Sfat Achizitonare Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Si eu vreau noul Logan dar sunt foarte indecis....intre MCV vs Prestige si benzina vs diesel. Mie mi-e cam groaza de 0.9 ca vreau sa ma tina masina 10-12 ani si motorasul ala nush cat de fiabil e pentru asa o perioada. O sa o folosesc mai mult in oras si cel mai probabil max 10.000 km/an in cel mai bun caz. Momentan conduc Loganul din 2009 de 1.6 8v al parintilor si mi se pare ff ok in comparatie cu o fosta masina de servici, un Opel astra clasic din 2008 cu motor de 1.6 16v....oricand as alege Loganul.

    Comment


    • #47
      Azi am luat: 1,2, Ambiance cu vopsea metalizata si AC, pret 8030 euro ( 8830 euro - 800 euro reducere la promotie de fidelizare ca mai am un logan in familie)

      Comment


      • #48
        S-o stapanesti sanatos!

        Intreb si eu ca un nestiutor: nu era mai bine sa fi luat Laureate direct, decat sa platesti optiunea de AC pe Ambiance?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #49
          Sa o folosesti sanatos! Is curios de o chestie: pe site la dacia momentan sunt disponibile cam putine culori de vopsea si unele au si disparut fata de vechea generatie. Am vazut prin oras ceva Logan-uri vopsite in cafeniu deschis, coloare care nu apare pe site. Ce se intampla? Ajungem ca la inceputurile firmei Ford cu modelul T?

          Comment


          • #50
            Originally posted by vitriol View Post

            Intreb si eu ca un nestiutor: nu era mai bine sa fi luat Laureate direct, decat sa platesti optiunea de AC pe Ambiance?
            Putea chiar sa isi ia Prestige. E 9300 euro din care se scad 1000 euro daca mai ai un Logan in familie.

            Originally posted by agp626 View Post
            Azi am luat: 1,2, Ambiance cu vopsea metalizata si AC, pret 8030 euro ( 8830 euro - 800 euro reducere la promotie de fidelizare ca mai am un logan in familie)
            Sa o stapanesti sanatos!
            Last edited by Crs. Sandel; 24 February 2016, 23:14. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #51
              Am luat Ambiance cu AC pentru ca nu m-au interesat alte dotari de la Laureat sau Prestige (gen cotiera 100 euro, geamuri electrice spate, navi , tapiserie, jenti, retovizoare electrice sau cu semnalizare incorporata, etc). Am studiat problema, practic diferentele dintre modele sunt date doar de dotarile standard, daca doresti platesti ce vrei in plus si configurezi la ce model doresti. (asa am iesit cam cu 300 euro mai ieftin la dotarile care nu ma intereseaza)
              Atentie ca pretul de pe site este la culoarea alb sau blue nemetalizate, pentru cea metalizata este 290 euro in plus.
              Ady_Dragan are dreptate, eu am ales culoarea Beige Cendre care nu apare pe configuratorul de pe site.
              Multumesc de urari, o zi buna va doresc

              Comment


              • #52
                Originally posted by ady_dragan View Post
                Si eu vreau noul Logan dar sunt foarte indecis....intre MCV vs Prestige si benzina vs diesel. Mie mi-e cam groaza de 0.9 ca vreau sa ma tina masina 10-12 ani si motorasul ala nush cat de fiabil e pentru asa o perioada. O sa o folosesc mai mult in oras si cel mai probabil max 10.000 km/an in cel mai bun caz. Momentan conduc Loganul din 2009 de 1.6 8v al parintilor si mi se pare ff ok in comparatie cu o fosta masina de servici, un Opel astra clasic din 2008 cu motor de 1.6 16v....oricand as alege Loganul.
                Prestige 1.2 ptr ce ai descris tu, nu mai sta pe ganduri

                Comment


                • #53
                  Originally posted by vitriol View Post
                  S-o stapanesti sanatos!

                  Intreb si eu ca un nestiutor: nu era mai bine sa fi luat Laureate direct, decat sa platesti optiunea de AC pe Ambiance?
                  si eu zic ca era mai bine; dar stii cum se spune: gusturile nu se discuta...se comenteaza doar

                  eu am "piticii mei": daca nu exista versiune ambiance + ac, cu siguranta cumpara direct laureate - nu cred ca renunta la Dacia si lua alta marca

                  iar pe de alta parte aceasta diversitate de variante nu are cum sa nu ridice putin pretul de productie

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by agp626 View Post
                    Am luat Ambiance cu AC pentru ca nu m-au interesat alte dotari de la Laureat sau Prestige (gen cotiera 100 euro, geamuri electrice spate, navi , tapiserie, jenti, retovizoare electrice sau cu semnalizare incorporata, etc)
                    @agp626: Nu ai computer de bord și nici temperatură exterioară.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by ady_dragan View Post
                      Si eu vreau noul Logan dar sunt foarte indecis....intre MCV vs Prestige si benzina vs diesel. Mie mi-e cam groaza de 0.9 ca vreau sa ma tina masina 10-12 ani si motorasul ala nush cat de fiabil e pentru asa o perioada. O sa o folosesc mai mult in oras si cel mai probabil max 10.000 km/an in cel mai bun caz. Momentan conduc Loganul din 2009 de 1.6 8v al parintilor si mi se pare ff ok in comparatie cu o fosta masina de servici, un Opel astra clasic din 2008 cu motor de 1.6 16v....oricand as alege Loganul.
                      La rulaj de max. 10000km/an preponderent urban alegerea logica e benzina. Sfatul meu este sa alegi motorul 0.9 TCE. Dotarile in plus de la Prestige, in afara de clima, sunt fitze. Se pot deschide geamurile si din butonul de pe consola centrala, motorizarea mai buna conteaza mai mult dupa parerea mea, mai ales daca alegi MCV-ul care e putin mai greu. Oricum o sa ai garantie 3-4 ani la masina, dar nu am auzit sa aiba cineva probleme cu acest motor

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by ady_dragan View Post
                        Si eu vreau noul Logan dar sunt foarte indecis....intre MCV vs Prestige si benzina vs diesel. Mie mi-e cam groaza de 0.9 ca vreau sa ma tina masina 10-12 ani si motorasul ala nush cat de fiabil e pentru asa o perioada. O sa o folosesc mai mult in oras si cel mai probabil max 10.000 km/an in cel mai bun caz. Momentan conduc Loganul din 2009 de 1.6 8v al parintilor si mi se pare ff ok in comparatie cu o fosta masina de servici, un Opel astra clasic din 2008 cu motor de 1.6 16v....oricand as alege Loganul.
                        Pentru trafic preponderent urban si un rulaj de maxim 10.000 Km/an consider ca motorul Otto este cea mai potrivita alegere. Eu as achizitiona varianta de 1.2 l pentru ca este un motor mai simplu si mai ieftin. Pe mine performantele dinamice nu ma intereseaza. Referitor la caroserie eu inclin spre sedan dar evident este o alegere subiectiva. Laureate mi se pare un nivel de echipare "corect". Este cea mai vanduta varianta si pe termen lung e de preferat sa ai un model care a fost produs intr-un numar cat mai mare de exemplare. La Prestige imi plac climatizarea automata si semnalizatoarele din oglinzile exterioare; nu imi plac jantele din tabla stilizate si anvelopele cu talie joasa.

                        Comment


                        • #57
                          @torqemada
                          cand am dat exemple de dotari gen:cotiera, geamuri electrice, navi, etc, ma refeream la cele cu o oarecare utilitate, nu la computer bord sau temperatura exterioara care pentru mine sunt egal zero.

                          Comment


                          • #58
                            Cotiera, navigatia sunt dotari optionale, chiar si la Prestige

                            Ma gandesc ca in locul culorii beige cendre, puteai alege alb si astfel luai Prestige. Nu cred ca exista cineva care nu ar vrea asa ceva (clima automata) pe masina, chiar si pe 1.2. Dar orice discutie este inutila, achizitia este facuta.

                            Sa folosesti masina cu placere!

                            Comment


                            • #59
                              Aceeasi dilema o am si eu,adica prestige 1,2 sau laureate0,9tce.Inclin mai mult spre prestige deoarece,din punctul meu de vedere,nu este doar clima mai sunt faruri dublu optice,semnalizari,grila centrala si lumini ceasuri,intradevar niste floricele dar sunt de efect.

                              Trimis de pe al meu P5_Energy folosind Tapatalk

                              Comment


                              • #60
                                Dar motorul nu conteaza? Poate sa aiba motor de smart, dar sa aiba cat mai multe brizbriz-uri?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google