Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iti mulțumesc mult dl_dr25.

    Comment


    • Originally posted by Tudor B View Post
      Tubulatura aer pt locurile din spate pentru Logan 2 este diferita fata de cea de Logan 1?

      da, este diferita
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • Intrebare pentru torquemada in principiu, dar daca stie si altcineva e binevenit, se poate si daca da cam ce trebuie pentru a pune pe logan dracia de senzor de la duster cu averitazarea din oglinada la depasire? As da undeva pana in 100 de euro s-o am pe Logan
        Last edited by sadicu; 9 April 2018, 21:47.

        Comment


        • BSW =blind spot warning

          calculator
          4 senzori
          buton bsw
          oglinzi cu led

          la prima strigare 800ron+ ,fără garanția că-l poți regla pe caroserie de L (Logan).

          Smartway:
          senzori de parcare de Clio4 care stie de front, rear și side,BSW + comunicare can = afisare pe medianav
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Deci la prima strigare de 880 + renuntam.

            La smartway cat ne duce? Avand in vedere ca am deja senzori de parcare, camera spate si medianav?

            Comment


            • Originally posted by Catalin S. View Post
              Fără supărare, dar cred că mai ține și de calitatea mp3-ului.

              Revenind la mp3-uri (pentru că hai să fim serioși, mai băgăm și d-astea pe lângă albumele originale de pe CD), la unele piese, din viteză, evident, nu am setat 320 kbps, ci 192 kbps cât sugera softul by default, ceea ce s-a simțit instant cînd am dat play de pe stick / telefon. Ulterior, am corectat greșeala astfel că le-am făcut și pe celelalte la calitate bună, iar acum nu mai am probleme.
              [/B]
              Ai avut partial dreptate, daca am facut toate mp3-urile la 320kbps calitatea sunetului s-a imbunatatit putin, acum putand sa dau fara probleme potentiometrul la jumatate si chiar putin peste, dar in continuare nu este suficient pt anumite melodii.

              Comment


              • Mp3-urile care nu sună bine au fost făcute exclusiv după clipurile Youtube sau și după CD?

                Repet, nu tot ce este la ora actuală pe Youtube e la calitate bună, deși în căști la prima "vedere" nu pare să fie vreo diferență majoră. Pe un sistem audio avansat de pildă, pe niște difuzoare de tip "high level" ori pe căști de studio, diferențele sunt majore, acestea simțindu-se binișor.

                Pe de altă parte, dacă luam un CD cu vreun album scos în anii '90 (cu C-Block de pildă de pe care au fost extrase "So Strong Out" și "Time Is Ticking Away") și le comparăm cu piese semnate Avicii din ultimii 5 ani, observăm stiluri total diferite de mix și de volum. Dar aici mai e vorba și de frecvențele intrumentelor. Unii aleg să scoată basul în evidență, alții nu, etc.

                Întreb ca să-mi pot da seama unde ar fi problema.

                Plus de asta, nu degeaba găsim pe net remixuri 2017 sau mai nou 2018 ale pieselor mai vechi, deoarece s-a mers pe "sistem"... DJ Popescu preia trackurile originale contra cost și reface cutare piesă, de pe urma căreia se scot din nou bani, o parte ajungând la compozitorul de drept iar o parte la cel care le-a remixat.

                Vezi cazul "Unu' vs. George Nicolescu - Cantec pentru sănătatea ierbii" (alt exemplu rapid nu mi-a venit, dar e destul de cunoscut) sau Guru Josh Project cu piesa Infinity remixată în 2008 (compară te rog cu cea din anii '90).
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • Nu mai stiu dupa ce sunt facute dar sigur nu am niciun mp3 facut dupa Youtube. Chiar si pe radio unele se aud prost dar acolo cam pe la 75% din volum. Eu raman tot la ideea mea ca niste filtre rezolvau elegant problema, asa cum au mai toate boxele producatorului de care am vb in posturile anterioare, nu mai vreau sa repet sa nu se considere reclama.

                  Comment


                  • Faci mp3 256kbps CBR nu VBR !
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Pana la urma, despre ce vorbiti aici? Sonorizarea in sala Operei din Viena? De acord, sunt un afon, dar prea bateti campii cu gratie.

                      Comment


                      • Multumesc, o sa verific si varianta asta cand o sa am timp.

                        Comment


                        • Ar mai putea fi o problemă...

                          Vezi ca "SPD VOL" să nu fie setat la 5. Lasă-l pe "by default" cum vine din fabrică, pe 1 sau pe 2. Dacă te duci la maxim, adică la 5, sunetul va deveni obositor și enervant deoarece acesta va urca și va coborî destul de brusc la cele mai mici diferențe de viteză în genul de la 30 km/h la 40 km/h soundul va crește destul de mult.

                          Sistemul ăsta de creștere / coborâre sunet este unul destul de bun, împrumutat (cred) de la Renault, doar că te ajută mai mult la viteze mari. L-am testat de curând și pe Logan doar că la jucăria de pe Clio, opțiunea "speed volume" părea ceva mai fidelă. Aici este un pic mai haotică.
                          Attached Files
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • Si ca sa schimb putin subiectul, revenind oarecum la ceva oarecum discutat(simt nevoia sa ma descarc) azi am programat masina pt prima revizie. PRETUL!!! ENORM!! 750 ron??? Pai pretul celor schimbate e undeva la 200!!! Si pana la 750 ce pana mea e? Taxa de smecher? Am laudat dacia pana acum, dar la faza asta...
                            Adica nu sunt la prima masina noua. La suzuki sx4 2009 nici o revizie nu a depasit 450 ron si preturile consumabilelor nu prea au crescut, adica atunci consumabilele ar fi costat undeva la 150 acum sunt 200...
                            Cred ca o sa am o discutie cu reprezentanta pe treaba asta

                            Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • O fi din cauză că e Diesel?

                              La benzinare am înțeles că nu ar trebui să depășească 500 lei.

                              Totuși, la ce reprezentanță ți s-a dat prețul ăsta?
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • la mine, ambele revizii de pana acum, evident la reprezentanta, undeva in jurul a 450 lei (TVA inclus). Masina din semnatura. La diesel, Meridian Nord, este undeva la 800 lei (TVA inclus). deci pare corect pretul, mai ales daca este masina din semnatura colegului @Marius Ile

                                De asemenea, inainte sa achizitionez masina, am primit de la reprezentanta, o fisa de produs (un excel), care contine toate caracteristicile masini, in functie de fiecare varianta de echipa, dar, cel mai important, un grafic de revizii, cu tot ce include fiecare revizie in parte si cu pretul maximal al fiecarei revizii in parte. Pana acum, toate au fost sub estimarea lor din document. Deci am stiut de la inceput la ce ma inham, si mi-am facut o proiectie a cheltuielilor pe perioada cat este in garantie.
                                Last edited by m3dic911; 11 April 2018, 11:59. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google