Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • asa am patit si eu azi, tineam piciorul apasat pe pedala si se lasa pana la final
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • Si eu am patit mai ales cand folosesc si AC-ul.

      Comment


      • Incep sa ma minunez cate citesc pe aici
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by ten View Post
          asa am patit si eu azi, tineam piciorul apasat pe pedala si se lasa pana la final
          da de ce stati cu piciorul pe frana la semafor ?! nu inteleg ... Pentru asta e frana da mana ...

          Comment


          • La semafor* e bine să stai cu piciorul pe frână** mai ales dacă ești primul/ultimul, becurile se văd iar în caz de accident nu te sui pe pietonii de pe trecere sau nu intri în portbagajul celui din față.

            *la cele scurte
            **doar cât să aprinzi becurile, nu să forțezi pedala la maxim.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • de ce sa trag frana de mana? Frana de mana este pentru parcari, nu pentru timpul mersului.
              Daca aveai o masina automata, ce faceai? Asa e normal, sa folosesti frana de picior, nu de mana.
              laureate 1.5l, albastru marin

              Comment


              • Originally posted by GuGu21 View Post
                da de ce stati cu piciorul pe frana la semafor ?! nu inteleg ... Pentru asta e frana da mana ...
                Sa fi avut un sistem auto hold, era valabila ipoteza ta. In rest, piciorul pe frana, cum a zis si torq, in linie dreapta cat sa nu plece masina, in panta, apasata la maxim.

                Comment


                • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                  Sa fi avut un sistem auto hold, era valabila ipoteza ta. In rest, piciorul pe frana, cum a zis si torq, in linie dreapta cat sa nu plece masina, in panta, apasata la maxim.
                  Nu va contrazic dar mi se pare ciudat, eu niciodata nu tin piciorul pe frana la semafor - decat daca e foarte scurt si mai sunt cateva secunde si e panta eventual. In rest tot timpul trag frana de mana la semafor. Si in pante cand vad ca vin din stanga si din dreapta de am de asteptat o gramada iara trag frana de mana. Ce fac, daca nu pot sa trec stau cu pedala apasata la maxim 1 minut ?
                  Adica voi daca sunteti la semafor, secunda 80, stati 80 de secunde cu piciorul pe frana ?!

                  ten - la automate e diferit, pleaca cand ridici piciorul de pe frana, logic ca-l tii pe frana sau pui pe Neutru, asa sunt gandite sa functioneze ...
                  Last edited by GuGu21; 10 July 2015, 14:13.

                  Comment


                  • Originally posted by GuGu21 View Post
                    Ce fac, daca nu pot sa trec stau cu pedala apasata la maxim 1 minut ?
                    Adica voi daca sunteti la semafor, secunda 80, stati 80 de secunde cu piciorul pe frana ?!
                    Da, stau cu piciorul apasat pe frana. Cuplez frana de mana si cand plec din panta, nu trebuie sa decuplez frana de mana si apoi sa apas cu piciorul pe frana? Prea multe etape pentru o simpla plecare din panta. Plus ca in Bucuresti, sunt putine zone unde stai 80 de secunde in panta cu piciorul apasat pe frana. Iar daca prinzi aglomeratie in Pasajul Unirii, ce faci, actionezi mereu frana de mana?

                    Ceea ce zici tu cu frana de mana, procedam la inceput cand imi era teama sa plec din panta cu ajutorul ambreiajului si a franei de picior.

                    Comment


                    • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                      Cuplez frana de mana si cand plec din panta, nu trebuie sa decuplez frana de mana si apoi sa apas cu piciorul pe frana?
                      Când decuplezi frâna de mână la o plecare din rampă, ai deja ambreiajul călcat cu treapta I de viteză cuplată, aşa că nu îţi mai rămâne decât să accelerezi uşor, concomitant bineînţeles cu ridicare piciorului de pe ambreaj.
                      Nu mai ai nicio treabă cu acţionarea frânei de serviciu (frâna de picior).

                      Comment


                      • De fapt, da, ai dreptate. Am ramas "setat" pe ideea ca plec din panta sincronizand ambreiajul cu frana de serviciu, eu nemaifolosind frana de mana din 2013 la plecari din panta

                        Comment


                        • Dar parcă mai toți avem HSA-ul activat, deci... .
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Acum, da, doar ca discutia a inceput de la modul in care stai la semafor, in panta, iar HSA-ul e activ putin timp

                            Comment


                            • va salut stie cineva pentru prinderea aparatorilor de noroi la logan 2 clipsurile acela dupa margine care tin carenajul cum se scot.ca am constatat ca este de fapt un diblu si un surub de plastic micut dar care nu se desfileteaza ..sau se taie capul ala si se scoate iar dupa acea se monteaza alte suruburi tot dinalea tip agrafa sau cum se numesc ..

                              Comment


                              • Deobicei trag frana de mana la semafor, mi s-a atras atentia ca este folosita doar la parcare, dar instructorul m-a invatat sa trag frana de mana de fiecare data. In fine, fiecare face cum stie el mai bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google