Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde ai facut si au avut ei in stoc sau te-ai dus tu cu uleiul?

    Comment


    • GL - IATSA. Cu toate incluse. Manopera si materiale de origine de la ei din stoc. Codurile care au mai fost date aici pe forum.

      Comment


      • Originally posted by t0rquemada View Post
        Dacă ai mașina cumpărată cu "5 ani fără griji"(adică nu te ocupi tu de întreținere) de ce te mai agiți? Sau mai simplu de ce ai cumparat mașina plătind suplimentar "5 ani fără griji" dacă oricum faci cum te taie capul?

        Rezumând:
        1. Mergi pe mâna Dacia.
        2. Mergi pe fișa de întreținere primită pe hârtie care bate mydacia
        Problema este la punctele 1 si 2. Dacia isi face treaba intr-un mod neprofesionist, pe principiul "las ca merge si asa".
        Fisa de intretinere trebuie sa fie clara si personalizata pentru modelul de masina in discutie.
        In cazul lui 0.9TCe nu poti pune 10w40 sau 5W30, pentru ca nu este OK. Service-urile se pare ca nu sunt instruite si Dacia ignora "micul" amanunt legat de certificarea RN710.
        La sfarsitul celor "5 ani fara griji" vei schimba masina, pentru ca intretinerea motorului, deja uzat, nu mai este rentabila economic.

        PS: Nu doar Dacia procedeaza in acest fel. Am experiente negative si cu alte firme in domeniul auto.

        Comment


        • Domnule torquemada, inteleg ca sunteti foarte experimentat in domeniu, probabil lucrati la o reprezentanta. Am tot respectul pentru informatiile pe care le oferiti insa nu trebuie sa ma ofensati prin injurii pe mine sau pe colegii de aici pentru simplu fapt ca ne informam.

          Da am luat 5 ani "fara griji" ca sa nu... am griji. Asta nu inseamna ca merg cu ea, le dau cheile si le las sa puna ulei bunica pe sistemu "lasa ba ca nu plateste el". Ba da... am platit reviziile alea, nu sunt moka ca nu lucreaza mama la Dacia in Pitesti. In momentul in care din surse oficiale se primesc informatii TOTAL DIFERITE in ceea ce priveste intretinerea acestui motor, este normal sa apara alte intrebari si incertitudini.

          Insa am inteles ca trebuie Elf RN Teck 5w40 cu norma RN0710. Si daca au doar dacia oil e ok? Exista si Dacia oil cu aceste specificatii?

          De-asemenea constat inclusiv din ce scrieti dvs ca se bat cap in cap informatiile. Dialogys (care presepun ca este programul unde introduceti seria de caroseria si va genereaza toate informatiile) spune ca trebuiesc 4,2 L tinand cont (tot din ce ati scris dvs) ca nivelul maxim la josa este atins la 4,1 L ceea ce mi se pare o eroare grava din partea lor. Sa pui ulei peste nivelul maxim NU este ok oricum o dai oricum o intorci. Apoi documentatia spune 4,1 L adica fix la maxim. Consider ca cel mai ok este cu 4 L ca sa fie sub joja si sa aiba loc sa faca presiune.

          Comment


          • Originally posted by Maskatu View Post
            Consider ca cel mai ok este cu 4 L ca sa fie sub joja si sa aiba loc sa faca presiune.
            Nu te supara, stimate coleg dar, la ce nivel de cunostinte tehnice afisezi, ai luat o decizie inteleapta alegand programul "Dacia intretinere gratuita pe 5 ani" . Lasa-i pe cei din reprezentante sa-si faca treaba, nu te mai implica, sa nu strici mai mult. No offence.

            Comment


            • Dacia oil am gasit doar 5w30 care e a5/b5, nu 5w40. Mai e si 10w40 care e a3/b4.

              Comment


              • Cei care aveti oferta celor "5 ani" nu trebuie sa va faceti griji ca o sa va puna ulei peste nivelul maxim de pe joja. O sa va puna fix 4 litri si o sa aveti nivelul cam la 5 mm sub maxim dar informatia asta a fost deja oferita. Eu doar pot confirma ca asa este. La ceilalti o sa se factureze 5 litri, o sa se puna 4,1 in motor si restul o sa-l luati acasa.

                Comment


                • Originally posted by Maskatu View Post
                  Consider ca cel mai ok este cu 4 L ca sa fie sub joja si sa aiba loc sa faca presiune.
                  eu zic sa mergi pe mana celor de la reprezentanta, prostia spusa mai sus arata exact nivelul tau de cunostinte tehnice, adica 0 .

                  Comment


                  • Puteai sa-i spui frumos ca uleiul nu face presiune

                    Comment


                    • Face presiune, dar nu in baie!

                      Comment


                      • Din ce știu eu, face presiune în turbo. Dacă este prea mult ulei, exista riscul sa ajungă în catalizator sau DPF dacă are.

                        Comment


                        • Originally posted by Maskatu View Post
                          Domnule torquemada, inteleg ca sunteti foarte experimentat in domeniu, probabil lucrati la o reprezentanta. Am tot respectul pentru informatiile pe care le oferiti insa nu trebuie sa ma ofensati prin injurii pe mine sau pe colegii de aici pentru simplu fapt ca ne informam.

                          Da am luat 5 ani "fara griji" ca sa nu... am griji. Asta nu inseamna ca merg cu ea, le dau cheile si le las sa puna ulei bunica pe sistemu "lasa ba ca nu plateste el". Ba da... am platit reviziile alea, nu sunt moka ca nu lucreaza mama la Dacia in Pitesti. In momentul in care din surse oficiale se primesc informatii TOTAL DIFERITE in ceea ce priveste intretinerea acestui motor, este normal sa apara alte intrebari si incertitudini.

                          Insa am inteles ca trebuie Elf RN Teck 5w40 cu norma RN0710. Si daca au doar dacia oil e ok? Exista si Dacia oil cu aceste specificatii?

                          De-asemenea constat inclusiv din ce scrieti dvs ca se bat cap in cap informatiile. Dialogys (care presepun ca este programul unde introduceti seria de caroseria si va genereaza toate informatiile) spune ca trebuiesc 4,2 L tinand cont (tot din ce ati scris dvs) ca nivelul maxim la josa este atins la 4,1 L ceea ce mi se pare o eroare grava din partea lor. Sa pui ulei peste nivelul maxim NU este ok oricum o dai oricum o intorci. Apoi documentatia spune 4,1 L adica fix la maxim. Consider ca cel mai ok este cu 4 L ca sa fie sub joja si sa aiba loc sa faca presiune.
                          Exprimarea e la modul general, dacă te simți vizat e problema ta.

                          Pentru a n a oară rescriu:
                          Dacia Oil nu are 5w40(RN0710) ci doar 5w30(RN0700), adică exact uleiul de primă umplere. Dacia Oil e ok pentru 1 an și mai puțin de 10000km în condiții de mers normal, altfel pățesti ca stoicanu*
                          Elf are RN(renault)-Tech 5w40
                          Dacă vrei poți pune 0w60 atât timp cât respectă RN0710

                          4L, 4,1L sau 4,2L
                          Nivelul minim de ulei = maxim de pe jojă -5mm, tot conform dialogys

                          Ce întelegi prin fără griji? Că eu înteleg că repară Dacia tot ce(se) strică pe perioada de 5 ani, de aia am dat niște bani să nu-mi bat capul


                          *Dacia oil, la 20000km x4 + 105CP = patine varză = lanț schimbat - de aici și semnătura mea
                          Attached Files
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Ok super. Si acum va intreb, daca in fisa scrie Dacia Oil, si spuneti ca este ok doar pana la prima revizie, ei ce vor pune? Tot 5w30, nu? Ca alt Dacia Oil nu au...

                            PS un link catre ce a patit acest domn stoican?

                            Comment


                            • Si mie la revizia de 1 an au vrut sa imi puna Dacia Oil 5w30. Le-am aratat fisa de intretinere in care scrie 5w40, iar seful de la service a cam ridicat din sprancene. La cererea mea mi-au pus Elf 5w40

                              Comment


                              • 10w40 Dacia Oil Plus
                                5w40 Elf
                                0w40 ?
                                @torquemada: De ce se pune din fabrica 5w30? Este cumva un ulei pentru rodaj sau pur si simplu doar pentru ca este Dacia Oil?




                                20190520_202240.jpg
                                Last edited by gabrieln1960; 22 May 2019, 16:05.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google