Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Voi stiti cati litri are fiecare pavela ptr logan 2 cu afisaj TDb mare?
    Am tot cautat, dar am gasit doar ptr logan 1 si cred ca nu se potrivesc, intrucat la logan 2 se aprinde pompa de cand mai ai doar o pavela, iar cand se termina benzina, inepe sa licare ultima pavela.
    Vreu sa fac un consum la un logan 1.2 12v de firma, fara CB.

    Comment


    • La Logan 2 se aprinde pompa?! Nu are un led martor in bord ca la orice masina?
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • @Amiralul, vezi in poza!
        @vitriol are un martor in forma de pompa de benzina!
        Attached Files
        Last edited by DannyMC; 19 April 2017, 17:42.

        Comment


        • Tabelul e pentru 1,2 16v Euro5, la Euro6 prima pavelă e 2L!
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • @torq e valabil si ptr 0.9 tce?
            @vitriol m-am exprimat eu mai.....las-o asa

            Mersi Dani.

            Comment


            • ... la Euro6 prima pavelă e 2L!
              Atunci avem o pavela inutila.

              Comment


              • Originally posted by Amiralul View Post
                Voi stiti cati litri are fiecare pavela ptr logan 2 cu afisaj TDb mare?
                Am tot cautat, dar am gasit doar ptr logan 1 si cred ca nu se potrivesc, intrucat la logan 2 se aprinde pompa de cand mai ai doar o pavela, iar cand se termina benzina, inepe sa licare ultima pavela.
                Vreu sa fac un consum la un logan 1.2 12v de firma, fara CB.
                Cred ca cel mai ok este sa faci consumul de la plin la plin....
                Nu ai treaba cu pavelele sau cu aprinsul becului de avertizare!
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • @Amiralul doar plin la plin...si daca vrei sa faci cu o acuratete decenta...fa pe o distanta mare (adica sa consum 6-8 plin-uri). Altfel ai cifre dubioase.

                  Comment


                  • Consumul de la plin la plin e cea mai mare prostie nu vei avea aceleași variabile(traseu, trafic, vreme, încărcătură etc) de n ori.

                    La 1,2 16v Euro6 e ca în poză (4 pavele afișate)
                    1,2 16v Euro5


                    în poza colegului 8pavele afișate sunt între 42,5L și 50L
                    Attached Files
                    Last edited by t0rquemada; 19 April 2017, 23:34.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • hm,
                      pana la urma indiferent de cum se face acest consum, acele variabile de care zici, vor exista.
                      Iar procedand cum a zis bolovan, adevarul despre consum este pe acolo.
                      Last edited by ZFMFLORIN; 19 April 2017, 23:40.
                      ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                      Comment


                      • @t0rquemada in lipsa de CB este ok. Este mult mai precis decat "pavele". Cand alimentezi, alimentezi de regula cu abateri de 4-5L. Dar daca socotesti mai multe alimentari...abaterea ramane tot de 4-5L dar procentual...scade. Adica...alimentezi cu 50L...si ai o abatere d e 5L...inseamna 10%. Alimentezi cu 500L, ai o abatere de 5L...inseamna 1%
                        Sau cum am eu excelul:
                        18920Km parcursi, 1171L alimentati, consum mediu 6.19. Deja se apropie de precizia CB-ului

                        P.S. Si ca sa continui datele din fisier:
                        Total intretinere: 4013 lei (cauciucuri de iarna, schimburi de cauciucuri, inmatriculat, RCA+CASCO, accesorii luate la achizitia masinii...si 8 spalari de masina). Total cost masina: 51188.56 lei, cost rulaj: 51.75 lei/100Km (combustibil+intretinere)...cu tot cu amortizare: 270.55lei/100Km

                        Comment


                        • Nu știu ce excel ai tu, dar pe excelul meu abaterea între TdB, calcule și bonuri e de 0,1L pe tot kilometrajul mașinii(12/2012 - prezent)

                          Consumul îl fac de obicei prin citerea pavelelor via CLiP la fiecare alimentare
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Cati km are masina ta?
                            Abaterea pe care o ai tu...este de la abaterea pompei de benzina (unde se alimenteaza). Si dupa cum spuneam. Prin plin-plin doar daca faci socoteala pe distante lungi....si atunci este destul de imprecisa. Pentru ca tu socotesti cat alimentezi, nu cat consumi. Poti sa alimentezi cu 50L dupa care sa te trezesti ca in rezervor ai 45L (patit).
                            La pavele...(nu toti avem CLiP)...precizia este...hmmm...pur orientativa.
                            Dar cred ca vb acelasi lucru...doar ca-l spunem in mod diferit.

                            Comment


                            • Destui.

                              Observ un trend absolut idiot, de a face un plin și a reseta CB și gata avem consum sau mai rău dau o tură resetez.

                              Consumul care contează e cel mediu, dat de producător, iar ăla se face în mii de km (multipli de 2500Km) dacă vrei să iasă corect

                              Momentan an 6,5L/100(6,4 e oficial) cu 26,9Km/h
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • A achizitionat cineva acest set de bare; http://www.lidl.ro/ro/Oferte-513.htm...etail&id=70250, pentru logan 2 mcv? Ma intereseaza daca se potrivesc, stiu ca sunt la limita, au 120 cm, iar pt mcv trebuie cel putin 125 cm

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google