Intrebare Despre Luminile De Zi De Pe Noul Logan!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Mihai, DRL-uri puteai sa pui si pe PH2 si pe Duster, cu mult inainte sa apara Lodgy, ca sa nu mai vorbi de Logan 2

    Comment


    • #47
      As vrea sa vad acel politai care sa te opreasca afara din oras (pe la 90-100 km/h) si sa-ti spuna ca alea cu care mergi nu faza de intalnire ci DLR, si ca rtebuia sa mai invarti comutatorul o treapa, ca altfel iei amenda!
      Hai ma!

      Comment


      • #48
        Nu stiu ce-i asa greu sa intelegeti ca legea te obliga la lumini de intalnire. E atat de simplu. Unii agenti sunt intelegatori, dar asta nu inseamana ca nu puteti fi atentionati sau chiar amendati. Uite un punct de vedere foarte pertinent :

        Pentru ca asa scrie legea, eu trebuie sa respect exact textul de lege si pentru ca am colegi care sunt cercetati de DGA pentru ca nu si-au indeplinit atributiile de serviciu. Daca consideri ca politistul nu are dreptate atunci ai dreptul sa faci contestatie si poate instanta iti va da dreptate, dar eu ca politist eu trebuie sa aplic legea exact asa cum scrie, nu cum vreau eu sau tu sa iterpretezi. [...] Iar judecatorii vor judeca exact la litera legii nicidecum la interpretarile tale. [...]
        [...]
        Nu cred ca am spus undeva ca am dat amenda, chiar la constestatia de care vorbeam pentru lumini respectivul a primit avertisment, deobicei asa fac cand sunt 2 contraventii.
        Nu contesta nimeni (nici Politia) ca DRL de uzina n-ar fi omologate, dar conform Codului Rutier, scopul lor nu e definit si conform definitiei nu sunt lumini de intalnire.

        Lumina de întâlnire este lumina vehiculului care serveşte la iluminarea drumului în fata, fără sa orbeasca sau sa stînjenească pe conducătorii care vin din sens invers, precum şi pe ceilalţi participanţi la circulaţie;
        DRL nu serveste la iluminarea drumului, deci nu sunt lumini de intalnire, deci nu sunt suficiente pentru deplasarea ziua pe drumuri E/A.
        Last edited by 77sky; 10 January 2014, 23:22.

        Comment


        • #49
          Era interesat cineva pe aici, de stingerea luminilor de zi.
          Am gasit din greseala o solutie:
          Invartiti maneta spre a aprinde pozitia, dar nu o faceti de tot...luminile de zi se sting,iar cele de pozitie nu se aprind.

          Comment


          • #50
            ... este un fel de scurtcircuit ... si nu e prea recomandat a tine maneta in acea pozitie.
            sigpic
            This is My Ride!
            !Visit and enjoy!

            Comment


            • #51
              Sau mai simplu scoti siguranta F17 din schema pusa de mine.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #52
                mult mai simplu si mai frumos...asa ceva.
                Attached Files
                Diverse accesorii Logan-oglinzi logan(orice model)
                Pasla fonomin pentru antifonare 6ron mp
                Piese/consumabile/accesorii-orice logan/dacia

                Comment


                • #53
                  ...sincer nu inteleg de ce sa techinui atat pentru ceva ce este deja pe masina. ...
                  Acum gusturile nu se discuta dar mie mi se pare ca chicioasa acea grila fata ...
                  sigpic
                  This is My Ride!
                  !Visit and enjoy!

                  Comment


                  • #54
                    Si cand te opreste Politia sau RAR-ul in trafic...
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #55
                      Eu apreciez munca depusa pentru acel montaj.
                      Eu ma chinui sa aduc din Franta un set de becuri w21/5w galbene sa le inlocuiesc pe cele de origine.
                      Imi place mai colorat.
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Ionut View Post
                        Toate modele PH2 au lumini de zi. Te poate amenda cineva atata timp cat produsul este omologat RAR?
                        Se vorbesc discutii aici...
                        modelele PH2 nu sunt echipate cu lumini de zi!
                        acestea sunt doar pe Logan II

                        Comment


                        • #57
                          Lumini De Zi Logan 2

                          salut,am zis sa va intreb daca aveti idee la logan 2 acele lumini de zi pe care le avem pe masini si care se aprind automat ,se poate merge cu ele inafara localitatilor, adica intrebarea este daca trebuie sa aprindem faza scurta sau se poate circula doar cu acele drl uri din fabrica
                          ma gandesc daca am putea intampina ceva probleme cu politia rutiera,stiu ca in lege zice ceva de lumina de intalnire inafara localitatilor,dar aceste lumini sunt speciale conform unei directive europene, aceste lumini de zi ,parca sunt obligatorii la toate modelele noi din europa,insa nu se specifica nimic in codul rutier din romania despre ele
                          plus ma gandesc am mai menaja becul pe faza scurta si pozitiile pe spate
                          Last edited by IancuMIC; 15 May 2014, 22:15.

                          Comment


                          • #58
                            nu am auzit pe nimeni sa fie oprit pentru luminile de zi, dar pentru cele de ceata da ...
                            Last edited by reptila; 15 May 2014, 21:46.
                            sigpic
                            Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by panselin4 View Post
                              salut,am zis sa va intreb daca aveti idee la logan 2 acele lumini de zi pe care le avem pe masini si care se aprind automat ,se poate merge cu ele inafara localitatilor, adica intrebarea este daca trebuie sa aprindem faza scurta sau se poate circula doar cu acele drl uri din fabrica
                              ma gandesc daca am putea intampina ceva probleme cu politia rutiera,stiu ca in lege zice ceva de lumina de intalnire inafara localitatilor,dar aceste lumini sunt speciale conform unei directive europene, aceste lumini de zi ,parca sunt obligatorii la toate modelele noi din europa,insa nu se specifica nimic in codul rutier din romania despre ele
                              plus ma gandesc am mai menaja becul pe faza scurta si pozitiile pe spate
                              Art. 44, Codul rutier.
                              (2) În circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule sunt obligati sa foloseasca si în timpul zilei luminile de întâlnire."

                              Deci dupa lege, treaba e clara; depinde cat e de zelos este politistul care te opreste.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #60
                                Eu circul pe DN/E si A doar cu DRL. Pana acum nu m-a oprit niciun echipaj de politie. Am observat ca multe masini merg cu DRL si altii cu faza scurta stinsa, fara lumini de intalnire.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google