Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    In calitate de incepator in ale mecanicii auto, adresez doua intrebari.
    Am gasit furtunul de admisie aer motor sarit, a influentat cumva functionarea motororului, este necesar schimbarea de urgenta a filtrului de aer? Banuiesc ca a sarit cand am fost la munte, in week-end-ul trecut, datorita vibratiilor sau saptamana aceasta (ieri, miercuri prin oras). Inainte sa plec la munte am controlat masina si parea in regula.
    Cea de a doua intrebare se refera la pata de ulei? Care ar putea fi cauza. Multumesc anticipat!
    Acel furtun nu iese asa usor de acolo,cred ca cineva a uitat sa-l bage la loc.

    Comment


    • Aceea pata de ulei sa nu fie cauzata de burduful care pleaca direct din cutie si are rol de a tine ulei in cutie. Sa nu se fi deteriorat si sa scape pe acolo ceva ulei. Trebuie verificat urgent sa nu fie o pierdere importanta pentru ca poti sparge cutia!

      Comment


      • Multumesc de informatii. O sa apelez la garantie pentru rugina si acea pata de ulei.

        Comment


        • Originally posted by plasStik3 View Post
          Aceea pata de ulei sa nu fie cauzata de burduful care pleaca direct din cutie si are rol de a tine ulei in cutie. Sa nu se fi deteriorat si sa scape pe acolo ceva ulei. Trebuie verificat urgent sa nu fie o pierdere importanta pentru ca poti sparge cutia!
          Dar, daca ar scapa ulei, nu s-ar vedea sub masina pete de ulei?

          Comment


          • burduful nu tine uleiul, are rol de protectie, sa nu ajunga praful, mizeria, la partile mobile, uleiul ce se vede poate sa provine din multe locuri, inclusiv cutia, sper sa fie o cauza minora, accidentala, analizati toate situatiile (prelingere pe furtune, conducte, picurare, etc), poate nu este ulei, ati atins cu mana, mirositi? apelati la toate simturile...
            ups ....mi-am adus aminte cand a facut sch de ulei la revizie.....acolo este zona filtrului de ulei..... da jos roata si uita-te pe directia lui trebuie sa se vada mai bine de unde apare uleiul......am gresit, acum am obs ca este partea stanga......alte lichide nu au cum sa fie decat din cutie.....

            piesa care tine uleiul se numeste simering........
            Last edited by Oti; 24 May 2015, 12:45. Reason: Automerged Doublepost
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Nu ma apuc sa desfac roata, sa vad pe unde vine uleiul. Este treaba mecanicilor din reprezentanta. O sa ma duc si o stau pe capul lor. Are garantie, se va gasi o solutie de remediere.

              Comment


              • Originally posted by Oti View Post
                burduful nu tine uleiul, are rol de protectie, sa nu ajunga praful, mizeria, la partile mobile, uleiul ce se vede poate sa provine din multe locuri, inclusiv cutia, sper sa fie o cauza minora, accidentala, analizati toate situatiile (prelingere pe furtune, conducte, picurare, etc), poate nu este ulei, ati atins cu mana, mirositi? apelati la toate simturile...
                ups ....mi-am adus aminte cand a facut sch de ulei la revizie.....acolo este zona filtrului de ulei..... da jos roata si uita-te pe directia lui trebuie sa se vada mai bine de unde apare uleiul......am gresit, acum am obs ca este partea stanga......alte lichide nu au cum sa fie decat din cutie.....

                piesa care tine uleiul se numeste simering........
                Tin sa te contrazic, acel burduf are rol si de simering in cazul de fata.. tatalui meu la prima generatie de logan.. i s-a fisurat acel burduf si a curs tot uleiul din cutie.. afectand cutia.

                Comment


                • In legatura cu uleiul de pe burduf vreau sa i-ti spun ca nu are nimic,spala bine acel loc si ai sa vezi ca nu mai apare,am patit si eu la fel

                  Comment


                  • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                    Dar, daca ar scapa ulei, nu s-ar vedea sub masina pete de ulei?
                    Nu neaparat!
                    Depinde de cantiate si locul unde pica ........
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • Am inteles!

                      Ma gandeam ca masina stand x* ore in parcare, la plecare se poate observa pata de ulei.


                      *de la 1 la 8-9 ore

                      Comment


                      • Doar la pierderi masive de ulei(gen buson),nu este cazul tau !
                        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                        Comment


                        • Am tras masina pe rampa si supureaza ulei pe la planetara. Era ulei proaspat. Maine seara am programare la reprezentanta.

                          Comment


                          • Poate ajung si eu ,exact cum am vorbit............
                            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                            Comment


                            • Am si eu o intrebare, la generatia a doua de logan, ambreiajul se mai poate regla? La mine tine foarte sus... si din ce am observat nu mai are acele piulite la pedala pentru reglaj

                              Comment


                              • Asa tin la toate sus ....este hidraulic...cauta in tutorialelogan (cristi staulea)are un clip cu reglajul la hidraulic dar este cam nasol cu garantia

                                Bonus link:
                                In primul rand multumiri lui Bucur Petronel ca a impartit cu noi ideea lui pentru aceasta modificare si pentru pozele cu explicatii puse la...
                                Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google