Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bogdan_cr View Post
    Sigur, ai banu' pe tine dai la service, e mai comod asa... Dar poate unora le place sa se " chinuie " la masina personala , nu ?

    P.S. uite prin portbagaj n-am incercat, bine ca mi-ai dat o idee..
    Un medic ginecolog iese la pensie şi se hotărăşte să se dedice pasiunii lui de o viaţă: mecanica auto. Drept pentru care se înscrie la un curs, iar la final, la examenul de absolvire, susţine o probă practică. La afişarea rezultatelor este foarte surprins să constate că este primul pe listă, cu 110% . Bucuros, îl caută pe profesor pentru a-i mulţumi.

    - Domnule profesor, ţin să vă mulţumesc pentru ce m-aţi învăţat, dar vă rog să-mi spuneţi de ce un procentaj atât de mare?

    - Stimate domn, v-am dat 100% pentru că a-ţi depanat motorul şi încă 10% pentru că sunteţi prima persoană din lume care a reuşit să facă acest lucru prin ţeava de eşapament!
    Scuze stimati colegi,poate sunt off-topic,dar nu m-am putut abtine.

    Comment


    • Originally posted by t0rquemada View Post
      Da, la Autocobalcescu splai.(cine știe, o fi unicul din rețeaua Dacia care știe să folosească o chei dinamometrică)
      Da torque, de acord cu tine, in Bucuresti da, total de acord, dar pe aici pe la noi pe la tara, nu exista asa ceva, mecanici facuti din soferi, recalificati la locul de munca asa cum ziceam.
      Lica-manivela li se zice popular...

      Plus ca in Bucuresti si astia de Dacia aspira si ei sa ajunga intr-o zi mecanici pe la nemtarii, servisuri adevarate ( Mertz, BMW ...) care scolesc mecanicii prin Germania ( unii dintre ei ) Acolo nu mai merge " la mina " ...Asa ca au de ce sa invete meserie.

      Comment


      • Din pacate nici aia nu mai sunt mecanici... Ei stiu doar sa citeasca erori, si sa inlocuiasca piese complete, nu stiu sa repare, sa desfaca, sa schimbe subansamble...

        Eu inca am mecanic care da altelnatorul jos, il desface, il curata, il greseaza, electromotorului ii inlocuiescte carbunii, greseaza parghii...etc... Ala e mecanic.
        Last edited by vasile.23; 3 December 2014, 18:40.

        Comment


        • Cea ce spui tu e un service de cartier ca sa zic asa.
          Nu ai sa vezi nici o reprezentantza ca repara un alternartor , electromotor sau caseta de directie.
          Acestea sunt piese de schimb.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          sigpic

          Comment


          • ...ai dreptate "stoicanu" , la reprezentante asa se intampla , chestie de "marketing"
            ...nu mi se pare normal ca pentru un rulment sau o perie sa inlocuiesti un subansamblu
            ...dupa o "munca de lamurire" intensa am reusit sa conving "meseriasul" de la o reprezentanta "X" ca se pot inlocui bucsele trapez fara sa fie nevoit sa inlocuiasca si trapezul
            ...sant situatii in care totusi se poate.

            Comment


            • Revizie 1 an

              Revizia de un an la Simpotrans.
              Attached Files

              Comment


              • O remarca doresc a face; piesele, (inclusiv uleiul) sunt mai scumpe cu ~25% fata de pretul pietei. Astea sunt reprezentantele; fara exceptie.
                Last edited by IancuMIC; 11 December 2014, 10:46.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • 273 lei-5 litri de Dacia Oil? Bine ca-i ofera totusi un 15% discount si ajunge la 230.

                  Bate la fund orice Mobil1 0w40, pe care-l poti gasi la ~40 lei/litru.
                  Sa citeasca si aia de incercau sa ma convinga de faptul ca pretul uleiului in reprezentanta e fix ca la aftermarket.

                  Per total, avand in vedere ca e dci, posesorul se poate considera multumit, avand in vedere ca altii platesc atata la 0.9tce.
                  Last edited by mr.K; 11 December 2014, 10:33.

                  Comment


                  • Sunt multumit din simplul motiv ca la alte reprezentante mi s-a dat un pret si cu 200 de lei mai mare fata de pretul initial (fara reducerea de 15%).
                    Dar asa cum s-a mai spus... preturi de reprezentanta.

                    Comment


                    • Preţul per total este bun, ce mă surprinde sunt preţurile în continuare exagerat de mari la tot ce înseamnă filtre (ulei, aer, habitaclu), mai puţin cartuşul de la filtrul de motorină.

                      Comment


                      • @ampt: daca au crescut fiabilitatea masinilor de nu mai crapa nimic la ele timp de 10 ani, trebuie si ei sa isi scoata parleala macar prin consumabile )))
                        redevenind serios, mie personal la 11 mii de km masina merge bine, sau normal cum ar trebui sa mearga, exceptand sunetul de frecus care apare o data la 100 de schimbari de viteza la franare de motor. Dar ca si "feeling" de constructie, dci-ul vechi parea mult mult mult mai inchegat si mai solid. Ca minus as mai putea pune si stratul de lac extrem de zgariabil si de sensibil.
                        Sa vedem cum tine in timp ca citesc pe aici la altii niste probleme de te sperii sa mai iei masina noua
                        Last edited by pilifida; 11 December 2014, 11:25.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Ampt View Post
                          Preţul per total este bun, ce mă surprinde sunt preţurile în continuare exagerat de mari la tot ce înseamnă filtre (ulei, aer, habitaclu), mai puţin cartuşul de la filtrul de motorină.
                          Ai tendinta sa compari cu pretul platit pe filtrul de motorina clasic. Cat sa coste doar cartusul? O ma fi si din element filtrant de proasta calitate...

                          Comment


                          • @mr.K: Ai şi tu dreptate, la urma urmei este doar un simplu cartuş, fără carcasa exterioară. S-ar putea ca profitul pentru ei la acest cartuş, să fie mult mai mare decât ce câştigau înainte la filtrul propriu-zis...
                            Dibăcie, nu alta!

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              O remarca doresc a face; piesele, (inclusiv uleiul) sunt mai scumpe cu ~25% fata de pretul pietei. Astea sunt reprezentantele; fara exceptie.
                              Exceptie, la filaret socramiu a luat 5W40 elf cu 35 de lei la revizie.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • La bidon de 5 litri?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google