Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Depinde ...la mine recomanda ulei Elf, norma ACEA A3/B4....
    Am ales Elf SXR 5w40 respecta normele ACEA A3/B4 și Renault RN0710

    Logan 0.9 TCe 2018

    Comment


    • Apropo, nici Ford la motoarele ecoboost nu recomanda revizii atat de lungi. Au 20 mii sau 1 an maxim...

      Comment


      • 5w40
        900 SXR - http://www.lubs-products-database.to...ls/21500/21994
        RN TECH - http://www.lubs-products-database.to...ls/24000/24465
        Logan 0.9 TCe 2018

        Comment


        • Deci SXr = nu si rn tech = da?

          Exista si varianta ok pe dacia oil sau baga doreii ce gasesc ei pe acolo prin butoaie? Pai nu le cer eu fisa de omologare pentru ulei in care se specifica normele pentru care e ok....?

          0.9 tce este 0701 sau 0700? in fisele puse sus de colegul, vad ca apar si la sxr si la celalt...

          Comment



          • RN0700 - aspirate
            RN0710 - turbo/aspirate
            Logan 0.9 TCe 2018

            Comment


            • RN Tech 7711584304 e mai scump - fiecare face după cum vrea, la fel ca și cu foliile pe geamuri

              Dacia Oil are numai xW30 (RN0700) nu xW40.

              Am mai scris trebuie doar căutat:

              RN0700 benzină aspirat
              RN0710 benzină turbo
              RN0720 diesel DPF - mai nou e 5W30 DaciaOil by Castrol
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Mie mi-au zis ca pun Dacia Oil pt ca asa scrie in fisa de intretinere. Si ca pun 10w40 pt ca din asta au. Am intrebat la vocea clientului si a zis ca nu e nicio problema daca fac asa. Merg maxim 10000 km pe an, jumate Bucuresti, jumate extern. Ideea e ca am reducere si ies la jumatate cu revizia de an (0,9 gpl fabrica) adica 520 lei vs aproape 1000 in restul partilor). E asa mare problema din moment ce scrie pe fisa de produs ca e bun si 10w40?

                Comment


                • De la 10w40 la 5w30 sau 5w40 e diferenta...pana la urma reprezentanta trebuia sa aiba uleiul cerut de producator, nu sa puna ce au ei pe acolo pe stoc.

                  Comment


                  • Pai 10w40 scrie in fisa mea. La tine e ciudat ca nu scrie niciunul, e ceva gresit
                    Attached Files

                    Comment


                    • Ah am inteles. Le-au trecut pe toate si practic primesti ce are reprezentanta pe stoc. Bun tare...

                      Comment


                      • La mine, în fișa întreținere, nu scrie nimic despre uleiul de motor (motor 1.0 Sce).
                        ​​​​​​
                        fost 1.4 MPI / GPL
                        actual 1.0 SCE

                        Comment


                        • Măcar voi aveți fișe de întreținere de la reprezentanță..
                          Eu o am de pe my dacia, iar acolo nici urmă de actualizări la capitolul revizii.
                          Logan 0.9 TCe 2018

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            RN Tech 7711584304 e mai scump
                            Si in afara de faptul ca este mai scump alta diferenta fata de 900 SXR mai exista?
                            Last edited by DannyMC; 16 May 2019, 20:12.

                            Comment


                            • Măcar voi aveți fișe de întreținere de la reprezentanță..
                              Si eu am constatat cu ceva timp in urma cu nu mi-au dat fisa de intretinere cand am cumparat masina(banuiesc ca atunci se primeste fisa pe care am vazut-o in postarea lui iatagan de mai sus)La vechiul 1.4 am primit un carnet de garantie in care imi stampilau si notau date de revizii,etc.M-am gandit ca totul face parte din politica de reducere a costurilor
                              In cele 2 brosuri pe care le-am primit nu se regasesc informatiile din fisa postata de iatagan mai sus...
                              ​​​​​​​

                              Comment


                              • Am regasit aceleasi informatii si pe situl dacia.ro cand m-am logat, diferenta e ca acolo scrie elf iar pe foaie scrie dacia oil dar inteleg ca sunt la fel.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google