Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Simplifact vorbind: ventilatorul baga aer...si trece printr-o conducta cu doua "supape"/"clapete" cum vrei sa le spui. Una dirijeaza aerul prin radiatorul de incalzire, una dirjeaza aerul direct. Dupa ce trece, cele doua condcute se unifica intr-o singura conducta unde exista un senzor de temperatura. Si in functie de necesitati...se deschide mai tare clapeta prin radiatorul de incalzire sau nu...Cand se spre radiatorul de incalzire, usor se inchide clapeta directa. In asa fel...bagi cat aer cald este nevoie...si amestecat cu aerul de afara => rezulta o temperatura constanta.
    Asta-i varianta simplficiata ca sa intelegi principiu, in relitate este ceva mai complex (ca se regleaza si turatia ventilatorului, de fapt ai doua radiatoare: unul de racire, unul de incalzire). Ai mai multi senzori...etc

    Comment


    • Mersi, deci mai exista un senzor, nu doar cel din plafon...

      Comment


      • Teoretic da, teoretic trebuie sa fie minim 3 senzori: unul pe radiatorul de racire, unul pe aerul ce iese si unul ambiental. Ma refer la senzorii de temperatura...asta da ca nu cumva sunt si pe gura de admisie si radiatorul de incalzire.

        Comment


        • cine imi recomanda niste covorase tip tavita pentru Logan 2 0.9 ?m-ar ajuta un magazin din Bucuresti sau un link ceva.Merci!

          Comment


          • Gasesti la Norauto. Nu sunt extraordinare dar sunt decente

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              Teoretic da, teoretic trebuie sa fie minim 3 senzori...
              Practic există unul singur de care ţine cont, cel din plafon, dovadă există visu x52

              Comment


              • bogdan_cr cred ca are totusi 3. Cel din plafon. Cel de pe racitor/evaporator (previne inghetul)...si unul pe iesirea aerului..pentru ca altfel nu-ti dai seama daca functioneaza sau nu.
                Da, cel de pe plafon ii spune ce temperatura exista in ambient...(adica ala-i "target-ul")...dar pana acolo mai mananci ceva paine

                Comment


                • :Hai, nici ca tine nici ca mine ... 2 senzori, ref.1872 plafon si ref.408 evaporator, ăştia-s toţi ... uită-te pe schemă te convingi

                  Comment


                  • Nevasta e cel mai bun senzor! Si singurul de care ai nevoie, pot sa fie si 50 de grade in masina, daca a zis ca e frig pai e frig si dai drumu la caldura

                    Comment


                    • Originally posted by danminator View Post
                      cine imi recomanda niste covorase tip tavita pentru Logan 2 0.9 ?m-ar ajuta un magazin din Bucuresti sau un link ceva.Merci!
                      https://www.pieseauto.ro/covorase/da...932926292.html Sunt ceva mai scumpe dar merita, mai ales iarna nu curge pic de apa pe mocheta.

                      Comment


                      • Au la reprezentata,nu msi stiu exact pretul,dar fac toti banii

                        Comment


                        • Dar trebuie avut grija de anul de fabricație la mașină, diferă decupajul in special la covorașele spate

                          Comment


                          • Cred ca in reprezentanta e un singur model la logan 2 si sandero, asa am si eu, doar tai surplusul.
                            Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                            Comment


                            • voi ati taiat surprusul la...sandero nu? Mie pe MCV mi se pare ca vin ok.
                              Oricum, ma dispera ca nu au capse de-alea de fixare decat la sofer....si si acolo e una singura...bleah!

                              Comment


                              • Eu la sofer am doua capse (sandero)

                                Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google