Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Una este sa sustina ca nu este nevoie sa schimbe uleiul CV si alta este sa fie convins ca nu exista pic de pilitura in ulei. La echipamentele noi pilitura poate sa apara in primii 500 km... dar maimutele astea habar nu au ce inseamna rodaj!
    „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

    Comment


    • Eu am schimbat uleiul la cutie la 28000 km, acu 1 an jumatate.

      Comment


      • După părerea mea ar trebui schimbat la prima revizie!
        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

        Comment


        • Eu nu am schimbat ulei la cutie la nici o masina
          Si am masini cu 80 mii 200 mii si chiar peste 300 mii KM fara probleme la cutie


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          sigpic

          Comment


          • Nici eu nu am schimbat, avea 200.000 si mergea fara probleme.

            Comment


            • Da, fiecare cum crede de cuviință, la mine agata la tr.1 și 2, după ce am schimbat uleiul s-a rezolvat.

              Comment


              • cred ca la tine s-a incalzit afara de aia numai agata !

                Comment


                • @anton, propun sa îți tii parerea pentru tine. Uleiul l-am schimbat toamna târziu, în prag de iarna.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    Da, fiecare cum crede de cuviință, la mine agata la tr.1 și 2, după ce am schimbat uleiul s-a rezolvat.
                    Dacia nu recomanda schimbul de ulei din cutie (nu e prevazut la nicio revizie) cica nu se schimba.
                    Dintr-un reglaj al furcii ambreiajului n-a mai agatat in nicio treapta (zic de L1, la L2 nu merge reglat).
                    Uleiul din cutie il schimbi daca vrei si cand vrei. Nu faci rau.
                    O sa-l schimb si eu, dar daca tot asa o sa-mi agate, imi dai banii pe ulei.

                    Comment


                    • E proprietatea ta personala? Da sau nu?

                      Comment


                      • Revizii Logan II

                        Si la mine agata
                        Dar dupa mai multi km efectuati nu mai agata deloc
                        Acum la gramada de km acumulati intra mai bine in viteza decat una 0 km


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        sigpic

                        Comment


                        • Când ti-au schimbat sincronul de la treapta 5, nu ti-au pus si ulei nou?

                          Comment


                          • Revizii Logan II

                            Cand a schimbat sincronul nu a fost nevoie sa demonteze cutia
                            Si nu au schimbat nici uleiul


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            sigpic

                            Comment


                            • Fratilor! Eu m-am lamurit in privinta reprezentantelor. Atentie. In ceea ce scriu mai jos NU acuz deloc pe oamenii din reprezentanta respectiva, cred ca lucreaza corect. am avut o colaborare f buna cu ei ci doar ma deranjeaza modalitatea prin care isi stabilesc preturile.
                              Dar, prost nu e cine cere....

                              Am un Sandero Stepway II din 2013, 104k km etc. Am facut toate reviziile la Dacoserv Preciziei. Am fost f multumit de dansii, sunt prompti, amabili, stateam langa masina, imi explicau tot etc. In garantie, cu piesele mele ma ducea cam la 150 - 200 lei revizia.
                              In martie 2017 mi-a iesit din garantie, si, cum merg mult ( aproape 2000 km lunar ) am fost sa vad ce trebuie sa schimb ptr ca in astia 4 ani nu am schimbat nimic. Troncane ceva pe fata etc.

                              Sa nu o mai lungesc. La Dacoserv devizul a fost de 2 100 lei ptr schimbarea urmatoarelor repere:
                              - bascula inferioara dreapta
                              - bieleta anti rasturnare
                              - burduful de la planetara dreapta
                              - discurile de frana
                              - placutele de frana
                              - bec ptr proiector ( f special dupa spusele lor )
                              - bec de la nr din spate

                              Convins ca se poate si mai ieftin dar la fel de calitativ, am rugat sa mi se faca un deviz oficial si semnat ptr a consulta si alt service. Evident mi s-a spus cu subanteles ca eu vreau sa fac constatarea la ei si lucrarea in alta parte, la care eu am raspuns politicos ca sunt sincer multumit de dansii dar daca voi gasi mai convenabil voi reveni cu telefon ptr a anula programarea ( au sugerat sa las masina in curte ptr ca e grav si nu mai pot circula cu ea ptr ca e posibil sa sara pivotul din bascula...aici nu zic ca nu au dreptate)
                              Mi-au reprosat ca atunci cand am avut accident, am preferat sa o rezolv in regie proprie ( 9 600 lei ) fata de 20 000 lei oferta dansilor ptr ca sunt 'client fidel' ) !!!

                              Am plecat si am cerut de la cativa pacienti ceva recomandari ptr zona in care lucrez. Am primit recomandari de la un mecanic cu un service privat si m-am lamurit rapid ca omul e ok, are experienta si bunavointa, e genul de afacere de familie care condusa bine devine infloritoare ( avea omul cam 5 dube in asteptare la poarte si vreo 7 masini in lucru).
                              Dansul mi-a facut un deviz pe la 900 lei cu tot cu manopera, factura garantie si rugamintea de a achizitiona piesele de unde doresc eu daca nu am incredere in magazinul lui. Ne-am dat mana, am ramas prieteni si de acum la dansul voi merge constant si il voi recomanda si tutor pacientilor mei.
                              Eu i-am spus dlui de la Dacoserv ca voi opta ptr alt service daca diferenta de deviz e > de 300 lei...dar aici vorbin de 1 100 lei. Asadar dragi colegi, daca tineti la banutii pe care si asa ii castigam cu sudoare fruntii dar, fara a face rabat la calitate, deschideti bine ochii si informati-va inainte sa cheltuiti.

                              P.S. Am si un Lodgy 1.5 diesel cumparat anul trecut de la reprezentanta dar in ruptul capului nu ma mai duc sa fac revizia la ei...duca-se cu garantia lor cu tot...masina nu pateste nimic daca ai grija de ea.

                              P.S II. Sper ca nu am deranjat pe nimeni. Desi timpul meu liber e limitat, m-am simtit ofensat si am dorit sa postez aici. Succes !

                              Comment


                              • Pot da intreb ce bascule ai ales ?
                                Si da , becul de proiector e destul de scump


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google