Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mda, nus' ce sa zic, ai si tu dreptate.
    Ideea din capul meu este ca, presupunand ca nu sunt banuti pt toate cele 4 anvelope odata, atunci as schimba doar 2 , pe care sa la pun noi pe spate peste x timp (poate sezonul urmator alte 2 noi care bineinteles vor junge pe spate). Zic si eu.
    Deocamdata nu le-am roti intre ele. Sunt insemnate si ajung fix pe aceleasi pozitii in fiecare sezon (nu am nici un fel de vibatii indiferent de viteza). Cele de vara au cam 30.000 si alea de iarna cam 10.000km
    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

    Comment


    • eu mereu le schimb intre ele, niciodata nu le las pe aceeasi pozitie, ar inseamna sa uzez doua anvelope la maxim si ccele de pe spate sa ramana ca noi.
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • Mulțumesc tuturor pentru sfaturile date. O sa încerc sa le permutez intre ele, deși în carte nu se recomanda. La cele direcționale (de iarna), scrie ca se face permutare doar pe verticala.

        Comment


        • Eu zic sa le lasi asa. Oricum marea majoritate nu facem atatia km incat sa uzam anvelopele pana la minim, iar cauciucul isi pierde din proprietati in 5-6 ani si trebuiesc inlocuite.

          Comment


          • Sunt putine persoane care schimb cauciucurile pe motivul ca au expirat
            sigpic

            Comment


            • Roțile nu le schimbi după ureche, mai ales dacă ai anvelope direcționale / profil asimetric.

              O echilibrare pe an nu strică.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Eu cunosc destui care au cauciucurile "de-o seama" cu masina 7 8 9 11 12 ani si in privinta lor asta e citez "ok".


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • Aris86 .... poztia cauciucurilor se schimba an de an pt a evita uzura doar a celor de tractiune respectiv fata (exclus uzura la franare excesiva ...avem abs si am elucidat mitul 1310 cand puneam o frana brusca de la 120 si roata mergea cu scart puteai sa arunci acel cauciuc ca aveai efect de caruta) .... iar cat despre directia fii fara grija ca nu o sa traga teoretic desi practiv vei vedea o mica diferenta dar neimportanta . Echilibrarea cauciucurilor se face ori de cate ori simti ca masina o ia razna ...trepideaza volanul ...directie instabila la viteze de peste 100 etc ...

                  Comment


                  • Am mers cu mașina cu rotile dezechilibrate și de la 100 km/h aveai bonus masaj, trepidații la greu în volan.

                    Comment


                    • Salut! Nu stiu daca am nimerit topicul potrivit, daca nu rog moderatorii sa mute postarea: Avand in vedere ca pentru Logan II nu exista acele protectii pentru pasajele rotilor (parca, pentru Logan I se numea protectie aripa), va rog sa ma ajutati cu un sfat/o sugestie - cum pot sa protejez muchiile pasajelor rotilor impotriva ciobirii (de pietre/sare/etc)?
                      Ma gandeam la infoliere, folie transparenta. Este fezbil? Merita? Unde as putea, in Bucuresti sau imprejurimi, sa fac aceasta operatiune (am cautat pe internet, dar m-ar ajuta si recomandari din partea userilor care poate au apelat la aceasta solutie)?

                      Comment


                      • Pe stepway sunt montate protectii de aripa dar nu stiu daca merg si la Logan
                        RTFM

                        Comment


                        • Am studiat si varianta asta. Din pacate nu se potrivesc. In plus, ma gandeam la niste baghete precum cele de la Logan ph1, subtiri, cat de cat discrete.

                          Sent from my SM-G901F using Tapatalk

                          Comment


                          • Kitul de Stepway e prins în cleme ce se fixează în găuri prezente pe toate piesele pe care stă kitul (bare, aripi față/spate, praguri).

                            Pentru X52 există protecții pasaje roți, sunt dedicate pietei ruse.
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • multumesc pentru pont! Am gasit aici:https://www.drive2.ru/l/7950938
                              O sa investighez problema

                              Comment


                              • m3dic911, la infoliere m-am gandit si eu, dar nu prea merge in zona aia. am vorbit cu niste profesionisti care aplica folii de protectie caroserie (ppf). e vorba de muchie si ca pe partea interioara a aripii nu prea are aderenta.
                                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google