Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca orice martor din bord care clipeste, are si un sunet enervant.

    Comment


    • Aris, tu ce ai facut cu anvelopele de iarna ? Ai cumparat valvele cu senzori ? Le-ai cumparat de la dealer sau din alta parte ?

      Comment


      • Aris86 nu are masina fabricata in 2014, ci in 2013 si nu are senzori de presiune la roti(Razvan, sper ca nu gresesc).

        Comment


        • Si cind o sa va exaspereze suficient acest SSPP mergeti la cineva cu un Clip si-l dezactiveaza in 5 minute

          Comment


          • @GuGu21: De ce nu citești manualul? În ediția 09/2014, se specifică ceva de alertă optică și acustică
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Crs. Sandel - la cat de sigur e Aris pe el, eu zic ca are acest sistem si stie ce vorbeste

              bogdan_cr - ai dreptate si tu, dar totusi masina e in garantie si nu prea as agrea interventii la acest sistem ( existand riscul de a pierde garantia ). Plus ca pe rotile de vara cu care vine masina aceste valve exista iar sistemul este 100% functional si as vrea sa-l folosesc restul anului. Deci nu ma prea incanta ideea de a-l activa si dezactiva.

              t0rquemada -nu mi-a venit masina inca. Imi vine cu anvelope de vara iar eu direct din reprezentanta o sa-i pun rotile de iarna cu jante si anvelope noi. De aceea vroiam un raspuns de la cineva care are acest sistem si sa spuna exact ce se intampla.
              Daca e doar un martor care sta aprins permanent - le dau incolo de valve si nu mai dau 680 RON pe toate 4, nu mor eu acuma cu un amarat de beculet aprins
              Daca e martor intermitent - e cam enervant si poate le iau
              Daca e semnal sonor - chiar ca o sa le iau ca nu poti sa mergi cu masina asa

              PS: Imi soseste pe la finele lu' noiembrie un SL10

              Comment


              • Nu am masina cu senzori cu valve. Eu am cumparat-o in noiembrie 2013. Problema este ca odata un pasager nu a inchis usa si am plecat cu masina, desi senzorul era aprins nu am fost atent, dar dupa o anumita viteza a inceput sa bipuie intruna. Ai doua variante fie iti cumperi valvele, care nu sunt deloc ieftine, fie apelezi la vreun prieten sa-ti dezactiveze temporar cu clipul aceasta functie si pana la iarna viitoare sa iti cumperi valvele speciale. O zi placuta!

                Comment


                • Fie montezi cauciurile de iarna oe aceeasi janta
                  sigpic

                  Comment


                  • Cumnatul meu are un opel si pe jantele de vara are senzori care ii indica presiunea pe ficare roata, dar pe celalat rand de jante pe care sunt montate anvelope de iarna, nu are senzori si in bord nu tiuie nimic, iar in acel afisaj sunt liniute in dreptul ficarei roti.
                    Banui' ca asa ar trebui sa fie si aici, ai senzori , esti avertizat in caz de ceva, nu ai senzori, nu are ce avertizare sa-ti apara pt ca nu are ce citi sau la ce se raporta.
                    ex:
                    Logan Laureat 1,2 16V mpi E5N-2012-->2022(112.100km)
                    Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->2012(76.100km)

                    Comment


                    • Aris86, am insistat cu tine pentru ca dealer'ul mi-a zis ca sta doar un martor aprins, nu clipeste si nici nu scoate sunete . Tu zicand ca clipeste si scoate sunete, imi venea sa ma reped la dealer sa-l iau unpic la intrebari, dar am vrut sa fiu sigur mai intai. Acum m-am lamurit, sta doar un martor aprins in bord, cel putin asa sper sa fie
                      O sa revin cu poze dupa ce-mi vine masina si pun incaltarea de iarna.

                      stoicanu, corect. Dar dpmdv e un proces cam distructiv pentru anvelopa sa o dai jos si sa o pui la loc pe janta toata ziua. Eu nu imbratisez aceasta practica


                      ZFMFLORIN, nu cred ca e asa avansat sa arate presiunea pe fiecare roata. Eu din ce am inteles e doar un beculet care ar sta aprins cand e ceva in neregula.
                      Poate un prieten de pe forum care are acest sistem, e amabil si binevoitor sa puna o poza sa vedem si noi cum sta treaba

                      Comment


                      • Originally posted by raymondo View Post
                        Salut. Am si eu o rugaminte mare la voi. Imi puteti da si mie codul de la senzorul de presiune pneuri. Cand mi-am pus anvelopele de iarna pe jantele de table cu care a venit masina un "Dorel" mi-a facut un sensor la o roata praf.... Va multumesc anticipat.
                        Originally posted by raymondo View Post
                        Partea proasta e ca nu sunt pe stoc cel putin asa mi-a spus patronul de la magazinul de anvelope de unde am luat gumele de iarna.
                        De o luna imi clipoceste becul in bord de la sistemul TPMS/SSPP ... si este mai mult decat enervant.
                        Ia legatura cu colegul de mai sus.

                        Comment


                        • I-am dat un pm, nush d c dar nu-mi prea inspira incredere baiatul asta.
                          Are doar 4 posturi, doar pe tema asta ... Sa vad ce zice, daca zice ceva

                          Comment


                          • Eu nu am setat nici o presiune.am montat separat jante plus cauciucuri de iarna si nu tipă,nu se aprinde nici un martor in bord!!
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • Si ai SSPP instalat din fabrica ? Cind e fabricata masina, am inteles ca de la 1 nov e obligatoriu sa fie montat, daca e de asta-vara nu ai treaba cu SSPP.

                              Comment


                              • Sistemul TPMS/SSPP se montează pe x52 începând cu săptămâna 35/2014 (ultima din august).
                                micutzu666 are mașina fabricată în septembrie, și are TPMS.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google