Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • povesti am tot auzit, dar de vazut ceva dubios vreodata prin vreun service la vreo revizie nu prea.
    nu stiu ce sa zic. e clar ca fum fara foc nu iese si ca din 10-20 de povesti una o fi adevarata si restul inchipuite. nici macar la schimbul de ulei unde auzisem ca se fura in draci nu am vazut sa se faca vreo manevra. nici la masina mea si nici la altele care erau prin service.
    in schimb intamplare de-a unei cunostinte intr-un service de la colt de strada care s-a dus sa schimbe contactul si peste 3 zile cand a avut nevoie nu au mai mers stergatoarele. cand a cautat-o la altcineva ce are, a gasit mufa scoasa. rea intentie sa vina inapoi in service pentru niste "reparatie" fictiva sau uitare de moment.... nu stiu, nu decretez nimic.

    Comment


    • Un sfat, va rog!

      Pentru un sandero 0,9 TCe, a doua revizie, am doua optiuni:
      1) sa merg maine sa fac revizia (a 2-a) pentru suma de 510 de lei (inclusiv filtru de habitaclu pe care nu l-am schimbat la prima revizie) - pret conform promotiei actuale cu 25% reducere + 10% reducere pentru cupon de pe dacia myline;
      2) sa astept inca doua luni pana expira actuala revizie si sa platesc 650 de lei (fara reduceri)
      Ce parere aveti? Multumesc!

      Comment


      • Depinde ce iti doresti sa economisesti mai mult, timp sau bani.

        Comment


        • @shutulica: Automat și revizia 3 o vei face cu 2 luni mai devreme(1an sau 20000Km).
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Originally posted by shutulica View Post
            Pentru un sandero 0,9 TCe, a doua revizie, am doua optiuni:
            1) sa merg maine sa fac revizia (a 2-a) pentru suma de 510 de lei (inclusiv filtru de habitaclu pe care nu l-am schimbat la prima revizie) - pret conform promotiei actuale cu 25% reducere + 10% reducere pentru cupon de pe dacia myline;
            2) sa astept inca doua luni pana expira actuala revizie si sa platesc 650 de lei (fara reduceri)
            Ce parere aveti? Multumesc!
            Asteapta, daca la fiecare an tot te uiti dupa promotii si poate de fiecare data ai pierde 2 luni, in 6 ani pierzi 1 an aiurea.)

            Comment


            • Originally posted by pippen View Post
              ... pierzi 1 an aiurea.)
              Tu îl pierzi, maşina însă îl câştigă.

              Comment


              • Depinde si cati km ai de la prima revizie, shutulica
                De aproape 2 ani nu ai schimbat filtrul de habitaclu?

                Comment


                • E a doua revizie, masina a fost luata de noua, are doar 15600 km, dintre care cam 5000 estimez ca au fost facuti extraurban.
                  La prima revizie nu am schimbat filtrul de habitaclu. (Inca miroase a plastic nou in ea )

                  Comment


                  • Ok, acum inteleg de ce nu ai schimbat filtrul de habitaclu in acesti 2 ani, ai facut putini km, foarte corect
                    Nu au zis nimic baietii de la service la prima revizie, cum ca ar fi obligatoriu, nu?

                    Comment


                    • Gata, am facut revizia, impresia generala f buna, baietii sau miscat exemplar, respect maxim fata de client (sper ca nu tel. la VC a provocat asta). Descriu etapele:
                      - se completeaza un ordin de reparatie cu toate problemele semnalate si materialele pt revizie cerute.
                      - la sfarsitul reviziei se completeaza in manualul de utilizare la rubrica respectiva
                      - se elibereaza un certificat de control
                      - factura
                      Attached Files
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Filtru de aer - pret piesa - 81 de lei? , pret manopera 73 de lei ?
                        Filtru de ulei - pret 57 ? + alti 73 de lei pentru golire ulei si schimbare filtru / umplere cu ulei ?

                        Eu aceste piese (exact aceste piese) le luam de pe un site :
                        filtru de aer origine = 40 lei
                        filtru de ulei = 25 de lei

                        Iar cu manopera ti-a luat enorm de mult pentru niste lucruri care se schimba extrem de usor..
                        70 de lei manopera inlocuite filtru ?? bataie de joc , pai filtrul ala de aer il schimb in mai putin de 1 minut.
                        S-au miscat exemplar si te-au stors de bani ! dar daca ai garantie esti cumva obligat sa te duci la ei.Niste nenorociti !


                        Last edited by prometheus; 24 April 2015, 11:29.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Originally posted by prometheus View Post
                          Filtru de aer - pret piesa - 81 de lei? , pret manopera 73 de lei ?
                          Filtru de ulei - pret 57 ? + alti 73 de lei pentru golire ulei si schimbare filtru / umplere cu ulei ?

                          Eu aceste piese (exact aceste piese) le luam de pe un site :
                          filtru de aer origine = 40 lei
                          filtru de ulei = 25 de lei

                          Iar cu manopera ti-a luat enorm de mult pentru niste lucruri care se schimba extrem de usor..
                          70 de lei manopera inlocuite filtru ?? bataie de joc , pai filtrul ala de aer il schimb in mai putin de 1 minut.


                          https://www.piesenet.ro/Dacia_Logan_...n-1.2-16-Valve
                          De acord !
                          Oti, in locul tau as mai da 7 mailuri si 20 de telefoane la VC si as reclarama service'ul la toate institutiile posibile ale statului si i-as da si-n judecata, asta dupa ce m-as duce sa ma isterizez la ei in service unpic !
                          Actiune !!!

                          Comment


                          • Originally posted by prometheus View Post
                            Filtru de aer - pret piesa - 81 de lei? , pret manopera 73 de lei ?
                            Filtru de ulei - pret 57 ? + alti 73 de lei pentru golire ulei si schimbare filtru / umplere cu ulei ?
                            E 73,16 lei ora de manopera.

                            Pretul pieselor este, cum e la orice reprezentanta, foarte mare, comparativ cu ce gasesti la magazin.
                            Last edited by Crs. Sandel; 24 April 2015, 11:37.

                            Comment


                            • Daca acei 73 de lei reprezinta ora de manopera atunci acea "ora" ar trebui sa fie pentru un schimb de distributie si nu pentru o revizie de schimbat filtre si ulei.E bataie de joc !!
                              Last edited by prometheus; 24 April 2015, 11:50.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • @prometeus
                                Golire ulei si filtru de aer a fost 27,4 ron, fiindca a avut reducere si timpul a fost fractionat.
                                Iar filtru de aer a fost tot asa putin, 14,6 ron.
                                Manopera totala la revizie este 1,6 ore tehnologice, tinand cont ca nu a avut filtru de habitaclu, la el este 1,5 ore tehnologice.
                                Pretul reviziei este unul bun, in conditiile in care Cristi a dat pe ulei (dacia oil 5w30 si filtru ulei, cam 330 ron).
                                Observ ca uleiul in Moldova este mai scump cu 50% fata de sud, probabil distanta mai mare fata de Franta


                                @oti, ai reclamat si probleme de rugina la chedere si craparea masticului?
                                Last edited by aris86; 24 April 2015, 12:12.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google