Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La Passatul b5 de 1.9 si 1500 kg aveam discuri de 280. Ada ca nu va mai faceti probleme, la Dacia puteti spune ca sunt supradimensionate prin comparatie.

    Comment


    • Da, insa la motoarele acestea in 3 pistiane, nici frana de motor nu mai este ce era odata..

      Comment


      • Si ce legatura e intre frana de motor si dimensiunea discurilor?

        Comment


        • Pai cam are ca la astea in 3 pistoane nu prea ai frana de motor si trebuie sa te bazezi si mai mult pe frane.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Originally posted by Cavaleru View Post
            am masina din octombrie am ajuns deja la 8000km.
            undeva la 60% din km astia sunt efectuati in regim extern
            nu imi place uzura destul de pronuntata aparuta pe discurile de frana, deja vede si se simte la deget pe fata discului, iar pe spatele discului este si mai pronuntata.
            imi poate spune cineva care este limita de uzura ca sa pot masura cu micrometrul caci mi se pare un pic cam mare uzura avand in vedere numarul de km...
            ma gandesc ca la 10.000km sa ii fac revizia, e prea devreme, in sensul ca ma grabesc sa arunc banii pe fereastra sau sa astept sa se faca 1an sau cei 20.000km...

            spunea cineva ca a comandat undeva consumabilele pentru revizie si acestea au fost trimise direct la service unde a efectuat revizia. imi puteti spune care este siteul si reprezenta in cauza?
            Avem 8 MCV in firma. La toate s-au schimbat discurile intre 35000 km si 45000 km. Pe unii i-au tinut placutele doar 20000 km pe altii 40000 km.
            Oricum la maxim 2 schimburi de placute trebuie discuri. Mers 60%urban cu 40 % extern.
            Revizia cu tot cu discuri si placute a fost in jur de 1000 de lei.

            Comment


            • Pana urma o sa fac doar un schimb de ulei si filtru in jurul a 10.000km ca sa fiu eu linistit si la 20.000km o fac pe aia completa. Fiind masina mea nu vreau sa jmi bat joc de ea

              Comment


              • Cei care ati schimbat discurile de frana si/sau placutele de frana, din cati in cati km le-ati schimbat si cu ce marca ?
                M-ar interesa mai mult daca a incercat cineva ceva de la ATE, poate Brembo
                Intreb asta pentru ca mai mult de ~35 - 40.000 km, nu rezista nici discurile, nici placutele ( stilul de mersul e sportiv si masina remapata la 115 CP )

                Comment


                • Am schimbat plăcuțele la 49000 km, atât pare sa tina.

                  Comment


                  • Pentru mers aproape exclusiv in oras...eu zic ca tin bine.

                    Comment


                    • Am mers 7 ani regim taxi urban logan 1 peste 220000km si discurile de frina originale am casat masina si la logan 2 atit de slabe ? discuri eco le schimbam anual ? Serios, pe bune ???

                      Comment


                      • Discurile nu (doar daca mergi foarte sportiv...atunci sansele sunt minime sa prinda si 30k km...)

                        Comment


                        • Va rog, raspundeti la subiectul pe care l-am intrebat. Daca nu, abtineti-va. Iarasi umplem X pagini cu pareri, comparatii mere cu pere s.a.m.d. Nu ajuta pe nimeni.
                          Ca o completare, mers preponderent urban, masina Sandero Stepway II 2013.
                          Intrebarea e mai mult o curiozitate personala.
                          Ce am aflat pana acum : Brembo scare din discutie; nu e compatibil cu masina ( cel putin, asta mi s-a comunicat ).

                          Comment


                          • incearca de la "textar". stiu ca aveau pt. L2 1.2.
                            am auzit de la mai multi (cu masini de provenienta "zee germans" sau honde) ca erau incintati de producatoru` asta. placutele erau cumva mai "molcute" si nu polizau discu` la fel de tare. vreo 40k-50k tineau la A8, da` si discurile s-au schimbat o singura data in 7-8 ani de zile.
                            Last edited by devreg; 10 March 2018, 21:08.

                            Comment


                            • Eu la plăcuțe când o să le vină sorocul o să merg pe Ferodo Premier, foarte mulțumit la L1

                              Iar discuri ATE, asta uitasem să specific
                              Last edited by dl_dr25; 11 March 2018, 00:06. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Brembo fac chiar si perforate pt modelul tau. Eu as pune originale, la restul e chestie de noroc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google