Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1) Ce e aia OCS ?
    2) Care modele sunt echipate cu OCS ?

    Eu am SL10 si nu-mi arata cati km mai am pana la prima revizie ...
    Last edited by GuGu21; 9 August 2016, 16:26.

    Comment


    • Am obosit să tot explic ce e OCS

      OCS e doar pe TCe și dCi
      Attached Files
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Deci pe Duster dCi ph2 exista OCS? Eu n-am vazut asta in cartea mea. Si care este martorul de schimb ulei? Becul de la ulei? Multumesc!

        Comment


        • Haide mai Cristi, becul ala este si la mine in cartea la Logan1 si nu l-ai gasit tu la duster2ph2?

          Originally posted by t0rquemada View Post
          OCS e doar pe TCe și dCi
          Apare IVP-OWE configurabil si la EMS312x si V42 care echipeaza D4F pe logan2,
          Last edited by bogdan_cr; 9 August 2016, 18:25.

          Comment


          • Mai bine ma "luminai" direct cu becul cu pricina
            Si tot n-am inteles daca eu am OCS...

            Comment


            • daca ai diesel de la euro 5 in sus ai ocs. Si nu ti se va aprinde niciodata becul ala de ulei decat daca n ai ulei. Tu te uiti la kilometri pana la revizie... daca scad km stand mult timp la ralanti inseamna ca ai ocs...
              laureate 1.5l, albastru marin

              Comment


              • In scanarea ce a atasat-o torq, spune de "martorul de schimb ulei"...

                Comment


                • @cristi : la gama L2 exista setare in Tdb cu/fara OCS, daca nu e configurat nu apare nimic. Nu exista led fizic separat pentru asta, la logan1 teoretic ar exista ( cred ca nu pentru piata romaneasca )

                  Si la mine in carnetul de intretinere exista referire la OCS, L1ph2
                  Last edited by bogdan_cr; 9 August 2016, 18:36.

                  Comment


                  • Deci este o functie care se configureaza in tdb. Dar senzorul exista?

                    Comment


                    • uite aici ce am gasit eu intr-un document oficial Renault:

                      OCS (Oil Control System) for lower running costs
                      Following its introduction on the dCi range, the Oil Control System (OCS) is now available for the
                      TCe 100 and TCe 130 engines, too. This feature uses the engine's ECU to calculate servicing
                      intervals as a function of the way the vehicle is used. Should running conditions be considered
                      too severe (e.g. door-to-door type city motoring exclusively), a warning on the dashboard invites
                      the driver to bring forward the next oil change. OCS enables Renault to recommend competitive
                      oil change intervals, while at the same time providing a solution that protects those owners who
                      stray from conventional use. OCS employs an algorhythm which notably takes into account the
                      vehicle's road speed and engine speed. OCS is today fitted to the TCe 100 and is poised to be
                      extended to all the Renault range's TCe and dCi powerplants.

                      Adica nu exista niciun senzor, totul e software.

                      Comment


                      • nu stiu exact care este treaba cu led ul din bord dar eu pot sa confirm ca intervalul de schimb imi scade cand stationez cu masina la ralanti, am facut un calcul si in loc de 20.000 de km ma pune sa l schimb pe la vreo 17.000-18.000 km.
                        laureate 1.5l, albastru marin

                        Comment


                        • Intrebari Logan 2

                          Interesant...

                          @t0rquemada: se poate activa in Tdb? Cum imi dau seama daca e activat sau nu?

                          @claudius_log multumesc pentru lamuriri

                          Comment


                          • Originally posted by ten View Post
                            nu stiu exact care este treaba cu led ul din bord dar eu pot sa confirm ca intervalul de schimb imi scade cand stationez cu masina la ralanti, am facut un calcul si in loc de 20.000 de km ma pune sa l schimb pe la vreo 17.000-18.000 km.
                            De asta se recomanda schimbul in functie de modul de utilizare a masinii (urban cu opriri dese, mers .... bla-bla etc).

                            Comment


                            • Si ce credeti ca veti rezolva cu activarea functiei? O sa va bazati pe indicatia OCS-ului? Este o aproximare bazata pe calcul matematic, toti stim, ca tot pe indicatiile de pe forum schimbam uleiul. Daca vrei sa ai un bec care sa lumineze prin bord se pot face cu PIC-uri tot felul de gadgeturi.
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • @all, manualul zice destul de clar:
                                Attached Files
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google