Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • M-am programat pe vineri la revizie (nu am 5 ani fara griji), cost estimativ din ce au spus la telefon este 650-660 de lei. Sunt 2 reprezentante in Iasi, Bras Auto si Casa Auto Valea Lupului (fostul Caremil), la ambele au dat aceleasi preturi.

    Comment


    • Legat de 5 ani fara griji: nici eu nu am anexa la contract care specifica asta. Astea fiind spuse am un email cu oferta inainte sa cumpar masina in care specifica acest lucru.

      Am sunt si la VC si mi-au confirmat ca imi apare in contract in anexa..care apart ei o au si eu nu, ca beneficiez de aceasta oferta. Am progamata in luna Iunie revizia, o sa mai revin cu detalii.

      Comment


      • Salut,
        A făcut cineva revizia anul ăsta la Meridian și cam cât l-a costat! În curând fac 1 an(0.9 TCE) de când am cumpărat-o și vroiam să știu cam cât m-ar costa la ei, mai ales că reînnoit Casco+RCA și a costat destul de mult. La Simpotrans Colentina mi-au zis că ar fi în jur de 600 cu piesele lor. De Meridian am tot citit că ar fi scumpi. Aici pe forum nu am găsit nimic despre costul lari!
        Mulțumesc!

        Comment


        • Poti sa suni si sa le ceri un deviz estimativ! Oricum au crescut mult preturile fata de anul trecut.

          Comment


          • @matyred: cat te-a costat CASCO plus asigurarea?

            Comment


            • Originally posted by DannyMC View Post
              Poti sa suni si sa le ceri un deviz estimativ! Oricum au crescut mult preturile fata de anul trecut.
              Am sunat, dar probabil erau în...pauză! )
              Am trimis si mail! Aștept până mâine!

              Originally posted by sebibv View Post
              @matyred: cat te-a costat CASCO plus asigurarea?
              Allianz Full fără franșize( zero), cu asigurarea celor din mașină și nu numai, valabilă inclusiv pe drumurile nepublice, vandalism, asistență rutieră de la ei, mai sunt trecute și alte lucruri pe acolo, plus că mașina este asigurată la o valoare de 39.000 lei( anul trecut era 50000) etc.1300 lei reînnoire, iar RCA 586 lei, tot la ei/ per an.
              Pe site-ul lor este un calculator și-mi ieșea la un FEL de Casco Full in jur de 880 lei, dar avea câteva minusuri- franșiza 0.5%( minim 450 lei), mașina asigurată pentru vreo 33.000 lei, nu era valabilă pe drumurile nepublice( de exemplu o pocnești în curtea de la țară, în parcarea vreunui particular- știu cazuri care au avut de furcă cu asiguratorii din cauza acestui lucru- nu exista vandalism( vine unul și-ți zgârie mașina cu 1 cui).
              Comparativ cu anul trecut Casco a scăzut cu 150 lei.
              Dacă la Meridian este cu mult mai scump decât la Simpotrans Colentina, îi voi alege pe aceștia din urmă. Ideal pentru mine ar fi fost ca ce din Alexandria să aibă program și sâmbăta, mai ales că-mi fiecare weekend ne ducem înspre acolo( avem o casă de vacanță prin zonă)
              Last edited by Matyred; 17 May 2018, 00:15. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Mai am o luna pana la prima revizie si am contractul cu cei "5 ani fara griji".
                Tocmai am vorbit la concesionarul local si am fost informat clar si fara echivoc ca din contract fac parte atat consumabilele cat si manopera. Orice alte eventuale interventii la masina, care nu fac parte din programul lor de intretinere se platesc. De asemenea nu trebuie prezentat contractul, toti cei care au semnat asa ceva se vor regasi in sistem.

                Comment


                • Multumim pentru informatii, asteptam sa ne spui cum au decurs lucrurile.
                  Si eu am sunat din nou la VC, deoarece ei nu binevoiesc sa revina cu raspunsuri, desi promit ca o fac, mi s-a spus ca au primit confirmarea de la RCI, ca pe seria mea de sasiu este un contract valid cu 5 ani fara griji. Eu am solicitat o dovada palpabila a acestui fapt si mi s-a spus ca se cauta solutii in acest sens. Cat de greu poate fi sa trimita un e-mail? Situatia este tinuta intr-o stare de incertitudine, totusi este vorba de 5 ani.

                  Comment


                  • Am făcut și eu programare la Meridian ( de unde am și luat mașina) dar și datorită prețului estimativ un pic peste 500 lei( am ceva reduceri) care este mai mic decât la Simpotrans( 600). Am făcut programare peste 2 săptămânii pentru că nu aveau altă dată care să-mi convină și mie.
                    Last edited by Matyred; 17 May 2018, 12:00.

                    Comment


                    • Revin si eu cu o intrebare, fiind prima masina noua, nemaiavand alta masina inainte de asta, am intrebat la reprezentanta cu ce acte trebuie sa ma prezint si mi s-a raspuns scurt cu actele masinii si cu "mapa aceea albastra care vi s-a dat la primirea masinii". Mapa aceea albastra e defapt cea cu manualele masinii? Am vazut ca la finalul manualului referitor la masina apar cateva foi cu verificarea anticoroziune si revizia anuala.

                      Comment


                      • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                        Mai am o luna pana la prima revizie si am contractul cu cei "5 ani fara griji".
                        Tocmai am vorbit la concesionarul local si am fost informat clar si fara echivoc ca din contract fac parte atat consumabilele cat si manopera. Orice alte eventuale interventii la masina, care nu fac parte din programul lor de intretinere se platesc. De asemenea nu trebuie prezentat contractul, toti cei care au semnat asa ceva se vor regasi in sistem.
                        Ai discutat ceva si despre ulei, adica despre ce marca de ulei folosesc? Alegi tu ce au ei pe stoc, sau cum?

                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Onixer View Post
                          Revin si eu cu o intrebare, fiind prima masina noua, nemaiavand alta masina inainte de asta, am intrebat la reprezentanta cu ce acte trebuie sa ma prezint si mi s-a raspuns scurt cu actele masinii si cu "mapa aceea albastra care vi s-a dat la primirea masinii". Mapa aceea albastra e defapt cea cu manualele masinii? Am vazut ca la finalul manualului referitor la masina apar cateva foi cu verificarea anticoroziune si revizia anuala.
                          Da mapa aia albastră pt că vor trece acolo undeva că sa făcut service-ul și vor pune ștampilă

                          Comment


                          • Mie dealerul mi-a spus ca acea carticica din mapa nu are nicio valoare pentru ca nu se mai foloseste de multisor.
                            Procedura care mi-a fost comunicata ieri este extrem de simpla: dai telefon sau trimiti mail pentru programare, anunti daca ai oferta speciala "5 ani fara griji", ti se comunica pretul estimat pentru revizie, se stabileste data de comun acord.
                            Trebuie sa ai la tine certificatul de inmatriculare si atat. Cu toate ca asa mi s-a spus eu oricum o sa iau la mine absolut toate hartiile, atat in original cat si in copie.

                            Nu am discutat nimic despre ulei, eu nu aleg nimic (nici nu as putea sa ma duc cu uleiul si consumabilele mele pentru ca astfel le-as plati), or sa-mi puna ceea ce stiu ei ca trebuie. Oricum fac (cel putin cat inca mai am masina de la munca) cel mult 8.000 km pe an si astia in proportie de 70-75% extraurban asa ca nu-mi fac probleme 5 ani.
                            Last edited by gabrieln1960; 18 May 2018, 10:17.

                            Comment


                            • Iar nu pricep, pretul estimat tise comunica pentru? ca ai zis ca e totul inclus si asa se intelege si din contract, mai putin becuri,placute... etc.

                              sigpic

                              Comment


                              • Eu am explicat procedura generala. Cine are oferta nu plateste insa probabil ca din considerente contabile va primi o factura ca toata lumea, numai ca totalul de plata va fi zero, conform contractului. Concesionarul trebuie cumva sa scada contravaloarea produselor pe care ei le achizitioneaza pe bani si apoi trebuie sa trimita decontul pentru recuperarea banilor. Oferta nu este a concesionarului ci a Renault Commercial Roumanie. In fond si la urma urmei pe mine nu ma intereseaza absolut deloc cum procedeaza ei intre ei, important este ca nu platesc. Doar din acest motiv am renuntat la discount acum un an.
                                Last edited by gabrieln1960; 18 May 2018, 10:28.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google