Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merge retrogradarea 2 in 1 cu dublu ambreiaj.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Treapta 1 e doar pentru plecarea de pe loc; retrogradezi din 2 in 1, doar daca remorchezi o sarcina.
      Ai dreptate, stiu asta.
      Dar am specificat doar exemple de situatii cand retrogradezi din 2 in 1 cand reduci mult viteza dar totusi nu s-a oprit roata, de ex: mergi in a 2-a si incetinesti si dai a 1-a sa treci cu grija peste niste gropi.

      Comment


      • Din cate stiu eu...(cel putin la masiniile mai vechi)...tr I-a nu are sincron. De asta intra greu. Domnul moderator IancuMicMicMic are dreptate...a 1-a este doar pt plecat de pe loc (miscat masina)...sau cand tractezi ceva foarte greu (nu-i cazul la autoturisme)

        Comment


        • Domnul moderator IancuMicMicMic are dreptate...
          OFF.
          Daca ti-ai propus sa faci glume pe seama mea, as zice sa te mai gandesti...
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • greseala de tastare domnule moderator IancuMic

            Comment


            • Retrogradezi in a 1-a ori de cate ori ai nevoie, nu neaparat cand trebuie sa pleci de pe loc, ci cand trebuie sa te deplasezi cu viteza foarte mica.
              De exemplu cand cobori pante cu polei si vezi ca treapta a 2-a inseamna deja prea mult.

              Comment


              • Da, dar daca nu are sincron, intra putin mai greu. Si nu intra daca masina se misca prea mult.
                P.S. Stie cineva (care a desfacut cutia de viteze) daca exista sincron pe tr I-a?

                Comment


                • Stiu ca singura treapta de viteza care nu are sincron este mararier


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Cand intru in zona de parcare sunt nevoit din tr 2 sa-i dau tr 1. De cele mai multe ori viteza este f mica si intra.
                    Dar daca am viteza mai mare, incetinesc usor prin franare sau ii dau un "sprit", mai rar cu dublu ambreiaj.
                    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                    Comment


                    • Salut,

                      Revin cu ceva poze si cu feedback in legatura cu problema mea.
                      Din punctul meu de vedere,cutia face la fel in trafic,nu am sesizat nici un fel de diferenta dupa schimbarea cutiei.
                      Am pus cateva poze,cu seria cutiei(sper sa se inteleaga),cu ulei de cutie banuiesc,undeva deasupra ei si cu o gaura in care nu stiu daca trebuia sa fie ceva sau nu.
                      Din ce am putut vedea eu,cutia este din 29.08.2016,din aceeasi luna in care s-a fabricat masina,asa ca nu sunt convins suta la suta ca au inlocuit cutia.Trebuie sa ma uit acasa pe actele pe care le am sa vad data in care a fost asamblata masina.
                      In cazul in care nu este ok,o voi duce din nou la ei !!!
                      Attached Files

                      Comment


                      • Se cunoaşte " ubmlătura " după ce se schimbă cutia, mai ales că s-ar fi făcut în " DaciaService", dacă se făcea în uzină poate nu ... aşa ... se poate vedea, ... cine cunoaşte ... aşa, mergi cu ea, vezi cum se comportă ... dacă intră în toate vitezele chiar şi cu dublu ambreiaj, zi " mersi " si doamneajută ! Drumuri bune colegu şi benzină ieftină şi multă !

                        Data viitoare incearca daca poti, sa scrii si pentru cititorii de limba romana. Te fugareste cineva?
                        Last edited by IancuMIC; 9 December 2016, 19:57.

                        Comment


                        • În ultima poză era aerisitorul cutiei de viteze (cu verde). Cu roșu șuruburile tamponului ce ține cutia pe caroserie
                          Attached Files
                          Last edited by t0rquemada; 9 December 2016, 13:48.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • @ t0rquemada, si nu trebuia sa fie un dop acolo ceva?
                            ce zici de eticheta de pe cutie,e ok?

                            @bogdan_cr : "dacă intră în toate vitezele chiar şi cu dublu ambreiaj, zi " mersi " si doamneajută !" , nu cred ca e normal sa spunem ca merge si asa,chiar daca este marca LOW COST (8500 de bistari este "LOW" intradevar).

                            Stiu ca e Dacie si "asa face toate" si ca toata perioada asta de la revolutie pana astazi a fost una de spalare pe creier,perioada in care ne-am obisnuit sa lasam de la noi si sa fim calcati in picioare,dar am platit un ban,astept ceva in schimbul lui,indiferent daca este LOW/HIGH/MIDDLE sau orice ar fi.E caruta,caruta sa fie,nu carucior.......saptamana viitoare ma intorc la ei,dar doar dupa ce fac o vizita si la alta reprezentanta,poate Craiova sau TG-jiu,sa vedem ce au de spus.

                            Comment


                            • plus o sesizare la protectia consumatorului ca doar ei au zis ca esti cetatean european si ai drepturi nu?

                              nu mai folosi "quote" daca raspunzi ultimului post!
                              Last edited by Seba; 9 December 2016, 18:55.

                              Comment


                              • In poza lui T0rque, cu verde, se vede clar ca este furtunul care iese din cutia de viteze si se agata in clema capacului filtrului de aer (are si un dop cu gauri la capat). Sper sa nu gresesc, eu ma refer la mot de 1.2
                                Attached Files
                                Last edited by Oti; 9 December 2016, 21:17.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google