Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aris, ce ulei ziceai ca ai folosit si la cat l-ai schimbat?

    Comment


    • Azi la 49874 km am schimbat placutele de fabrica, cu OEM fabricate de ATE. Placutele au costat 120 ron de pe net si manopera 117,60 ron (1,40 ora tehnologica). Am facut si testul de frana, 3% deficienta pe fata si 18% pe spate. Intrebare care este limita de toleranta la franare, ca necunoscator mi se pare cam mare deficienta, in sensul ca o roata franeaza mai repede si alta mai incet. Multumesc anticipat!

      Comment


      • Originally posted by aris86 View Post
        P.S. Motoriciul la 49000 km.
        Si te plangeai ca elf 5w40 te-a nemultumit.
        Vezi aici despre eficienta franarii.


        Last edited by Fanez; 3 March 2017, 01:30. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Am folosit elf 5w40 3 revizii la rand, acu am incercat M1 0w40 și a dispărut și spuma de la buson. Acu, câteva schimburi mer pe M1. Prima revizie a fost la 14000 km, apoi la 27000 km, 37000 km și 46500 km am pus M1.

          Gata m-am lămurit, o sa trebuiască sa curat tamburii la urmatoarea revizie, chiar dacă nu este la 60000 km.

          Mulțumesc Ștefan
          Last edited by aris86; 3 March 2017, 08:58. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by hasserro View Post
            Ultimul bloc din ce am inteles e dintr un lot fara probleme. Si ce i drept n a avut nicio problema pana acum.
            cumnata-miu la logan din 2014 a schimbat blocul de lumini pe garantie de vreo 2 ori.

            mie mi-a venit masina de o saptamana si un pic, si mi se pare ca maneta de semnalizare merge mai greu in jos decat in sus, si la fel si farurile, mi se pare ca se invarte greu de rotita de aprins farurile. Sper sa fie din cauza ca e nou, si "se mai lasa".

            Comment


            • Se mai lasă, asa făcea și la mine

              Comment


              • Intrebare de "baraj":
                Ce se intampla daca la 0.9 TCe punem doar 4 litrii fix de ulei. (deoarece pentru 100 grame in plus cf fisei tehnice, trebuie sa mai cumperi inca 1 litru aiurea zic)
                Oare cei 4 nu s-ar incadra intre minim si maxim pe joja? (fiind un mortoras nou la mine, deocamdata 3700 km nu cred ca papa ulei si nici la altii)

                Comment


                • Este in regula si 4 litri, decat sa puna 5 in reprezentanta ca atat or sa ia din magazie

                  Comment


                  • Originally posted by McDan View Post
                    Intrebare de "baraj":
                    Ce se intampla daca la 0.9 TCe punem doar 4 litrii fix de ulei. (deoarece pentru 100 grame in plus cf fisei tehnice, trebuie sa mai cumperi inca 1 litru aiurea zic)
                    Oare cei 4 nu s-ar incadra intre minim si maxim pe joja? (fiind un mortoras nou la mine, deocamdata 3700 km nu cred ca papa ulei si nici la altii)
                    Daca treci prin Bucuresti te servesc eu cu 100 ml de elf.

                    Comment


                    • Mersi de intentie... Posibil 99% sa pun MO NL 0w-40 dar tocmai in iulie la prima revizie.
                      Intrebarea era doar vorbind tehnic.

                      Comment


                      • Aia 100 ml oricum raman in motor din uleiul vechi.

                        Comment


                        • Originally posted by aris86 View Post
                          ...deficienta pe fata si 18% pe spate. Intrebare care este limita de toleranta la franare, ca necunoscator mi se pare cam mare deficienta, ..
                          peste 20% diferenţă nu treci ITP-ul ( nici cu ajutor, nu se riscă nimeni pe frână pentru tine )
                          În special spatele iese la dacie cu diferenţă aşa mare din cauza tamburilor, la maşini cu discuri pe spate iese mult mai bine,

                          Comment


                          • Aham, tocmai de aceea vor trebui curățați la urmatoarea revizie. N-am fost atent la itp, sa vad ce valoare era la momentul respectiv.

                            @bogdan_cr, din păcate se dau itp-uri doar pe verificare Carte de identitate și seria sasiului în Bucuresti.
                            Last edited by aris86; 3 March 2017, 18:30. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by bogdan_cr View Post
                              peste 20% diferen nu treci ITP-ul
                              Diferenta intre rotile de pe aceeasi punte poate sa fie 30%. Toleranta pentru frana de serviciu este de 50%. Nu ma crede pe cuvant, am dat mai sus un link in care poti sa cauti.

                              Comment


                              • Discul și plăcută la 49874 km.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google