Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stii cum este? Ori ninge de nu poti sa iesi din casa, deci anvelopele de iarna devin inutile, mai bine te dai cu placa, ori ploua si asfaltul este negru. Iarna cu 4-8 saptamani de zapada, viscol, etc nu prea o sa vedem. Cand o sa fie iarna adevarata, stam la gura sobei cu un vin fert si tochitura in ceaun. Dupa 2-3 zile ne refacem si sunt conditii sa iesi din casa, sa scoatem apa din beci.....
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Intrebare valabila pentru cei ce au varianta Logan PLUS: am pe el 4 anvelope Continental iar roata de rezerva e Barum Brillantis 2. E normal? O sa sun maine la reprezentanta sa vad ce si cum.

      Comment


      • ...s-ar putea sa fie foarte normal , daca tinem cont ca la anumiti producatori care se respecta (nu cum sustin unii despre Dacia) , nici janta rotii de rezerva nu este identica cu restul rotilor masinii.( e vorba de roata mica care ocupa spatiu/volum redus).

        Comment


        • Originally posted by McDan View Post
          Intrebare valabila pentru cei ce au varianta Logan PLUS: am pe el 4 anvelope Continental iar roata de rezerva e Barum Brillantis 2. E normal? O sa sun maine la reprezentanta sa vad ce si cum.
          Eu am pe mcv plus, Good Year Duragrip si roata de rezerva tot Barum..

          Comment


          • Si pe laureat tot barum este rezerva (goodyear sunt pe roti). Dar daca te uiti si pe rezerva...scrie si maxim 80 Km/Ora

            old_radu roata de rezerva est ecu janta normala.

            Comment


            • In 2013, mi-au dat janta normala cu anvelopa goodyear duragrip si fara limitare de viteza.

              Comment


              • Inca un element de unde se reduc costurile, si anume, schimbarea producatorului rotii de rezerva.

                Comment


                • De vreo 2-3 ani rezerva e Barum nu stiu de care.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Keep walking...

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    ...

                    old_radu roata de rezerva est ecu janta normala.
                    ...te rog mai citeste o data ce am scris
                    ..."...daca tinem cont ca la anumiti producatori..."

                    Comment


                    • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                      Inca un element de unde se reduc costurile, si anume, schimbarea producatorului rotii de rezerva.
                      Economie de piață, taie roata si janta de rezerva, cric-ul și cheia, carton cu fonomin de la pedalier, mai taie din grosimea paslei, mai un burete, mai o bucățică de mocheta și uite asa oferă dacia logan plus.

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        McDan cutia de viteze/motor sunt puse pe niste bucse. In ideea de a nu trasmite vibratia in caroserie. Dezavantajul este ca se simte in schimbator. La toate, nu doar la 0.9. Si cand ma refer la toate...ma refer la tot ce am condus (fie skoda, opel, bmw sau dacie, motor turbo sau simplu aspirat, diesel sa benzina)...la unele mai tare...la altele abia sesizabil.
                        O sa observi mai tare cand iei piciorul de pe acceleratie...si apesi rapid iar piciorul pe acceleratie.


                        La 0.9 transmisia de la maneta la cutia de viteze este pe cabluri
                        Nu ar trebuii sa se simnta la accelerare si decelerare


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        sigpic

                        Comment


                        • Atat timp cat prin cabluri transmiti o forta pt comanda cutiei de viteze se simt si vibratiile. Cablurile sunt tensionate in teaca metalica, teaca este fixata rigid de caroseria masinii (cum este la bicicleta). Vibratiile sunt mult mai mici fata de sistemul cu parghii, si precizia ar trebui sa fie mai buna.
                          PS
                          La mine rezerva a fost GY Duragrip, cum are Aris, dar cei din Reprezentanta Dacia cand au sch cauciucurile, au spart unul cu "ranga", si mi l-au schimbat cu Continental, nu au avut Duragrip, a ajuns rezerva.
                          Last edited by Oti; 19 October 2016, 09:48.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Originally posted by aris86 View Post
                            Economie de piață, taie roata si janta de rezerva, cric-ul și cheia, carton cu fonomin de la pedalier, mai taie din grosimea paslei, mai un burete, mai o bucățică de mocheta și uite asa oferă dacia logan plus.
                            1. Apropo de burete... ce am observat fata de fosta 1.4 (8 anisori) la bancheta din spate, daca stau sa ma gandesc mai bine chiar peste tot, buretele este mai "spongios" adica este cu siguranta mai moale (si nu mi se pare), deci si de aici calitatea... care banuiesc ca se va rupe mult mai repede...economie ...economie...."dincolo era mai iefftin"...
                            2. calitatea lacului la vopsea tot mai "indoielnica" sa ma exprim mai plastic....tot fata de fosta 1.4
                            3. calitatea, mai exact din ce am observat "grosimea tablei"...idem ca la pct.2
                            4. chederul de la parbriz de deasupra a disparut si la....fosta aveam

                            Si uite asa se pastreaza pretul cu tot felul de imbunatatiri active si pasive (noxe, S&S, ECO, HSA... etc) in detrimentul altora...

                            Apropo stie cineva, s-a mai uitat cineva daca mai are bara de torsiune / stabilizatoare?... parca era dispata mai demult...
                            Last edited by McDan; 19 October 2016, 14:33.

                            Comment


                            • Originally posted by McDan View Post
                              Intrebare valabila pentru cei ce au varianta Logan PLUS: am pe el 4 anvelope Continental iar roata de rezerva e Barum Brillantis 2. E normal? O sa sun maine la reprezentanta sa vad ce si cum.
                              Idem la varianta Prestige ridicata acum o luna. Asa vin echipate, cu rezerva avand janta de tabla (negru sau alb, de care ai noroc) si anvelopa Barum (care tot apartine grupului Continental, dar e marca lor de buget).
                              Dacia Logan II, 1.2 16V, Prestige & Securite Pack

                              Comment


                              • Originally posted by McDan View Post
                                ...
                                Apropo stie cineva, s-a mai uitat cineva daca mai are bara de torsiune / stabilizatoare?... parca era dispata mai demult...
                                Cauta si tu pe topicul asta si pe asta, poate te ajuta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google