarile", asta mi se pare cel mai amuzant

                            e ca si cum mergi la doctor si doctoru iti prescrie un medicament, ca asa a vazut el ca se procedeaza, habar n-are cei cu el, ce face bla bla, dar trebuie musai sa-i urmezi cu sfintenie "tratamentu", ca stie el, doar e medic ce...
                            Last edited by cristi....; 27 September 2016, 21:50.

                            Comment



                            • Asa arata recomandarile Dacia pentru motorul meu, specificand uleiul Dacia Oil Plus.

                              Comment


                              • La -25*C, cam minima ce se intalneste pe la noi, e trecut 5w40, iar dacia oil premium nu e A3/B4. Cum vine asta?
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google