Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebasem deoarece vreau sa schimb acele de la ceasuri si vroiam sa le testez apoi, sa vad daca nu cumva le voi decalibra

    Comment


    • Saptamana viitoare urmeaza sa efectuez revizia de 2 ani. In cadrul acestei revizii, are loc si curatarea sistemului de aer conditionat. Toate piesele vor fi cumparate de mine, in ceea ce priveste uleiul ma mai gandesc daca sa il iau de la reprezentanta sau din magazin.

      Catre cei care eu afectuat revizia de 2 ani: ce solutie pentru curatarea sistemului de aer conditionat a utilizat service-ul unde ati efectuat revizia? Sau ati cumparat voi respectiva solutie?

      O alta chestiune: am vazut pe site-ul Dacia ca au oferte la diverse operatii efectuate in reprezentanta. In ceea ce priveste schimbul de ulei, motorul de 1.2 nu e inclus. In schimb, citind aici, la pagina 4 se specifica ca cei care detin un alt model fata de cele mentionate, beneficiaza de 26% reducere din pretul maxim aferent unui schimb de ulei. Oare acest discount se aplica si in cazul meu, daca ma decid sa cumpar uleiul si filtrul de ulei de la reprezentanta?
      Last edited by Crs. Sandel; 10 September 2015, 11:56.

      Comment


      • Normal aşa ar fi, însă cel mai bine întreabă (sună) direct la reprezentanţa Dacia unde urmează să-ţi faci revizia.

        Comment


        • Da, probabil vei avea 26% reducere, dar vei fi obligat sa pui dacia oil. Suna la alte reprezentante si vezi ce scoruri obtii, cred ca iesi mult mai ieftin la Alexandria/Calarasi. Succes!

          Comment


          • Originally posted by Ampt View Post
            Normal aşa ar fi, însă cel mai bine întreabă (sună) direct la reprezentanţa Dacia unde urmează să-ţi faci revizia.
            Maine le fac o vizita.

            Originally posted by aris86 View Post
            Da, probabil vei avea 26% reducere, dar vei fi obligat sa pui dacia oil.
            Stiu. Si eu vreau Elf 5w40, care in magazin e mai ieftin decat Dacia Oil comercializat de reprezentanta.

            Originally posted by aris86 View Post
            cred ca iesi mult mai ieftin la Alexandria/Calarasi. Succes!
            Daca iau eu piesele, mai putin uleiul, tot cam acolo ajung cu cheltuiala.
            Mersi!
            Last edited by Crs. Sandel; 10 September 2015, 12:46. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by Midnighte View Post
              Intrebasem deoarece vreau sa schimb acele de la ceasuri si vroiam sa le testez apoi, sa vad daca nu cumva le voi decalibra
              Confirm faptul ca se poate face din diagnoza ( am facut o vizita la reprezentanta ).
              As mai avea o intreabare. Functia "deschidere selectivă" nu am putut sa o fac la reprezentanta, deoarece nu aparea in lista la UCH ( erau doar celelalte 4 ). De ce nu se afla oare ? Din cauza ca e vorba de un Stepway II ? Sau mai trebuie ceva activat/dezactivat inainte ?

              Apropo, nu am activ din cele 4 TMPS-ul ( restul sunt active, inclusiv alarma interna )
              Last edited by Midnighte; 10 September 2015, 23:21.

              Comment


              • Eu ți-am zis că merge doar în reprezentanță.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Din cele de mai sus, rezulta ca daca umblu la ceasuri, (vreau sa bag niste LED-uri, un LED albastru pt indic temp scazute cum a facut dr_p) decalibrez indicatia acelor, nu-i asa? Recalibrarea in reprezentanta, corect?
                  Se poate umbla fara sa afectez indicatia acelor?
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Am o neclaritate: voi ce părere aveți despre comportamentul pe carosabil umed al anvelopelor Goodyear ce echipează o parte din L2/S2?

                    Azi am avut ceva emoții si senzații de acvaplanare fara sa merg tare sau sa abuzez in vreun fel de mașină.

                    Menționez ca am 8000 de km, deci nu poate fi vorba de o uzura prea pronunțată.

                    Comment


                    • ce inseamna "fara sa merg tare"? nu e nevoie de viteze de peste o suta la ora ca sa se produca.
                      cat despre anvelope, nu sunt nici cele mai stralucite dar nici cele mai rele.
                      baga aici un ochi http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/DuraGrip.htm
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Concret, si la 70 la ora extaurban aveam un sentiment de nesiguranta dat de senzația de patinaj. Probabil ca situația a fost amplificata si de vânt! Oricum, a fost prima experiență mai consistenta in astfel de condiții de când am mașină asta.

                        Comment


                        • Confirm si eu senzatia, in primele 6 luni. Acum m-am obisnuit, sunt mai atent pe unde merg. Aderenta proasta, mai ales pe carosabil "contaminat" cu orice. Poate si uzura contribuie la o aderenta mai buna.

                          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • @fallax

                            Am avut 1,4 timp de 10 ani.De mai bine de 3 ani am si 1,2.Am constatat ca la vant 1,2 este mai instabil decat 1,4, la viteza de peste 90 km/h.
                            Senzatia de instabilitate cred ca e data de constructia masinii,nu de anvelope.
                            Intre timp,am dat la Rabla loganul de 1,4 si am luat Clio 4(in special pentru cele 5 stele Euroncap).Situatia e cu totul alta.

                            Recomand sa reduci instant viteza daca simti ca masina ,,se balangane".
                            Acvaplanarea inseamna chiar patinaj,nu numai senzatie de patinaj si este cu totul altceva.
                            Atentie la curentii puternici laterali produsi de vant sau de TIR-uri!

                            Comment


                            • Si mie mi s-a părut ca Sandero al meu e ceva mai instabil decât loganul faza 1 al fratelui. Am mers ceva cu mașină aceea si pe ploaie mi se pare ca se comporta ceva mai bine decât a mea. Nu e o diferență colosala, dar este...

                              In fine, asta e situația. E nevoie de mai multă atenție pe carosabil ud si poate de o garda la sol ceva mai redusa pentru a reduce din problemele pe care le creează vântul lateral.

                              Comment


                              • Exista pe undeva o schema cu sigurantele si releele din compartimentul motor la Logan 2? In manual din cate vad sunt trecute doar cele din bord.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google