Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • calinrusu ha? Ce treaba are rezistenta aici? Noi nu discutam de rezistenta.
    aris86 a gresit cand a spus rezistenta...ci siguranta care duce 15A. Amperul este unitatea de masura pentru intensitate...nu pt rezistenta. Adica...15A/12V inseamn fix 180W (pt timp foarte scurt). Nu cunoastem rezistenta, dar o putem calcula.
    Am avut o lada frigorifica de 75W aproape 12 ore bagata...si nu avut nimic (adica aprox 6.5A)
    Am pus eu un compresor de 80W pe bricheta...merge...dar trage cam mult curent. Merge pt chestii urgente.

    Comment


    • Scuze, am confundat eu, in calcul, siguranta dimensionata pentru o anume intensitate in circuit cu rezistivitatea ei. E greseala mea.

      E corect calculul tau.
      Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

      Comment


      • 15a @ 14,4v = ?
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • t0rquemada...oooooo...shut up...ca ne chinuim aici si calculam atat...si te trezesti si tu. Bine...ai dreptate...nu mai refac calculul nici daca ma da fara nevasta din casa (P.S. La siguranta tine de curent. Nu conteaza tensiunea la bornele consumatorului, conteaza caderea de tensiune din siguranta... Adica o siguranta de 15A duce 15A indiferent ca la bornele consumatului final ai 1V sau 200V)

          calinrusu stai linistit...nimeni nu-i perfect...in afara de soacra mea...care a scris si rescris de N ori wikipedia.

          Comment


          • Inainte sa cedeze instalatia electrica a masinii, e mai probabil sa cedeze spliter-ul, multe au o poza cu atentionare de a nu folosi bricheta, probabil sunt proiectate doar pt. 1-2 incarcatoare auto de 1-2 amperi.

            Comment


            • Mere compresor la bricheta, am folosit si aspirator auto.
              Am vrut sa scriu ca siguranta are 15A si a iesit rezistenta.

              Comment


              • si l-ai pus si pe calin sa calculeze "avioane" cu rezistenta de 15ohmi...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Multumesc frumos.
                  Deci imi trebuie un spliter de calitate.
                  Pe husa scrie ca are consum de 45w.
                  De folosit o folosesc intre 5 si 7 minute pana se incalzeste, oarecum, in masina.
                  "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                  "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                  Comment


                  • Eu asa as face: doua variante, alimentare prin bricheta sau alimentare separata.
                    Construiesc un temporizator, cu sigurante pt fiecare husa, cu temporizarea reglabila 5-20min, iesirea temporizatorului cu mufe bricheta sau mufe mai bune cu amperaj mai mare. Il montez intr-o carcasa, aruncat undeva sub scaune, usor demontabil, vara il depozitez undeva in debara, cu tot cu huse.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Eu as face altfel: un acumulator sub scaun (mic, de 7.5A)...incarcat prin prin bricheta cu limitator de curent (adica sa traga 1A)...Folosesti acumulatorul pe post de "condensator" de curent.

                      Comment


                      • Decat improvizatii, mai bine iti montezi o incalzire in scaune dedicata.

                        Comment


                        • O intrebare simpla despre Logan 2: de ce (inca) ploua in el?
                          Poate ne raspunde Dacia, printr-un "acoperit" de pe forum.

                          Comment


                          • mr.K daca eu inca n-am intalnit un logan in care sa ploua daca nu uitai sa inchizi usa/geamul. Dar am inttalnit care uitau...si se mirau.

                            Comment


                            • Ia legatura cu Bazilman, da o fuga pana la Iasi si o sa intalnesti.

                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Pai vad ca nici el nu stie.
                                Intrebarea e simpla, probabil raspunsurile vor fi mai complicate.

                                mr.K daca eu inca n-am intalnit un logan in care sa ploua daca nu uitai sa inchizi usa/geamul. Dar am inttalnit care uitau...si se mirau.
                                Asta nu exclude faptul ca exista totusi si masini in care ploua fara sa se intample ce spui tu.
                                De fapt, eu nici nu ma mir, de vreme ce ma astept.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google