Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din cate observ placutele sunt mai mari comparativ cu cele de 0.9


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    sigpic

    Comment


    • Voi aveti discuri ventilate. Am inteles ca au modificat si placutele noi la L2 PH2.

      Comment


      • Originally posted by stoicanu View Post
        Din cate observ placutele sunt mai mari comparativ cu cele de 0.9
        O fi masina mai grea?

        Comment


        • normal ca este mai grea, motoriciul are un cilindru in plus )

          Comment


          • 0.9 are discuri ventilate


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Dar placutele par mai înguste
            De aici probabil si intervalul de schimb mai mic la 0.9


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            Last edited by stoicanu; 5 March 2017, 22:28. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic

            Comment


            • Revizia la 1 an, 6900 km, Logan 1,2, e6, 54 kw.
              Am dus eu 4 l. Elf 5w40 si filtrul de ulei, i-am rugat sa lase 200 ml.
              Filtrul de aer a fost verificat, suflat si pus la loc , se va schimba la urmatoarea revizie, filtrul de polen ramane si el pentru la anul.
              Foarte amabili la Verbita Arad, nu au comentat ca am venit cu piesele mele, nu mi-au dat la semnat nimic in acest sens.
              Durata a fost 40 minute, plata 111 lei.
              O zi buna.

              Comment


              • In afara de schimbat ulei+filtru si suflat filtrul de aer (parerea mea este ca trebuia schimbat) ce au mai facut in cadrul reviziei?

                Comment


                • probabil "verificare vizuala de ansamblu"

                  Comment


                  • Categoric in locul tau schimbam si filtru de aer , nu este o avere !Faza cu suflatul filtrului o consider o porcarie.Idem si pentru filtrul de polen !! ca doar este vorba de plamanii tai ! daca si aici faci economie , no comment.
                    Last edited by prometheus; 6 March 2017, 12:41.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • La 6800 km ce sa vada la masina? Demontatul/suflatul/montatul filtrului de aer au fost asa ca sa mai justifice ceva la manopera ca am dus eu piesele. Filtrul de polen il schimb cand vreau eu la alti bani. Toata revizia a constat practic in schimbul de ulei. Masina asta va face max. 20k in 3 ani cand expira garantia, nu prea are ce sa se intample pana atunci.

                      Comment


                      • Chiar daca unii producatori de filtre/motoare accepta, parerea mea este ca suflarea cu aer comprimat a filtrului de aer poate fi extrem de periculoasa, deorece poate provoca fisuri in hartia filtranta, care nu se pot observa cu ochiul liber si prin care praful poate patrunde nestingherit in interiorul motorului.
                        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                        Comment


                        • Originally posted by agp626 View Post
                          La 6800 km ce sa vada la masina? Filtrul de polen il schimb cand vreau eu la alti bani. .
                          NU stiu pe unde circuli tu dar eu la 7000 km aveam filtrele varza!! Normal ca filtru de polen il schimbi la alti bani cand vrei tu , nu trebuie sa-l cumperi din reprezentanta, se gasesc o groaza de magazine care iti vand acel filtru la un pret muult mai mic , ideea e sa-l schimbi cel putin pe asta de polen cat mai des , pana la urma e vorba de sanatatea ta.In fond faci ce vrei tu, eu doar mi-am expus opinia.
                          Last edited by prometheus; 6 March 2017, 14:36.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • La 1.4 MPI filtrul de aer se schimba la 2 ani sau 20000 km.
                            La 1,2 filtrul de aer si polen se schimba (dupa carte) la 1 an sau 20000 km.
                            Asta inseamna logic ca filtrele isi fac treaba 20000 km si termenul de 1 an trebuie respectat de cei care fac mai mult de 10000 km./ an si care daca nu le-ar schimba la fiecare revizie anuala ajung in situatia ca sa depaseasca cu un filtru termenul de 20000 km in mai putin de 2 ani.
                            Bineinteles ca respect parerile celor mai grijulii cu masina si care considera sa schimbe consumabilele mai repede, dar nici n-am auzit de motor de Logan care a explodat ca nu s-a schimbat filtrul de aer la timp.

                            Comment


                            • Originally posted by agp626 View Post
                              La 1.4 MPI filtrul de aer se schimba la 2 ani sau 20000 km.
                              La 1,2 filtrul de aer si polen se schimba (dupa carte) la 1 an sau 20000 km.
                              Asta inseamna logic ca filtrele isi fac treaba 20000 km...
                              Depinde pe unde mergi. De exemplu in Bucuresti la maxim 7000 ar fi mai bine. La L1 zicea ca ulei+filtre la 7500 daca mergi in conditii ca in Bucuresti.

                              Comment


                              • La 1 an si 20k in conditii ideale !! asta nu inteleg multi .
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google