Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • l, in alexandria revizia a fost mai ieftina simtitor decat la bucuresti, plus ca au bagat uleiul 5w40 din start...au verificat anvelope, placute, etc
    Nu stiu cum o fi pentru cei care locuiesc pe acolo. Daca vad ei pe cineva venit de la Bucuresti, poate se gandesc sa nu fie vreun control surpriza de la "sediu", prin urmare sunt mai atenti

    Comment


    • Controlul vine de la Mioveni, nu de la Bucuresti.

      Comment


      • Unii posesori de 0,9 TCe sunt convinși ca la cei care le-a picat lantul nu au utilizat corespunzător masina. Sa mai așteptăm să treacă câțiva ani și sa se adune km și apoi om mai vedea. Poate la euro le-or mai fi imbunatatit.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Controlul vine de la Mioveni, nu de la Bucuresti.
          Masina capcana. Daca se duce cu "nr. de mioveni" bate la ochi.

          Comment


          • Alba Iulia reprezentanta Dacia/Renault pret fix 430 Lei prima revizie 1.2 16v 73cp euro 6 *2016 , verificari, filtre plus ulei gama elf (5w30, 5w40 sau 10w40) Castrol , Mobil , Dacia oil si inca un nume pe care nu l-am retinut! Vreau sa o fac acum! putin peste 10.000 km (exact 4 luni). Am o mare rugaminte, pe ce tip de ulei sa ma axez! firma apoi indicele! * la vechiul logan 1.4 am folosit doar elf 5w30 din 2005 si pana in prezent aprox 278.000 km multumit spre foarte multumit schimbat din 15k in 15k cu prima revizie la 10k. Apreciez orice sfat! costurile nu se discuta! pe primul plan calitate si apoi povesti.
            P.S. au ei aceste uleiuri eu doar trebuie sa aleg! daca nu aleg, vor pune ce scrie in fisa tehnica adica Dacia oil !
            Last edited by stefi21; 29 January 2017, 00:19.

            Comment


            • eu merg pe elf 5w40,
              in locul tau as merge pe castrol sau mobil, daca nu au elf, tot norma 5w40, dacia oil cred ca este inferioara ca si brand, iar norma 5w40 cred ca este mai ok decat 5w30 mai ales la temperaturi mai inalte

              Comment


              • Originally posted by stefi21 View Post
                ...si inca un nume pe care nu l-am retinut!
                Motrio.
                Si eu tot elf 5W40 as alege (asta o sa solicit la prima revizie). Poti sa citesti pe topicul dedicat despre uleiuri daca vrei sa pui altceva.
                Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Corectie:
                  Al 2-lea lant este inca parametri, ca primul a decedat saracu' demult.
                  Lant garantat pe viata, care se schimba la fiecare suta de mii de km, gargara daciota din partea uzinei.

                  Cine nu stie povestea masinii tale, e tentat sa spuna ca lantul de distributie a ajuns fara probleme la 196.000 km.


                  Scuze
                  Am omis sa spun ca primul lant l-am schimbat la 118.000 km
                  Probabil este garantat pe viata ca nu se rupe [emoji23][emoji23]
                  Am sugerat o verificare la apropierea varstei de 100.000 km


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Corectie:
                    Lant garantat pe viata, care se schimba la fiecare suta de mii de km, gargara daciota din partea uzinei.
                    Hai sa nu fim rai. La 1.2TSI lantul se schimba la fiecare 20.000 km.
                    Iar lui Stoicanu chiar nu io pasat de masina. Forja la greu.
                    Probabil ca si lanturile astea, au cate ceva Made in China prin ele, ca musai trebe Low Cost.
                    Bine ca rezista turbina, la care multi ii cantau prohodul acum 5ani.

                    Comment


                    • Hai sa nu fim rai. La 1.2TSI lantul se schimba la fiecare 20.000 km.
                      Ai scris ceva gresit?

                      Comment


                      • Hai sa nu fim rai. La 1.2TSI lantul se schimba la fiecare 20.000 km.
                        Sa nu fim rai. Decat cu VAG.
                        Noul 1.2 tsi a trecut pe curea. Iar la alea pe lant, se schimba la 20.000 doar cand te macina invidia pe aia care au avut bani de VAG.
                        Daca tot vrei sa dai un exemplu celebru, spui de motorul N47 de la BMW.
                        Doar ca si acolo s-a schimbat solutia tehnica. La Dacia, e aceeasi.

                        Nu te mai obosi sa raspunzi, stiu vechea replica, Dacia e ai ieftina, are voie sa se strice.

                        Ar trebi ca Dacia sa puna in tabelul de revizii, la 100.000 km-schimbare lant distributie.
                        Asa, n-ar mai da dovada de ipocrizie in privinta clientilor de buna credinta.
                        Last edited by mr.K; 29 January 2017, 12:20.

                        Comment


                        • Bibliografie:

                          https://www.*******.ro/alte-stiri-au...ina-23139.html (Mizeria 1.2 TSI)
                          Iata scrisoarea pe care am intocmit-o. Ce rugaminte am: cei care sustineti acesta scrisoare treceti-va datele de contact si datele masinii asa cum am...

                          Last edited by sorin01; 29 January 2017, 12:20.

                          Comment


                          • Daca citeste careva si forumul asta, are aceeasi impresie despre Dacia.
                            Aveai o revizie de facut parca, lasa alte marci in pace, sa tremure proprietarii lor pentru lant.
                            Tu ai lantul tau.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Sa nu fim rai. Decat cu VAG.
                              Dacia e ai ieftina, are voie sa se strice.
                              Ar trebui ca Dacia sa puna in tabelul de revizii, la 100.000 km-schimbare lant distributie.
                              Nu nu are voie sa se strice, la o utilizare normala.
                              Iar daca totusi lantul e hiba, atunci sa gaseasca alta solutie tehnica sau furnizor.

                              Originally posted by mr.K View Post
                              lasa alte marci in pace, sa tremure proprietarii lor pentru lant.
                              I-am lasat demult.
                              Acum 4 ani oscilam intre Octavia 1.2 TSI si Logan 0.9TCe.
                              Am ales CLIO 4 .

                              Si revizia a fost: 1356 lei
                              Last edited by sorin01; 29 January 2017, 12:38. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • slaba alegere
                                oricare alta era mai buna

                                adica nici cal nici magar clio4 asta (sti tu care e calu si care magaru)
                                Last edited by anton.dan; 29 January 2017, 13:13.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google