Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 2013
    Originally posted by mr.K View Post
    Primul articol la revizie OG Revizie- nu-i vad rostul cand dupa aia s-a facturat tot ce s-a facut: schimbat placute, filtru, diagnostic circuit franare etc.
    In ce consta OG Revizie- se holbeaza la masina daca e intreaga? Trage de roti cu mana?

    Deci fara aia 93 de lei, manopera pentru schimburi+stand de frana sunt ok.

    Placute la 251 de lei, ulei DaciaOil la pret foarte mare.

    Daca sunt clienti mai putini la revizii, jaful se accentueaza.

    Dupa ce termini cu garantia, faci revizia pe putin la jumatate de pret si folosind un ulei superior.
    2017
    Originally posted by mr.K View Post
    Daca asa avea 0.9 tce, n-as risca sa fac revizia cu altceva in afara de marfa lor.
    Astia sunt in stare sa spuna ca ti-a picat lantul pentru ca ai adus Elf contrafacut.


    de aici


    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Razi ca grebla. In 2013 nu picau lanturile, ca abia se lansase.
      Omul e o fiinta adaptabila.
      Casca ochii mai bine la ce am scris.
      Hai ca pun eu subliniat, daca tot ai orbul gainilor.
      Dupa ce termini cu garantia, faci revizia pe putin la jumatate de pret si folosind un ulei superior.
      Last edited by mr.K; 29 June 2017, 18:15.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        ..
        Astia sunt in stare sa spuna ca ti-a picat lantul pentru ca ai adus Elf contrafacut.
        Erau si mai sunt in stare de orice sa spuna ca sa nu-si plateasca erorile.


        Originally posted by mr.K View Post
        Razi ca grebla....
        Casca ochii....
        Briciul rade, grebla grebleaza, ochii se deschid, gura se casca. [emoji38]
        Si eu am zis ca pe perioada garantiei e bine sa te duci la ei. Treaba buna este ca acum iti accepta piesele tale fara comentarii daca sunt "de origine". Atat timp cat uleiul este conform cerintelor n-ar avea ce sa mai comenteze. Garantia implica ceva costuri mai mari cu manopera
        Suntem cetateni europeni si avem drepturi!

        Comment


        • sunt in stare sa spuna ca ti-a picat lantul pentru ca ai adus Elf contrafacut
          Chiar au făcut asta în cazul unui Dokker 1,2 TCe în Germania, chiar dacă uleiul a suferit o expertiză - nu e cumpărat de la noi = e fals.

          Ești cetățean european și ai drepturi dar și obligații!

          În 09/2013 H4B avea deja 1,2 ani de la lansare (07/2012)
          Last edited by t0rquemada; 29 June 2017, 21:28.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Originally posted by t0rquemada View Post
            ...
            Chiar au facut asta în cazul unui Dokker 1,2 TCe în Germania, chiar daca uleiul a suferit o expertiza - nu e cumparat de la noi = e fals.
            Scuze pentru editarea necesara evidentierii.
            Cum asa? In Germania? WoW!!!
            Tocmai discutam ieri despre uleiuri "made in germany" care cica ce e in bidonul de "germany" e si in restul lumii. Acum am inteles. Daca nu e "cumparat de la noi" e contrafacut. Chiar si in GERMANIA. Serios? In Germania? deci nu cred! Hai, nu cred! Nemtii? Corectii corectitudinii?
            Deci "made in germany" = " made in china" dar mai la preturi europeAne.

            Eu n-am inteles dece "piesele de origine" pentru Logan-Renault = FraceJi, sunt "made in Germany ". Zic de filtre pentru ulei si habitaclu. Filtrul de aer e "made in Poland".
            Last edited by Fanez; 29 June 2017, 22:10. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • ca e by reno
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                Si eu am zis ca pe perioada garantiei e bine sa te duci la ei. Treaba buna este ca acum iti accepta piesele tale fara comentarii daca sunt "de origine". Atat timp cat uleiul este conform cerintelor n-ar avea ce sa mai comenteze. Garantia implica ceva costuri mai mari cu manopera
                Suntem cetateni europeni si avem drepturi!
                Mie mi-au spus ca pot veni cu piesele mele la revizie, dar trebuie sa semnez o hartie prin care imi asum raspunderea, ca daca se intampla ceva la motor si in urma unei expertize, se demonstreaza ca piesele mele au fost de vina, atunci sunt bun de plata(pierd garantia,asa cum mentiona si torquemada).Am facut deja un schimb de ulei si de placute in reprezentanta cu piesele lor si intradevar isi pun adaosuri de 100% la piese,am platit in jur de 625 de lei si am avut si reducere de 10% la manopera.
                Daca aduceam eu uleiul,filtru si placutele toate de origine, ieseam cu cel putin 200 lei mai ieftin

                Comment


                • daca se intampla ceva la motor si in urma unei expertize, se demonstreaza ca piesele mele au fost de vina...
                  Pai a cui vina crezi ca o sa zica ei ca este? Cine face expertiza? Atat timp cat sunt piese de origine si isi dau acordul, n-ai probleme. Singura problema ar fi ca trebuie sa te plimbi pe la tribunal dar daca 3-4 cazuri fac asa ceva se lasa pagubasi.

                  Comment


                  • Fane, vezi sa nu fie contrafacut Ravenol-ul.
                    Te-ai aranjat de garantie, si cum 1.2 mai are ceva bube, nu mari, dar nici mici, ai de umblat la expertize.

                    Comment


                    • Umbla vorba, cica, aditivii "made china" sunt de calitate superioara si bagati in proportia corecta in orice produs pentru piata estica. Au facut "ai nostrii" analiza "organoleptica" si "pute" in mod corect. Pot sa tipe aia din "Grupul de la Visegrád" cat vor ca nu se respecta calitatea, "noi suntem romani" si merge orice. Deci faceti reviziile la masina cu materialul lor ca timp pt expertize si tribunale nu avem, bani sunt , ne da "astia" la salarii.
                      Eu am renuntat la garantie, am pus in balanta: valoarea masinii, contul din banca si factorii de risc. La primul semn de "neconformitate" fac ce face si Dragnea.
                      Last edited by Oti; 30 June 2017, 08:32.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • In orice caz ,eu nu-i mai las sa ma "mulga"de bani.Voi plati strict manopera de revizie iar uleiul si filtrele le voi aduce eu.Placutele de frana le voi schimba singur de aici incolo, ca nu-i mare "branza" si acum stiu sigur care este codul lor.La schimbarea placutelor pe langa manopera de schimbare te mai incarca si cu costul testului de frana , care este cat jumate din costul itp.

                        Comment


                        • Originally posted by aurbrz View Post
                          Mie mi-au spus ca pot veni cu piesele mele la revizie, dar trebuie sa semnez o hartie prin care imi asum raspunderea, ca daca se intampla ceva la motor si in urma unei expertize, se demonstreaza ca piesele mele au fost de vina, atunci sunt bun de plata(pierd garantia,asa cum mentiona si torquemada).
                          Nu va mai lasati dusi la vale, de tot felul de zvonuri.
                          Piese de origine poti cumpara de oriunde; idea e sa primesti cerificatul ala de garantie tip dacia si sa te duci cu ele in reprezentanta.
                          Ai aceleasi drepturi ca atunci cand le cumperi de la ei(piese de origine, montate in service agreat dacia). Diferenta e ca in reprezentanta platesti uneori mai mult decat dublu, pentru aceiasi piesa.
                          In legatura cu uleiul, in ultimii doi ani de garantie, am adus uleiul meu si n-a obiectat nimeni. In conditiile in care as fi posesor de 09 TCe, as luat doar uleiul de la ei.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Azi mi-a zis "baiatul" de la receptie: "Garantia lucrarilor e 3 luni, iar a pieselor cat v-a dat magazinul. De fapt e vorba de filtre care sunt consumabile."
                            Despre ulei n-a zis nimeni nimic.
                            Manopera 170 de lei. Schimbat filtre si ulei, verificat jocuri, suruburi, placute de frana (grosimea ochiometric), presiune roti, verificat ulei cutie si tester. Daca erau si probe de franare pe stand eram multumit de pret.

                            Cu siguranta filtrul de polen trebuie schimbat mai des.
                            In a doua poza este ce a cazut cand a dat capacul jos.
                            Last edited by Fanez; 30 June 2017, 16:39. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Astazi am efectuat revizia de 1 an (16500 km) la 0.9 TCe

                              - ulei + filtru ulei (Elf Evolution RN Tech 5W40)
                              - filtru aer
                              - filtru polen

                              Total 426 lei (TVA inclus)

                              Saptamanile viitoare o sa fac si revizia de 150 000 km la 1.6 16V - pe langa ulei + filtre, o sa fie si discuri + placute frana, saboti, lichid frana, bujii.
                              sigpic

                              Comment


                              • Bun costul reviziei la 0,9tce ,cu piesele tale sau piesele lor?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google