Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by panselin4 View Post
    Danis 702000 , asa ai gasit masina in parcare?
    Da, dar nu în parcarea de la bloc. LA bloc o găsesc mereu cu mizerii pe ea, cu zgârieturi (probabil sunt deranjați oamenii că este mereu spălată și lustruită, inclusiv anvelopele sunt date cu soluție să pară ”ude, noi” ).
    Last edited by Danis702000; 29 May 2019, 15:18.

    Comment


    • Mie mi se pare grav ca nu respecta norma a3/b4 (cum au 10w40, 5w40) si aleg sa puna sau recomanda 5w30 (care e a5/b5). Nici macar nu stiu in service-uri ca e alta norma, spun sa stai linistit. Chiar si la vocea clientului zic la fel...
      Dupa 200 km de la revizie in oras cu noul ulei elf 5w40 vad clar o diferenta (eu am niste OCD asa ca multi poate nici nu observa diferenta). Parca vibreaza mai putin cand sta pe loc, in mers pe la 3000 rpm parca e putin mai silentioasa. Deci e clar ca nu am avut 5w40 la prima umplere. Probabil acel 5w30 cum mi s-a zis si la VC si pe forum ca se pune.
      Diferentele sunt mici si sincer, nu afecteaza senzatia de putere sau ceva, dar clar e ceva diferit.

      Comment


      • Neavând ce face, am zis sa verific conturile mydacia, sa vad dacă au actualizat ceva.
        Pe cel din Austria nimic, în schimb pe cel din România surpriza, apare kilometrii estimați (bănuiesc ca au estimat după kilometrii făcuți pana la prima revizie) apoi kilometrii mediu anuali, precum și fisa de lucru pentru următorii 2 ani.
        Se pare ca centralizează fiecare masina, indiferent unde este vândută.
        A mea este în Austria.

        Comment


        • Originally posted by darksun View Post
          Pe mine nu ma intereseaza ce pun atata timp cat nu e Dasia Oil. ....
          Ce are DaciaOil? doar ca e mai scump decat Elf? Tot "Total lubricantes" sau cum se mai numeste lubrifinul de la Brasov il face. Am vazut pe lunetele de la loganurile noi ca scrie ELF , nu mai zice nimeni ca daca e Dacie bagi DaciaOil, iar daca e Renault bagi Elf. E acelasi motor. Nu le-a iesit pasienta cu DaciaOil... au vazut ca se face firma de ras. Iti recomanda un ulei care nu se fabrica si iti baga pe gat un ulei care nu corespunde cerintelor producatorului... Ce alegem?

          Comment


          • ar fi interesant de sunat la VC si de-ntrebat pe-acolo... doar convorbirile-s inregistrate, mno?

            Comment


            • Am căutat prin ”căutare” dar nu prea am găsit, mă gândeam să pun un filtru de habitaclu mai de calitate (am cumpărat cele necesare pentru revizie). Ce recomandați? Vă mulțumesc!

              Comment


              • Daca vrei filtrare mai buna recomand cu carbune activ.

                Comment


                • Da, vreau ceva mai bun. Mulțumesc. Cam Ce dimensiuni trebuie să fie?

                  Comment


                    • Latime: 200 mm
                    • Lungime: 210 mm
                    • Inaltime: 35 mm
                    https://mediagalaxy.ro/filtru-habita...AUT272779683R/

                    Daca n-am sa uit o sa postez dupa amiaza si codul filtrului care mi-a fost schimbat la prima revizie.

                    Comment


                    • In poza se vede scris pe cutie codul produsului

                      Comment


                      • Daca esti din zona, in Targul Vitan gasesti cu 55 lei pe la magazine acelasi filtru.

                        Comment


                        • Originally posted by devreg View Post
                          ar fi interesant de sunat la VC si de-ntrebat pe-acolo... ...
                          Daca citesti mai sus o sa vezi ca habar n-au nici ei. Au intrebat si altii dar raspunsul a fost ceva de genul.... "aaa.... pai.... da.... pai..... nu...... pai merge si ala.... " ca si cum ai zice: "las-o bah ca merge asa!"

                          Comment


                          • Am mai avut si eu cate o discutie cu VC dar niciodata nu am primit raspunsuri de acest gen. Tocmai pentru ca discutiile sunt inregistrate, cei de la VC nu-si permit sa raspunda astfel pentru ca-si pot pierde locul de munca. In plus sunt obligati sa ne ceara acordul pentru ca datele noastre sa fie trimise la institutul Mellon, adica cei care fac studiul de satisfactie privind calitatea serviciilor oferite de VC. Sigur ca exista si raspunsuri standard la care se apeleaza atunci cand sunt depasiti si care nu ne plac dar sunt obligati sa preia toate intrebarile punctuale de ordin tehnic pentru a le transmite celor in drept.

                            In alta ordine de idei, astazi m-am programat la a doua revizie. I-am informat ca am oferta celor 5 ani si am solicitat ca uleiul sa fie 5w40. Nu am intampinat nicio obiectie, mai ales ca i-am informat ca doleanta mea o fost deja inregistrata la VC.

                            Comment


                            • Salut.
                              Astazi am fost la Dacia Cluj-Feleac pentru revizia la 1 an(Logan 2 0.9 tce black and white, 5400 km).
                              Totalul de plata a fost 678.15 lei(manopera + piese).
                              In cadrul reviziei au fost schimbate urmatoarele:
                              - filtru ulei, aer, habitaclu
                              - completare antigel tip D Dacia
                              - garnitura D 16
                              - ulei elf evolution 5w40 sxr 4 +1 L
                              Filtrele de aer si habitaclu au zis ca mai merg un an dar daca tot erau cu capul sub capota le-am zis sa le schimbe.
                              Mi se pare un pret decent.
                              Voi ce parere aveti?
                              ​​​​​

                              Comment


                              • Originally posted by Danis702000 View Post
                                Da, vreau ceva mai bun. Mulțumesc. Cam Ce dimensiuni trebuie să fie?
                                Filtru habitaclu 272773151R
                                - inaltime:35 mm
                                - latime;216 mm
                                - lungime: 200 mm
                                - Material: polifenol cu carbune activ.

                                Cartus filtru ulei 152095084R

                                Cartus filtrant aer 165467674R

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google