Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se vede ca ai ales 10w40 ?
    Raport electronic pe tru calculatoare și raport de control, eu nu am primit. Provincie.

    Comment


    • Da, am greșit eu când am ales uleiul (m-am luat după ce am pus anul trecut, îmi pare rău că nu am fost mai atent). Nu l-am mai putut schimba (să îl dau înapoi de unde l-am luat). Prea târziu am aflat că era mai bine 5W.

      Comment


      • Azi a fost ziua Z si pentru Sanderica aflat la a doua revizie din oferta celor "5 ani fara griji".
        Revizia a decurs fara probleme, singura operatie in plus fata de anul trecut fiind igienizarea instalatiei AC.
        La cererea mea, fara a intampina nici cea mai mica problema, s-a luat un bidon cu 4 litri de ulei Elf Evolution 900 SXR 5W40 de la surata de peste drum Renault .
        Devizul pe care l-am semnat a fost de 613 lei cu TVA.

        Comment


        • In ce oras ai facut revizia si la ce service de nu au comentat la 5w40? Igienizarea a fost inclusa in 5 ani fara griji? Adica nu ai plati?

          La prima revizia ti-au schimbat filtrul de aer si polen?

          Comment


          • General Autocom Buzau, care este concesionar pentru toate marcile Aliantei.
            Personalul a fost extrem de amabil si cooperant.
            Nu au comentat pentru ca am dreptul de a solicita oricare din uleiurile trecute in "Fisa de intretinere si garantie".
            Nu au comentat pentru ca nu mi-a fost oferit nimic de pomana deoarece am renuntat la discount cand am ales cei "5 ani fara griji", platind practic in avans reviziile.
            Igienizarea, adica curatarea si controlul sistemului de aer conditionat este operatie prevazuta in "Programul de intretinere" si in mod evident face parte din oferta celor 5 ani si nu se plateste nimic.
            La prima revizie au fost schimbate toate filtrele si la fel se va intampla in fiecare an pana la iesirea din garantie.

            Comment


            • Cum arată filtrul de habitaclu după un (aproape) an. Mers prin București 95% din drumuri. Nici nu am circulat prea mult cu mașina. Este filtrul normal, nu este cu cărbune.
              Attached Files
              Last edited by Danis702000; 7 June 2019, 01:17.

              Comment


              • Acelea imi par noxele de la esapamentul celor din fata. Eu nu merg urban mai deloc si filtrul meu nu era asa de murdar, mai mult praf mare si resturi fine vegetale. L-am aspirat, l-am dezinfectat si l-am pus la loc.

                Comment


                • Filtrul meu dupa 7.300 km. Nu stiu daca este sau nu efectul placebo dar am senzatia ca dupa igienizare s-a schimbat mirosul din masina si parca clima functioneaza mai bine.

                  Am mai cules si cateva pareri din service in ceea ce priveste filtrul pentru cabina (habitaclu). Parerea generala este ca cele simple sunt mai practice, nu sunt atat de grele si de dense ca cele cu carbon activ si instalatia AC, mai ales la clima, are randament mai bun. In plus, in aceeasi bani, poti folosi doua filtre intr-un an.

                  Am intrebat si de probleme legate de 0,9 TCe si Easy-R.
                  Pana acum nu au schimbat niciun lant dar nici prea multe masini la 100.000 km nu au vazut, asa ca este irelevant. In plus la 100.000 km poate ca putini se mai duc la reprezentanta pentru interventii la motor. Singura problema avuta la aceste motoare ramane legata de masticul folosit in loc de garnitura de chiulasa care uneori nu ofera etanseitate perfecta. Cica au avut mai multe probleme pana acum cu 1.0 SCe (in special in primele luni de la aparitie) decat in toti anii din urma cu 0,9 TCe.
                  La Easy-R nu au schimbat niciun ambreiaj, au avut o singura interventie la calculatorul cutiei.
                  Se pare ca toate ambreiajele montate la Dacia in ultimii ani induc vibratii mai devreme sau mai tarziu, indiferent de cutie si motorizare.


                  20190606_135028.jpg

                  Comment


                  • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                    General Autocom Buzau, care este concesionar pentru toate marcile Aliantei.

                    La prima revizie au fost schimbate toate filtrele si la fel se va intampla in fiecare an pana la iesirea din garantie.
                    La mine in fisa de service scrie ca filtrul de polen si aer se schimba din 2 in 2 ani si nu anual... ceea ce mi se pare o tampenie. Am tot 5 ani fara griji, dar deja incep sa imi fac griji.

                    Comment


                    • O data la 1/2 ani, le schimbi pe banii tai.

                      Comment


                      • @ Maskatu, se pare ca Dacia a marit intervalele schimburilor la revizie. Inainte erau la an sau 20000km. Eu nu am luat cei 5 ani fara griji (desi ieseam putin in castig) si am optat pentru cei 600 euro. In primul rand nu stiam cat voi tine masina, apoi am preferat sa am eu optiunea perioadelor de revizie (mai mult pentru ulei). Eu filtrul de habitaclu l-am schimbat pe la 7-9 luni cand faceam 10 000-12 000 Km si mergeam pentru schimbul de ulei. Cum nu am timp prea mult la dispozitie am facut si revizia completa de fiecare data. Filtrul arata cam ca in poza lui gabrieln1960 dar sunt destul de sensibil la asta.
                        Chair daca ai un schimb gratuit la 2 ani eu cred ca ar trebui cel putin un schimb intermediar mai devreme (chiar daca va fi pe banii tai). Plus ca e foarte usor de inlocuit.

                        Comment


                        • Bine punctat, asta pentru că ți la mașina ta și nu își dorești probleme ulterior. Cam asta e o gândire sănătoasă , 30 k km mi se pare enorm de mult .
                          Last edited by 77sky; 9 June 2019, 01:03.

                          Comment


                          • Am făcut și eu prima revizie de 20mii km la un service autorizat rar din Iasi (nu dacia), ulei dacia oil + dpf și toate filtrele originale Renault (inclusiv de aer și habitaclu cu carbon activ). Piesele 330 lei și manopera 120 lei.

                            La Iași la reprezentanta mi-au făcut oferta de 700 lei fără filtru de aer și habitaclu ca alea se schimba alta data mi-au zis. Am zis pas, plus ca aici unde am fost am asistat la toată operațiunea unde am văzut ca mi-au schimbat tot ce am cumpărat, în comparație cu reprezentanta unde îți duc mașina in spate și numai ei știu ce îți schimba.

                            Per total sunt mulțumit de preț, singurul dezavantaj este ca nu pot scăpa de senzorul de revizie, trebuie sa merg ori la Dacia și să-mi ceara probabil o groaza de bani sau sa caut un service cu calculator Renault.

                            Am primit factura pe tot și stampila în cartea service.
                            Last edited by 77sky; 10 June 2019, 00:29.

                            Comment


                            • @ Lvnatic. Felicitari, ai facut revizia cu doar 450 lei, eu am dat la fiecare revizie cate 800 lei (deh, comoditatea + reprezentanta). Piesele originale de unde le-ai cumparat?

                              Legat de resetarea intervalului de service incerc sa rapund aici desi ai deschis si un topic nou. Se pare ca la masinile mai noi doar intr-un service cu calculator Renault sau cineva cu ddt4all, pyREN (ori similar) se poate face.
                              La cele mai vechi mergea si prin metoda asta: motor oprit, nici o pedala apasata in 10 secunde, cheia in pozitia 2, presat si tinut pedala de acceleratie, presat si lasat pedala de frana de 3 ori, lasata pedala de acceleratie, cheia in pozitia 0. La unele mai mergea si asta: motor oprit, nici un buton apasat, cheia in pozitia 2, apasat maneta CB (stergatoare) timp de 10 secunde, lasata maneta, Dar nu vor functiona la ale noastre metodele astea. Tot la "calculatorici" ajungem. Nici macar aplicatiile gen Torque nu ajuta.

                              Comment


                              • Am făcut din greșeală dublu post, mi-am dat report singur scuze.

                                @ Gil26 piesele le-am luat de la un magazin fizic din Iași (de prin Păcurari), nu mai știu cum se cheamă dar am fost mulțumit că mi-a venit totul în cutii Renault și am primit factura. Mi-a fost recomandat magazinul de un amic cu BMW care e obsedat de mașină și știu că face întreținerea ca la carte, așa că am mers pe mana lui. Băieții păreau destul de profi. As fi făcut o poză la factura dar e in torpedou și mi-e lene sa cobor. Cat despre resetare am încercat și eu tot ce am găsit pe YouTube și google fara succes. Din ce am înțeles ar merge prin aplicația reset Dacia service de pe Google play store dar îmi trebuie sa conectez ceva prin Bluetooth la calculatorul mașinii. O să mă interesez mai exact ce-mi trebuie și cat costă, sa vad daca se merita. Daca nu o las așa că nu mă deranjează cu nimic un beculet in bord.

                                Sincer as da și eu 800 lei la reprezentanta, e mai bine sa ai ștampilele in cartea service direct de la ei ca să eviți eventuale discuții la garanție și are importanta chestia asta la revânzare. Problema mea cu reprezentanta sunt nenumăratele plângeri de pe net la adresa Dacia și multe alte firme de prin Ro care te tepuiesc. Cum am mai zis, îți duc mașina prin spate și numai ei știu ce schimba pe acolo. 20mii km in jumate de an și trebuie schimbat uleiul? Las că mai merge 20mii, cam așa e gândirea mecanicilor pe la reprezentante și uleiul le rămâne lor. Și cu filtrele e la fel. Prefer un service de încredere și să fiu de fata când se umbla la masina, iar de garanție nu-mi prea fac probleme că nu prea are ce sa se întâmple la motor la o mașină nouă în 3 ani, iar la chestii minore cum am mai avut că nu se închidea bine portbagajul de exemplu nu cred sa comenteze ceva. Și până la urmă nu am nicio obligație legală sa fac revizia la ei că să-mi păstrez garanția.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google