Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Puteti incerca, insa eu sunt cam sigur ca nu duce acea mufa
    Doar cautand microcontrolerul elm327, care costa 20$, va dati seama ce prostie e.

    @epuru - ai vazut ca totusi mufa nu se livreaza in RO ?

    Masinile la ora actuala ( inclusiv "batrana" Dacie ) incepe sa fie adusa obligat-fortat la standardele europene ( cel putin, la nivelul protocolului de comunicatie ).
    Nu va jucati cu masina voastra, de mii de euro cu niste chinezarii... Nu stii ce se trimite pe CAN, ce se activeaza/dezactiveaza/sterge/scrie... Puteti sa platiti scump apoi, pentru niste chestii banale.
    Mai bine dai 50-100 lei in reprezenanta ( stiu e mult ), dar apoi, daca strica ceva inginerul, ii iei si chilotii, decat sa incerci cu o chinezarie de nici 50 lei si o cruce mare facuta inainte !

    Nu va jucati de-a inginerii pe partea de CAN !
    Last edited by Midnighte; 11 November 2015, 11:40. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by stoicanu View Post
      Găsesti in romania cu 45 ron
      Dar sunt mai ok cele mai mari
      http://www.okazii.ro/diagnoza-auto/i...oth-a168619426
      Originally posted by Midnighte View Post
      Nu merge "complet" din cauza protocolului de pe masina ( versiunile Dacia > 2012 ) - ISO 15765 (CAN).
      Mergea "complet" pe vechile versiuni de la Dacia - ISO 14230 (KWP2000).

      Detalii aici si cineva care a incercat ( comentariul din 25 august, in josul paginii )
      N-are rost sa dau atat, doar pentru o curiozitate. Eram doar curios pentru afisarea temperaturii. Sa vad pe timp de iarna cam cat dureaza sa ajunga la temperatura optima de functionare si cum se comporta la drum lung cand ii foarte frig afara.

      Asta ar fi ok? Arata la fel cu cea pusa de stoicanu si scrie 2015, dar nu scrie ce standarde suporta. Ii 5$, nu 75 lei.


      Ar mai fi asta care arata la fel cu cea de care am intrebat initial, dar cica ii 2015 si are suport CAN 15765:

      Multi-Protocol Support:
      4. ISO15765-4 CAN (11bit ID, 500 Kbaud)
      5. ISO15765-4 CAN (29bit ID, 500 Kbaud)
      6. ISO15765-4 CAN (11bit ID, 250 Kbaud)
      7. ISO15765-4 CAN (29bit ID, 250 Kbaud)
      Ce ziceti? Este compatibil?

      Originally posted by Midnighte View Post
      Puteti incerca, insa eu sunt cam sigur ca nu duce acea mufa
      Doar cautand microcontrolerul elm327, care costa 20$, va dati seama ce prostie e.

      @epuru - ai vazut ca totusi mufa nu se livreaza in RO ?

      Masinile la ora actuala ( inclusiv "batrana" Dacie ) incepe sa fie adusa obligat-fortat la standardele europene ( cel putin, la nivelul protocolului de comunicatie ).
      Nu va jucati cu masina voastra, de mii de euro cu niste chinezarii... Nu stii ce se trimite pe CAN, ce se activeaza/dezactiveaza/sterge/scrie... Puteti sa platiti scump apoi, pentru niste chestii banale.
      Mai bine dai 50-100 lei in reprezenanta ( stiu e mult ), dar apoi, daca strica ceva inginerul, ii iei si chilotii, decat sa incerci cu o chinezarie de nici 50 lei si o cruce mare facuta inainte !

      Nu va jucati de-a inginerii pe partea de CAN !
      Ieri livrau de la depozitul din China si in Romania. Azi de cand au inceput reducerile vad ca nu mai livreaza din China.

      Dupa cum ziceam pe mine ma intereseaza mai mult temperatura, nu pot merge la reprezentanta pentru asta. :P

      Pana la urma nu mai cumpar ELM327. Mi-am comandat alte maruntisuri pentru masina.
      Last edited by epuru; 11 November 2015, 23:30. Reason: Automerged Doublepost
      Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

      Comment


      • Si eu tot curios am fost si am cumpărat pe cel mare
        Si funcționează ok dar numai cu Android
        Pentru iOS ai nevoie de varianta cu Wi-Fi


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        sigpic

        Comment


        • Sunt in ceata, merge ori nu merge? Eu vreau sa cumpar varianta mai mare, este pe la 50lei (fix pix), vreau sa stiu, pot citi temperatura (pe primul loc in optiuni) si ceilati parametrii? Pentru tableta cu Android, am citit pe net ca pe android softul citeste interfata si Wi-Fi, nu numai Bluetooth. Pe site-urile rusesti am citit ca sunt nemultumiti, softul interpreteaza gresit datele interfetei - valabil numai pt LOGAN 2. Informatia oferita este aleatorie, erori mari. Nesiguranta informatiei este cea mai mare problema, devine o unealta inutilizabila, numai de aspect, este cum te-ai uita la un display de la un film SF.
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Exact asta am zis si eu mai sus. Nu sunt compatibile serviciile ce se trimit ( probabil le-au schimbat DID ) si e normal ca "primesti" raspunsuri incorecte. De fapt, trimiti ceva dar nu ceea ce vrei tu ( si scrie acolo, frumos ! ).
            Daca tot nu e o avere si n-are ce sa faca masinii ( ca deh, SIGUR 100% nu se trimite poate si un alt serviciu pe langa, daca nu chiar un CLUSTER, sunt doar servicii de citire ), de ce nu va cumparati ?
            Last edited by Midnighte; 12 November 2015, 10:17.

            Comment


            • uploadfromtaptalk1447484103818.pnguploadfromtaptalk1447484113183.pnguploadfromtaptalk1447484127551.pnguploadfromtaptalk1447484137295.pnguploadfromtaptalk1447484146230.png
              Astea sunt o mica parte din informatiile pe care le poti obtine cu Elm 32
              Si sunt cat se poate de corecte
              sigpic

              Comment


              • Pune o poza si cu interfata. Este varianta cu bluetooth, corect?
                Am sa risc pana la urma.
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Stoicanu , te rog eventual sa pui un link cu produsul, denumirea sau eventual locul de achizitie...daca nu e voie aici , eventual msj priv.
                  As fi interesat! Multumesc!

                  Comment


                  • Intrebari Logan 2

                    De pe Okazii


                    Sent from my iPhone using TapatalkImageUploadedByTapatalk1447503187.260081.jpg
                    sigpic

                    Comment


                    • Ai testat și pe Logan 2?


                      Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Testele au fost făcut pe logan 2
                        Acolo a rămas Profilul de Opel Astra dar era conectat pe Logan 2 0.9 tCe


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        sigpic

                        Comment


                        • Ok,ms pentru specificație

                          Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Diseară am sa pun si un film cum lucrează live


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            sigpic

                            Comment


                            • am si eu acel elm 327 ..este foarte util ..si da oti merge ...eu am varianta cu bluettoth si informatiile chiar sunt precise .....e o chestie mai mult de citit date ...nu se poate modifica nimic cu ea ...chiar daca ai scan de erori ....e prea vag la capitolul ala

                              Comment


                              • Se pare ca nu mai pot încărca fisiere video

                                Am pus un link de pe youtube un filmules cu lucreaza ELM 327 impreuna cu programul Torque pro

                                Sunetul este putin decalat de imagine din cauza încărcări pe youtube
                                Last edited by stoicanu; 14 November 2015, 23:23. Reason: Automerged Doublepost
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google