Logan2 Fara Ac La 5200 Euro, Merita?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan2 Fara Ac La 5200 Euro, Merita?

    Salut!

    Ca masina de incepator, merita noul logan la 5200 euro prin programul rabla?

    Voucherul o sa coste si el, deci "pretul" final va fi in jur de 6000.

    Nu ma pricep de loc la masini si nici nu as vrea sa invat mecanica de nevoie, asa ca ideea unei masini noi imi surade din punctul asta de vedere.

    Dar faptul ca nu are ac in 2013... nu stiu ce sa zic sincer.

    Am tot cautat alternative la aerul conditionat dar cel mai probabil nu exista nimic care sa se compare.

    Si dupa cum stiti, ca sa cumperi un logan cu ac, trebuie sa treci la clasa de echipare urmatoare, asa ca practic ai plati 1693 euro in plus pentru a avea un logan cu ac.

    Intrebarile mele ar fi:

    1) Voi v-ati lua ca incepator un logan fara ac?

    2) Daca nu, ce alternative mi-ati recomanda (masini noi la pretul asta nu cred ca mai exista, asa ca am ajunge in zona sh-urilor)?

    3) Se poate monta ac ulterior pe loganul ACCES?

    4) Daca da, se pierde garantia?

    5) Exista alternative rezonabile (care sa se apropie cat de cat de efectul aerului conditionat) la aerul conditionat? Din cate am cautat eu (exista si un topic despre asta aici pe forum), raspunsul pare sa cam fie nu.

  • #2
    eu ti-s recomanda sa iei cel mai ieftin cu ac, nu cred ca-i asa mare diferenta. fara servodirectie sau geamuri electrice traiesti, dar fara ac nu te vad prea ok vara.

    Comment


    • #3
      Din pacate, cel mai ieftin logan (tot cu motorizare 1.2) cu ac ar costa cu 1693 euro in plus.

      O solutie ar fi instalarea aerului conditionat ulterior, din cate am citit ar ajunge 700-800 euro pentru asta dar nu stiu daca se poate instala ac la nivelul de echipare ACCES.
      Last edited by 77sky; 28 May 2013, 10:45.

      Comment


      • #4
        Momentan nu cred ca se monteaza ac ulterior pe logan 2.

        Comment


        • #5
          un logan sh ph2 sau un ph1 prestige sau laureate nu te coafeaza?cu 4-5 mii euro iei un prestige chiar.sau poti sa gasesti loganuri care mai au garantie ceva vreme.in afara de motor diesel pa care nu il recomand celelalte motoare par ok si nu o sa ai batai de cap.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • #6
            din ce am mai citit pe aici e un efort mai mare pt variantele chele... 7-800 de euro e un vis frumos... mai pune zic eu vreo 4-5 sute...
            cel mai bine fa un efort si ia-l cu ac decat sa iti para rau dupa aia, asta daca tot esti hotarat la logan nou.

            Comment


            • #7
              1) Nu, nu mi-as lua logan fara A/C.
              2) Masini relativ noi exista, de ex un logan ph2 din 2012 care mai are garantie inca 2 ani, putini km, la banii tai cred ca gasesti....Si este cu o varianta de echipare superioara.
              Sau daca te hotarasti pe Sh eu as merge pe asta: http://www.autovit.ro/kia-cee-d-C25495283.html

              3) Se poate monta ulterior...
              4) Se pierde garantia in cazul in care se face montajul altundeva inafara reprezentantelor DACIA din tara.

              Daca poti sa strangi 1000 de euro pentru montarea after-market a A/C-ului , eu zic ca mai poti strange si restul de bani sa iei varianta urmatoare cu A/C.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Fara AC nu cumpara.
                2) Daca nu, ce alternative mi-ati recomanda (masini noi la pretul asta nu cred ca mai exista, asa ca am ajunge in zona sh-urilor)?
                Daca nu dispui acum de diferenta, eu zic sa astepti daca poti, un an. Si Logan 2 sh si cu AC va aparea pe piata.

                Comment


                • #9
                  sa nu cumperi fara aer conditionat si sa pui dupa ca mai mult tragi....daca vrei masina noua mai asteapta putin strange banii si cumpara macar cu aer conditionat
                  sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                  Comment


                  • #10
                    Intreaba in reteaua Dacia daca mai au modelul vechi pe stoc. S-ar putea sa mai aiba la un pret asemnanator si cu AC. Nu mi se pare ok sa iei o masina noua in ziua de azi fara AC.

                    Comment


                    • #11
                      Important este daca vrei neaparat cu AC.Personal cred ca se merita cu AC.E bun si vara si iarna ,la nevoie.

                      Comment


                      • #12
                        1) Voi v-ati lua ca incepator un logan fara ac?
                        Eu am luat şi acum regret. Dar nu e un capăt de lume. Doar 2 luni pe an ai avea nevoie de el (iulie şi august).

                        2) Daca nu, ce alternative mi-ati recomanda (masini noi la pretul asta nu cred ca mai exista, asa ca am ajunge in zona sh-urilor)?
                        La 6000 ai multe alternaitve SH. Eu as prefera un Citroen C4 de maxim 3-4 ani.

                        3) Se poate monta ac ulterior pe loganul ACCES?
                        Da, dar costurile sunt mai mult mai mari decât dacă ai lua unul gata montat. Plus ai pierde garanţia şi nu în ultimul rând bani mai mulţi pentru aşa ceva nu vei mai avea niciodată pentru că întotdeauna apare ceva.

                        4) Daca da, se pierde garantia?
                        Of course.

                        5) Exista alternative rezonabile (care sa se apropie cat de cat de efectul aerului conditionat) la aerul conditionat? Din cate am cautat eu (exista si un topic despre asta aici pe forum), raspunsul pare sa cam fie nu.
                        Nu cunosc detalii, dar consider că sunt de departe nişte soluţii fără rezultat scontat.
                        Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          noidea, daca mergi mult extraurban nu lua masina fara A/C dar daca balanta inclina mai mult pe urban atunci eu zic ca merge si fara - spun asta deoarece eu nu folosesc mai deloc A/C-ul in oras deoarece nu-mi place cum trage motorul cu A/C-ul "cuplat" si am 1,4 care, chiar daca are aceeasi putere cu 1,2 16V, e o idee mai fasnet - este doar parerea mea dar totusi tine cont ca si valoarea de revanzare va scadea vertiginos daca nu ai in dotare A/C.

                          PS
                          Vezi ca pe forum e o regula in ceea ce priveste "locatia" .

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by noidea View Post
                            Din pacate, cel mai ieftin logan (tot cu motorizare 1.2) cu ac ar costa cu 1693 euro in plus.

                            O solutie ar fi instalarea aerului conditionat ulterior, din cate am citit ar ajunge 700-800 euro ..........................
                            Cum dracu sa coste un AC manual 1700 Euro?
                            Incredibil cata nesimtire.

                            Varianta cu montatul after market nu e ok. Iei masina noua sa o faci bucati, nu suna bine.

                            Comment


                            • #15
                              si mie imi pare rau ca nu mi-am luat cu AC!
                              @Octavian: cel mai ieftin logan 2(motor 1.2) costa 6690E. cel mai ieftin logan2(motor 1.2) cu AC costa 8380E(ambiance cu AC). de aici diferenta de 1690E.

                              @noidea: ia-ti cu AC!!! nu conteaza ca esti incepator sau avansat! dar alea 2-3luni pe an te plimbi fara transpiratie!
                              nu as folosi AC-ul decat vara! in rest doar ventilatia!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google